مسبی
38 درصد مرگ ها بخاطر مصرف زياد چربي/ روغن عامل بيماري قلبي و فشارخون

38 درصد مرگ ها بخاطر مصرف زياد چربي/ روغن عامل بيماري قلبي و فشارخون

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: سامان تی 62
چت با صاحب مقاله: سامان تی 62
به گزارش ايرنا، در زمان حاضر 38 درصد کل مرگ ها و 6/33 عامل بيماري هاي قلبي و عروقي ناشي از مصرف چربي زياد است در حالي که فشار خون و انسداد عروق نيز از زياده روي در مصرف اين ماده نشات مي گيرد.

بنا به اعلام دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي متاسفانه معضلات تهديد کننده سلامت ناشي از افزايش بار مصرف روغن ها و چربي ها در کشور در حال افزايش است.

يافته هاي مطالعات اپيدميولوژيک نشان مي دهد که بالارفتن چربي خون يک عامل خطر در بروز و پيشرفت برخي از بيماري هاي مزمن مانند بيماري هاي قلبي و عروقي، ديابت، چاقي و سرطان به شمار مي رود.

براساس گزارش وضعيت عوامل خطر بيماري هاي غيرواگير در ايران، شيوع چاقي در جمعيت 15 تا 64 سال کشور بيش از 15 درصد است.

آخرين گزارش بررسي مصرف مواد غذايي خانوارهاي ايراني نيز نشان مي دهد مردم ايران بطور متوسط روزانه 45 گرم روغن و چربي مصرف مي کنند که بخشي از اين چربي بصورت روغن مايع و بقيه آن بصورت مصرف مواد غذايي مانند گوشت، شير، تخم مرغ و بستني به بدن مي رسد.

مصرف بي رويه انواع چربي و روغن، عامل خطر بسياري از بيماري ها محسوب مي شود اما رعايت تنوع و تعادل غذايي، جايگزين کردن روغن مايع به جاي روغن جامد و رعايت تعادل در مصرف و فعاليت بدني منظم و مناسب مي تواند اين خطر را کاهش دهد.

بطور مثال روغن هاي جامد شامل چربي هاي حيواني، پيه، روغن نخل، روغن نارگيل و کره کاکائو موجب افزايش کلسترول بد در بدن مي شود و روغن هاي مايع مانند روغن هاي مايع در دانه سويا، مغز دانه ها اعم از گردو، بادام و پسته و روغن هاي گياهي مانند روغن هاي آفتاب گردان، زيتون و ذرت موجب افزايش کلسترول خوب بدن مي شود.**آمار توليد و مصرف روغن در کشور

?فرزانه صادقي قطب آبادي? کارشناس تغذيه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي درباره آمار توليد و مصرف روغن در کشور به خبرنگار ايرنا بااشاره به اينکه سال گذشته حدود يک و نيم ميليون تن روغن در کشور توليد شد، مي افزايد: متوسط مصرف روزانه روغن در کشور طبق آخرين مطالعات 49 گرم است.

وي اضافه مي کند : 54 درصد اين روغن ها مايع و 46 درصد آن جامد بوده است؛ البته اين الگوي مصرف در تمام استان ها يکسان نبوده و با يکديگر متفاوت است.

کارشناس تغذيه وزارت بهداشت يادآور مي شود متوسط مصرف روزانه روغن در شهر تهران 30 گرم است در حالي که متوسط استاندارد مصرف روغن در جهان، تقريبا 37 گرم است.

به گفته وي، طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت 30 درصد انرژي دريافتي افراد بايد از چربي ها و روغن ها باشد.

وي مي افزايد مصرف بيش از اندازه روغن، زمينه بروز بيماري هاي متعددي از جمله بيماري هاي قلبي و عروقي را فراهم مي کند بنابر اين بايد سرانه مصرف روغن مردم کاهش يافته و مردم به سوي مصرف روغن هاي سالم بروند.**روغن هايي که مضر نيستند

امگا 3 يکي از انواع چربي هاي غيراشباع است که در بدن ما ساخته مي شود و براي بدن ضروري است اين روغن موجب کاهش چربي و فشار خون شده و ضربان قلب را تنظيم مي کند.

روغن امگا3 در انواع ماهي مانند تن، آزاد، ساردين و تخم مرغ و همچنين در مغزهايي مانند گردو يافت مي شود.

ماهي سرشار از چربي هاي مفيدي است که در گوشت هاي ديگر وجود ندارد بنابراين بايد حداقل هفته اي دو بار ماهي بخارپز، تنوري يا کباب شده مصرف کرد.**چگونه مصرف چربي و روغن خود را اصلاح کنيم

نقش اصلي چربي ها و روغن هاي خوراکي در بدن، تامين انرژي است؛ شرکت در ساختمان غشاي سلولي، حفظ حرارت بدن، حفاظت از کليه ها و حمل ويتامين هاي محلول در چربي از جمله وظايف چربي ها در بدن به شمار مي رود که با مصرف صحيح مي توان به آنها دست يافت.

