مسبی
درباره کنترل قلب از راه دور

درباره کنترل قلب از راه دور

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: مورینتز
امروزه تقريبا هيچ فناوري پيشرفته‌اي وجود ندارد که بي‌نياز به استفاده از ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي فناوري اطلاعات باشد.
فناوري اطلاعات با اغلب فناوري‌هاي ديگر گره خورده است. به‌عنوان مثال توسعه دانش هوا فضا نيازمند وجود پهناي باند وسيع براي ارسال و تبادل اطلاعات و تصاوير مراکز نجومي و رصدخانه‌ها و پژوهشگاه‌هاي مرتبط است. توسعه فناوري نانو و بيو نيز همين الزامات را دارد. بدون زير‌ساخت قدرتمند ‌آي‌ تي، توسعه فناوري‌هاي پزشکي از راه دور نيز ميسر نيست. اساسا تله مديسن يا پزشکي از راه دور بدون يک زير ساخت ارتباطي يا پهناي باند کافي در کشوري قابل اجرا نيست.

خلاقيت‌ها و نوآوري‌هاي اين حوزه‌ها نيز تنها وقتي صورت مي‌گيرد که پيش‌تر چنين زير ساختي در کشور ايجاد شده باشد. در روزهاي اخير خبرهايي درباره طراحي سامانه کنترل قلب از راه دور در ايران منتشر شده است. وقتي آدم خبرهاي مرتبط با اين رخداد را مطالعه مي‌کند در شگفتي فرو مي‌رود که چنين سامانه‌هايي در چه شرايطي در ايران قابل پياده‌سازي‌ است؟

آيا با اينترنت لاک‌پشتي موجود ايران مي‌توان قلبي را به اينترنت وصل کرد و مطمئن بود اين سامانه درست کار مي‌کند؟ خدا وکيلي خود مخترع اين طرح جرأت دارد قلب خودش يا يکي از بستگانش را به اين سامانه راه دور در ايران متصل کرده و اطمينان خاطر داشته باشد که همه‌‌چيز درست کار خواهد کرد؟

در خبر مربوطه گفته شده که امکان اتصال اين سامانه به اينترنت ملي، موبايل و وايمکس وجود دارد. بله به شرطي که اين فناوري‌ها در دسترس باشد. در حال حاضر چيزي که به نام اينترنت ملي يا شبکه ملي اطلاعات خوانده مي‌شود براي مردم عادي وجود خارجي ندارد و تنها نقاط دسترسي آن در ادارات دولتي است و تا يک‌سال آينده نيز طرحي براي اتصال کاربران خانگي به آن وجود ندارد؛ به‌عبارت ديگر حتي درصورتي که يک کاربر خانگي به اين شبکه وصل شود تنها امکان رويت سايت‌هاي خاص دولتي را خواهد داشت و لاغير. اين شبکه براي استفاده غير از آن مثلا براي وصل‌کردن يک سامانه کنترل قلب از راه دور طراحي نشده است.

حتي اگر منظور استفاده از ظرفيت شبکه ملي سلامت زيرمجموعه شبکه ملي اطلاعات است بايد به استحضار برسانيم که اين شبکه سلامت نيز تنها در مراکز درماني قابل دسترس است و نه خانه‌ها و محيط‌هاي تجاري.آنچه وايمکس ناميده شده نيز مخاطب را به ياد سخنان يک مقام نهاد رياست‌جمهوري مي‌اندازد که هنگام اجراي طرح خيالي «دور کاري» گفته بود حتي کارمندان هنگام خروج از اداره يا منزل مي‌توانند با استفاده از وايمکس به اينترنت متصل شده و در حال حرکت هم پاسخگوي مراجعان اداره باشند!

غافل از اينکه نه‌تنها در شهرهاي بزرگ که حتي در همين تهران بزرگ نيز هيچ اپراتوري هنوز قادر به پوشش کامل شبکه وايمکس سيار نيست و 90 درصد نقاط تهران از اين پوشش خارج هستند. داستان وايمکس ثابت نيز خود داستان ديگري است که نياز به بازشکافي مفصل‌تر دارد. شبکه موبايل نيز با توجه به قطعي‌هاي مکرر، عدم‌پوشش کامل در شهرها و قديمي‌بودن فناوري به‌کار گرفته شده در نسل‌هاي مورد استفاده شبکه GSM، اساسا کاربرد چنداني براي فناوري‌هاي تله‌مديسن و کنترل قلب از راه دور ندارد.

اينگونه فناوري‌هاي آرماني که توسط مخترعين و مبتکرين ايراني ابداع مي‌شود به درد کشورهايي مي‌خورد که حداقل چند مگابيت بر ثانيه پهناي باند با ضريب نفوذ بالاي 70درصد در کشور داشته و شبکه‌هاي نسل سوم و چهارم تلفن‌همراه که امکانات ارتباطي فراتر از وايمکس براي کاربران فراهم مي‌کنند در آن کشورها راه‌اندازي شده و توسعه يافته است. ما مرده و شما زنده، اگر اين فناوري کنترل قلب از طريق اينترنت تا 10سال ديگر هم در ايران کاربردي شد حاضريم يک رپرتاژ آگهي کامل براي آن در همين صفحه و با همين حروف و تيتر درج کنيم، منتهي به شرطي که آن آدمي که قلبش را با اين فناوري کنترل کرده‌ايد به ما نشان دهيد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2064

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره درباره کنترل قلب از راه دور نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کنترل بيماري ها ، درمان بيماري قلب ، کاربرد تکنولوژي در درمان بيماري ، درمان بيماري قلب ، فناوري نانو ، پيشگري از بيماري قلبي ، قلب و عروق ، متخصصين قلب و عروق