مسبی
سلول‌هاي بنيادي افراد غريبه را هم مي‌توان براي ترميم قلب به کار برد

سلول‌هاي بنيادي افراد غريبه را هم مي‌توان براي ترميم قلب به کار برد

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
پژوهشگران مي‌گويند به يک پيشرفت کليدي در استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي ترميم قلب‌هاي آسيب‌ديده بوسيله حمله‌هاي قلب دست يافته‌اند.
به گزارش آسوشيتدپرس اين پژوهشگران در اين بررسي نشان دادند که سلول‌هاي بنيادي اهدا شده بوسيله افراد غريبه مي‌توانند به همان اندازه سلول‌هاي بنيادي خود بيماران به بازيابي بافت قلبي کمک کنند.

نتايج اين بررسي در کنفرانس انجمن قلب آمريکا در کاليفرنيا مورد بحث قرار گرفت و در جورنال انجمن پزشکي آمريکا منتشر شده است.

در اين بررسي از نوع خاصي از سلول‌هاي بنيادي گرفته شده از مغز استخوان اهداکنندگان استفاده شد که پژوهشگران اعتقاد داشتند بوسيله بدن گيرندگان رد نمي‌شود.

به گفته دکتر جوشوآ هير از دانشگاه ميامي ، سرپرست اين پژوهش، اين سلول‌هاي بر خلاف سلول‌هاي ديگر، فاقد خصوصياتي کليدي بر سطح‌شان بودند که باعث شناسايي آنها بوسيله دستگاه ايمني به عنوان بافت خارجي و حمله به آنها مي‌شود.

بيماران در اين بررسي دچار حملات قلبي در سال‌هاي قبل، حتي تا 30 سال پيش، شده بودند. همه اين بيماران به علت بافت جوشگاهي ناشي از اين حمله قلبي که قلب‌شان را تضعيف کرده بود، دچار نارسايي قلبي بودند، بنابراين قلب‌هاي بزرگ و شلي داشتند که توانايي تلمبه کردن موثر خون را نداشت.

پژوهشگران افرادي را براي اهداي مغز استخوان، که با سوزن از استخوان لگن برداشته مي‌شود، جلب کردند. اين سلول‌ها برداشته شده از مغز استخوان براي حدود يک ماه در آزمايشگاهي در آزمايشگاهي در بالتيمور در دانشگاه جانز هاپيکينز تقويت شدند. سپس اين سلول‌ها را به ميامي بازگرداندند تا براي درمان اين بيماران بدون جراحي به کار برود.

اين سلول‌ها از طريق لوله‌اي که شريان راني وارد قلب مي‌شود، نزديک بافت جوشگاهي آزاد مي‌شوند. در اين بررسي به 15 بيمار سلول‌هاي مغز استخوان خودشان داده شد، و 15 بيمار ديگر سلول‌هاي افراد غريبه را دريافت کردند.

پس از حدود يک سال بافت جوشگاهي در قلب‌هاي حدود يک سوم بيماران کاهش پيدا کرده بود. هر دو گروه بيماران از لحاظ ميزان فاصله‌اي که مي‌توانستند راه بروند و کيفيت زندگي بهبودي پيدا کردند. گرچه تفاوت عمده‌اي از لحاظ يک معيار توانايي تلمبه کردن خون بوسيله قلب در اين دو گروه بيماران مشاهده نشد، اما پزشکان اميدوارند که بهبودي اين بيماران ادامه پيدا کند، و اصلاحات در شيوه درماني به نتايج بهتري منجر شود.

جاذبه بزرگ اين شيوه درماني امکان استفاده از سلول‌هاي بنيادي اهداشده بوسيله ديگران براي بيماران، بدون نياز به تطابق بافتي يا خوني با آنهاست.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سلول‌هاي بنيادي افراد غريبه را هم مي‌توان براي ترميم قلب به کار برد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ترميم قلب ، استفاده از سلول هاي بنيادين ، سلول هاي بنيادين ، درمان با سلول هاي بنيادين ، پيوند مغز استخوان ، جراحي قلب ، بيماري هاي قلب و عروق ، درمان بيماري قلبي