براي طعم دادن به سالاد از چاشني هايي مانند آبليمو، سرکه و روغن زيتون به عنوان سس سالاد استفاده شود و لازم است که از مصرف سس هاي چرب مانند مايونز و هزار جزيره تا حد ممکن اجتناب کرد.

براي پخت غذا مي توان روغن زيتون و ديگر روغن هاي مايع خوراکي را به جاي روغن هاي حيواني يا روغن هاي جامد استفاده کرد.

تمام روغن هاي خوراکي مايع براي پخت غذا مناسب هستند و به ترتيب استفاده از روغن هاي زيتون، کنجد، کانولا، ذرت، آفتابگردان و سويا توصيه مي شود.

اين روغن ها براي سرخ کردن غذا مناسب نيستند و فقط مي توان از روغن زيتون براي سرخ کردن آن هم در مدت کوتاه، استفاده کرد.

هر نوع روغن براي کاربرد خاصي تهيه شده است از روغن مايع (روغن زيتون) براي مصارف پخت و پز و سالاد و از روغن مخصوص سرخ کردني براي مصارف سرخ کردن استفاده شود.

روغن مايع سرخ کردن در مقابل حرارت پايدار است اما اين موضوع به آن معني نيست که از اين روغن مي توان چند بار براي سرخ کردن استفاده کرد.

از روغن مخصوص سرخ کردني حداکثر دو تا سه بار آن هم نه با فاصله طولاني بلکه در طول يک روز مي توان استفاده کرد و پس از آن بايد روغن را دور ريخت.

روغن جامد هيدروژنه حاوي چربي اشباع و اسيدهاي چرب ترانس -نوعي چربي مضر- است که خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي و سرطان را افزايش مي دهد.**توصيه هايي براي کاهش مصرف چربي و روغن

کارشناسان بهداشتي توصيه هاي متعددي را براي کاهش مصرف چربي و روغن عنوان کرده اند و معتقدند که يکي از راهکارهاي رسيدن به اين هدف مصرف شير و لبنيات از نوع کم چرب است.

در صورت مصرف انواع گوشت اعم از سفيد يا فرمز، تمام چربي هاي قابل رويت آن قبل از طبخ بايد جدا و دور ريخته شود؛ همچنين در مورد چربي گوشت پخته نيز بايد به اين شيوه عمل کرد.

براي کم کردن چربي موجود در غذا به جاي گوشت مي توان به آن مقداري پروتئين گياهي مانند حبوبات شامل نخود، لوبيا، عدس يا سويا اضافه کرد.

از مصرف چيپس و سيب زميني سرخ کرده خودداري کرده و سيب زميني به صورت پخته، آب پز يا تنوري مصرف شود.

براي پختن غذاها بيشتر از روش هاي بخارپز و آب پز کردن به جاي سرخ کردن استفاده شود.

تا حد ممکن از ظروف نچسب براي طبخ غذا استفاده شود تا روغن کمتري مصرف شود.

حداکثر هفته اي سه عدد تخم مرغ (بصورت کامل يا استفاده شده در کوکو و شامي) بايد مصرف کرد.**لزوم دقت در مصرف گوشت و فرآورده هاي آن

گوشت هاي قرمز و سفيد تامين کننده پروتئين و آهن مورد نياز بدن بوده اما حاوي مقداري چربي نيز هستند.

مصرف گوشت هاي کم چربي به ويژه گوشت سفيد براي کاهش چربي هاي بد خون و پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي، فشارخون بالا، ديابت ، برخي سرطان ها و نقرس توصيه مي شود.**گام هايي براي اصلاح مصرف روغن در کشور

کاهش توليد روغن خوراکي جامد و اقدام براي خريد و واردات روغن مايع با کيفيت بهتر با اولويت روغن کلزا از جمله مصوبات شوراي عالي سلامت بوده که طي سال هاي اخير اجرايي شده است.

در سال 83 ، 65 درصد دانش آموزان پنج بار در هفته مصرف غذاهاي چرب و شور داشتند که با برنامه ريزي هاي مناسب اين ميزان هم اکنون به دو بار در هفته کاهش يافته است.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 38 درصد مرگ ها بخاطر مصرف زياد چربي/ روغن عامل بيماري قلبي و فشارخون نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: 38 درصد مرگ ها ، مصرف زياد چربي ، روغن عامل بيماري ، فشارخون ، براي کم کردن چربي ، پروتئين گياهي