مسبی
تنظيم دلخواه ساعت بدن با عينک سبز

تنظيم دلخواه ساعت بدن با عينک سبز

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: سامان تی 62
محققان استراليايي عينکي طراحي کرده‌اند که با تاباندن نور ملايم سبز در چشم کاربر، قادر به تنظيم مجدد ساعت داخلي بدن است.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، طراحي عينک Re-Timer‌ حاصل 25 سال تحقيقات محققان دانشگاه فليندرز استراليا در حوزه خواب محسوب مي‌شود. نمونه اوليه اين عينک در سال 2003 ميلادي توليد و به تازگي به مرحله توليد تجاري رسيده است.

ريتم شبانه روزي يا ساعت داخلي بدن با سفر به مناطق داراي اختلاف زماني، کار کردن در شيفت هاي زماني متفاوت يا در اثر کمبود نور در فصول پاييز و زمستان دچار اختلال مي‌شود.

عملکرد اين عينک مانند نور خورشيد است که باعث تحريک بخشي از مغز مسؤول تنظيم ساعت داخلي بدن مي‌شود؛ با تابيده شدن نور سبز ملايم در چشمان کاربر، ساعت داخلي بدن تنظيم مي‌شود.

عينک Re-Timer يک دستگاه پوشيدني است که بر روي عينک‌هاي عادي نيز قابل استفاده است و به گفته محققان مي‌تواند به ارتقاء هوشياري کارمندان و کارگران شيفتي و تسهيل در بيدار شدن صبحگاهي کمک کند.

پروفسور «لئون لک» سرپرست تيم طراحي عينک تأکيد مي کند: ريتم شبانه روزي يا ساعت داخلي بدن بر الگوي خوابيدن و بيدار شدن، سطح هوشياري، متابوليسم و عملکرد انسان تأثير مي گذارد.

گيرنده هاي نور (فوتورسپتور) در چشم، نور خورشيد را تشخيص داده و سيگنالي به مغز ارسال مي کنند که باعث بيدار شدن و هوشياري فرد مي شود.

مطالعات محققان استراليايي نشان مي دهد، نور سبز بکار رفته در اين عينک يکي از موثرترين طول موج ها براي تحريک يا به تأخير انداختن عملکرد ساعت بدن محسوب مي‌شود.

افرادي که تمايل به افزايش سطح هوشياري و بيدار شدن راحت در هنگام صبح دارند، بايد در يک دوره سه روزه و هنگام بيدار شدن از خواب ، بمدت 50 دقيقه و افرادي نيز که تمايل به دير بيدار شدن از خواب دارند، بايد در يک دوره سه روزه بمدت 50 دقيقه پيش از خوابيدن از عينک استفاده کنند.

وزن عينک 75 گرم، داراي لامپ LED‌ و باتري ليتيوم يون قابل شارژ با کابل USB‌ و دوام چهار ساعته پس از هر بار شارژ با قيمت 258 دلار به بازار عرضه شده است.


منبع:

http://isna.ir/fa/news/91090100394/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تنظيم دلخواه ساعت بدن با عينک سبز نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: تنظيم دلخواه ساعت بدن ، عينک سبز ، عينک Re ، Timer ، بيدار شدن صبحگاهي ، تحريک بخشي از مغز ، فوتورسپتور