مسبی
هشدار «ديده‌بان حقوق بشر» نسبت به فاجعه کشتار انساني:

هشدار «ديده‌بان حقوق بشر» نسبت به فاجعه کشتار انساني:

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: سامان تی 62
ظهور ربات‌هاي قاتل تا 20 سال آينده به رهبري آمريکا :

گزارش جديد سازمان ديده‌بان حقوق بشر از امکان ورود ربات‌هاي کاملا خودکار با قابليت تصميم‌گيري براي کشتارهاي انساني در 20 تا 30 سال آينده يا حتي زودتر هشدار داده است.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفته مي‌شود که ارتش‌هاي سراسر جهان در مورد دستگاه‌هايي با قابليت استفاده در مناطق جنگي و کاهش نيروهاي انساني در مناطق خطرناک بسيار هيجان‌زده هستند.

آمريکا اکنون در حال رهبري چنين دستاوردهايي بر روي رباتهاي قاتل بخصوص پهپادهاي بدون سرنشين بوده که اغلب براي حمله به غيرنظاميان مظنون در پاکستان، يمن و مناطق ديگر مورد استفاده هستند.

پهپادها از راه دور توسط اپراتورهاي انساني کنترل شده و بدون نظارت انساني قادر به کشتار نيستند، اما سيستم‌هاي تسليحاتي نيازمند نظارت انساني کمتر نيز، در حال حاضر وجود دارند.

سيستم سلاح فالانکس که بر روي کشتي‌هاي نيروي دريايي آمريکا قرار دارند، مي‌توانند به تيراندازي به سوي دشمن پرداخته و پرتابه‌هاي دريافتي را بطور خودکار از بين ببرد.

X47B شرکت نورثروپ گرومان يک پهپاد اندازه هواپيما بوده که مي‌تواند بر روي ناقلهاي هوايي فرود آمده و از روي آنها پرواز کند. همچنين اين پهپهاد مي‌تواند حملات هوايي را بدون خلبان و يا حتي نياز به سوخت گيري مجدد در هوا انجام دهد.

اما شايد نزديکترين طرح به دستگاه کشتار ترميناتور مانند يک ربات نگهبان شرکت سامسونگ باشد که در حال حاضر در کره جنوبي مورد استفاده است.

اين دستگاه قادر به شناسايي فعاليت‌هاي غيرمعمول، مقابله با مهاجمان و تيراندازي با نظارت انساني است.

اين گزارش توسط سازمان ديده‌بان حقوق بشر ارائه شده که اصرار دارد چنين رباتهاي ترميناتوري پيش از آغاز کار توسط دولتها بايد ممنوع شوند.

اين گزارش با عنوان «شکست انسانيت» با همکاري کيلينيک بين‌المللي حقوق بشر دانشکده حقوق هاروارد در مورد اصول اخلاقي اين فناوري نوظهور هشدار داده است.

اين گزارش با توصيف کردن اين دستگاه‌ها تحت عنوان «ربات‌هاي قاتل»، خواستار معاهده بين‌المللي براي منع کامل ساخت، توليد و استفاده از هر گونه سلاح خودکار شده است.

چنين دستگاه‌هايي بدين معني خواهند بود که سربازان انساني مي‌توانند از حضور در مناطق خطرناک اجتناب کرده اما نقطه منفي اين دستاوردها آن است که رباتها با انجام تصميم‌گيريهاي حساس بدون اتکا به انسان ممکن است نتوانند بين نيروهاي نظامي و غيرنظامي در مناطق جنگي تمايز قائل شده و فجايع انساني را ايجاد کنند.


منبع:

http://isna.ir/fa/news/91090100371

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره هشدار «ديده‌بان حقوق بشر» نسبت به فاجعه کشتار انساني: نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ربات‌هاي قاتل ، رهبري آمريکا ، ايسنا ، نيروهاي انساني ، مناطق خطرناک بسيار هيجان‌زده ، پهپادها ، سيستم سلاح فالانکس