مسبی
ظروف پلاستيکي براي غذاي گرم؛ ممنوع اما رايج

ظروف پلاستيکي براي غذاي گرم؛ ممنوع اما رايج

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: مورینتز
بارها کارشناسان بهداشتي درباره خطرمصرف غذا و نوشيدني داغ در انواع ظروف پلاستيکي و پلي‌اتيلني هشدار داده اند اما چرا به‌رغم آنکه همه مي‌دانند که استفاده ناصحيح از اين ظروف، سلامت انسان را تهديد مي‌کند،
باز اين ظروف جاي ويژه‌اي در زندگي ايراني‌ها دارد؟ اين روزها، همچون مناسبت‌هاي خاص ديگر، ظروف پلي‌اتيلني در تهران و ساير شهرهاي کشور، با شکل و شمايل و در اندازه‌ها و رنگ‌هاي مختلف خوب عرض اندام مي‌کنند و مردم هم جز تعداد بسيار کمي که از مضرات استفاده ناصحيح از اين نوع ظروف باخبر هستند، از اين ظروف استفاده مي‌کنند.حال اين سؤال باقي است که آيا امسال تمهيدات خاصي براي کاهش خطر استفاده ناصحيح از ظروف يکبار مصرف پلاستيکي انديشيده شده است؟

مهندس محسن فرهادي، رئيس اداره بهداشت مواد غذايي و بهسازي اماکن عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در اين‌باره به همشهري گفت: براساس مصوبه هيأت وزيران درباره الزام دستگاه‌هاي دولتي براي استفاده از ظروف يکبار مصرف گياهي به جاي ظروف پلاستيکي و ساير دستورالعمل‌ها، آيين‌نامه‌ها و بخشنامه‌هاي مختلفي که وزير بهداشت به همه دانشگاه‌ها ابلاغ کرده است، در اين زمينه تکليف قانوني داريم به همين منظور امسال هم چون سال‌هاي گذشته، قبل از محرم، تمهيدات خاصي انديشيده شده است چرا که معتقد هستيم براي اينکه غذا و نذورات سالم در ايام سوگواري به‌دست مردم برسد بايد چرخه طبخ و توزيع غذا از ابتدا تا انتها به‌طور صحيح و بهداشتي انجام شود. به همين منظور همکاران ما موظف شده‌اند تا در کشيک‌هاي مستمر خود، روي اين چرخه، نظارت دقيق داشته باشند.

فرهادي با بيان اينکه استفاده از ظروف پلي‌اتيلن امروزه بسيار رواج دارد، گفت: اين ظروف بايد داراي پروانه ساخت از وزارت بهداشت باشند و علاوه بر آن، نبايد در اين ظروف غذا و نوشيدني‌هاي داغ مصرف شود چراکه وقتي غذا و نوشيدني داغ در اين ظروف ريخته مي‌شود، مونومرهايي از سطوح داخلي ظروف يک‌بار مصرف پلي‌اتيلني شکسته شده و سبب خواهند شد که اين مونومرها در مواد غذايي آزاد شوند و خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهند.

رئيس اداره بهداشت مواد غذايي و بهسازي اماکن عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: اماکن و مراکز عمومي بايد از ظروف آلومينيومي و يا ظروف يکبار مصرفي که پايه گياهي دارند استفاده کنند و اگر اين موارد را رعايت نکنند بعد از اخطارهاي قانوني با آنها برخورد قضايي مي‌شود و حتي ممکن است که پلمب شوند.

وي درباره نحوه نظارت بر تکايا، حسينيه‌ها و هيئت‌هاي مذهبي نيز گفت: همکاران ما قبل‌از ماه محرم به مسئولان حسينيه‌ها و هيئت‌ها آموزش‌هاي لازم را درباره استفاده‌نکردن از ظروف يکبار مصرف پلي اتيلني داده‌اند و از آنها خواسته‌اند که براي غذا و نوشيدني‌هاي داغ از ظروف يکبار مصرف پلي‌اتيلني استفاده نکنند و در ايام محرم نيز هر روز با اعزام تيم‌هاي سيار از آنها مي‌خواهيم که تا مي‌توانند براي غذا و نوشيدني داغ از ظروف يکبارمصرف پلاستيکي استفاده نکنند.

دکتر مسعود کيمياگر، متخصص تغذيه هم در اين‌باره به همشهري گفت: استفاده از ظروف پلاستيکي به‌دليل آنکه از ترکيبات پليمري ساخته شده است براي مصرف نوشيدني‌ها و غذاهاي گرم و داغ مناسب نيست و سلامت انسان را تهديد مي‌کند.
او افزود: وقتي در ظروف پلاستيکي نوشيدني و غذاي داغ مصرف مي‌شود، ترکيبات شيميايي که خوراکي نيستند به همراه غذا و نوشيدني وارد بدن مي‌شوند و چون اين ترکيبات مسموم‌کننده هستند به کبد و کليه‌ها آسيب مي‌رسانند و آنها را تخريب مي‌کنند و علاوه بر آن، در درازمدت سبب ايجاد سرطان نيز مي‌شوند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2068

امتیاز دهی به مقاله



نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ظروف پلاستيکي براي غذاي گرم؛ ممنوع اما رايج نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بهداشت ، وزارت بهداشت ، ظرف يکبار مصرف ، ظروف يکبار مصرف ، پلاستيکي ، پلي اتيلن ، ظرف پلاستيکي ، مضرات ظرف يکبار مصرف ، توزيع غذا در حسينيه ها ، هيئت ، مراسم عزاداري ، هيأت