مسبی
نقش تغذيه مناسب در جلوگيري از پيري و سرطان

نقش تغذيه مناسب در جلوگيري از پيري و سرطان

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: مورینتز
به اعتقاد بسياري از متخصصان تغذيه، به عنوان مثال، در صورتي که مصرف چربي را کنترل کنيم، ميزان ابتلاء به سرطان روده، معده، پانکراس و پروستات نيز کاهش مي‌يابد
و با کنترل مصرف نمک قادر خواهيم بود فشار خون خود را کنترل کنيم که اين خود منجر به کاهش بيماريهاي قلبي و عروقي و در نتيجه کاهش سکته قلبي و مغزي خواهد شد.

مفاهيم: سکته مغزي چيست؟

دکتر مينا مجد که سالهاست در خصوص مسائل مرتبط با سالمندان تحقيق کرده است در اين باره مي‌گويد: مصرف يک يا دو وعده ميوه و سبزيجات حدود 30 درصد خطر بيماري قلبي را کاهش مي‌دهد.

وي مي‌افزايد: اگر بتوانيم با تغذيه مناسب، از کلسترول خونمان به ميزان 10 درصد بکاهيم، قادر خواهيم بود خطر ابتلاء به بيماري قلبي را تا 30 درصد کاهش دهيم.

به گزارش ايرنا، اين متخصص با اشاره به اين که همزمان با افزايش سن، توده عضلاني و سوخت و ساز بدن کاهش مي‌يابد، گفت: در اين شرايط، مصرف غذا کاهش مي يابد و تغييرات ارگانيکي منجر به ايجاد سوء تغذيه در فرد سالمند خواهد شد.

وي کاهش قدرت خريد افراد سالمند به علت کاهش درآمد، دشواري تهيه مواد غذايي از بازار و يا عدم مهارت کافي براي طبخ غذا، مشکلات دنداني و انتخاب غذاهاي نرم و حذف سبزيجات، ميوه و مواد خام را از عوامل مهم حذف مواد غذايي لازم و ضروري به بدن سالمندان عنوان مي‌کند و مي‌گويد: با افزايش سن و در دوران سالمندي نياز به انرژي در انسان کاهش مي‌يابد، زيرا فعاليت روزانه کم شده، به تبع آن بافت عضلاني بدن به تحليل مي رود و بدن در شرايطي قرار مي گيرد که اگر چه نيازمند آن است که تمام مواد غذايي لازم را دريافت کند، اما دريافت کالري اضافه نيز منجر به ايجاد توده چربي مي شود.

به گفته وي، اما در نقطه مقابل اين وضعيت، مقدار پروتئين بدن در دوران سالمندي با کاهش مواجه خواهد شد و بنا بر اين لازم است فرد سالمند در اين شرايط پروتئين بيشتري مصرف کند.

به اعتقاد اين متخصص، کمبود پروتئين در سالمندان به سيستم دفاعي بدن آسيب مي رساند و در اين شرايط بدن مستعد ابتلاء به بيماري ها خواهد شد.
نقش ويتامين هاي مکمل

اما در مبحث تغذيه سالمندان توجه به گروه ويتامين‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است لازم است. رعايت تنوع غذايي براي تامين ويتامين هاي گروه بي B ديD، سيC و يي E در اين دوران از ضروريات اوليه است.

ويتامين‌هاي گروه بيB در کاهش خطر ابتلاء به بيماريهاي قلبي و عروقي بسيار موثرند.اين نوع ويتامين در انواع گوشت قرمز و سفيد و ماهي ، تخم مرغ ، غلات ، حبوبات ، و نيز سبزيجات برگ تيره يافت مي شود.

جوانه غلات و حبوبات همچون جوانه گندم،ماش و عدس نيز سرشار از ويتامين- هاي گروه بيB است.

دريافت ويتامين دي D که مي تواند در کنترل پوکي استخوان موثر باشد، از طريق نور مستقيم خورشيد ميسر است و قرار گرفتن در معرض نور خورشيد از پشت شيشه هيچ تاثير مثبتي ندارد.

دريافت ويتامين سي C هم از طريق خوردن ميوه ها، سبزيجات ، گوجه فرنگي ، فلفل دلمه ، پرتقال و پيازچه بايد مورد توجه قرار گيرد.

کسب ويتامين هاي گروه يي E و مواد معدني که شامل کلسيم ، آهن ، روي و آب بدن است، داراي اهميت ويژه اي است. عدم تامين کلسيم بدن که بخشي از گروه مواد معدني است، در دوره سالمندي منجر به ايجاد پوکي استخوان مي شود.

کمبود روي باعث ايجاد بي اشتهايي ، مشکلات بينايي و کندي ترميم زخمها شده، سبب مي شود که مزه و طعم غذاها کمتر احساس شود.

تامين آب مورد نياز بدن نيز براي دفع مواد زائد و سموم بدن ضروري است و براي تامين آن لازم است روزانه حداقل شش تا هشت ليوان مايعات و ترجيحا آب نوشيده شود.

سالمندان بايستي توجه کنند که بدن آنان در هنگام انجام حرکات ورزشي و يا در فصل تابستان و شروع گرما ، در هنگام ابتلاء به تب و يا اسهال و نيز در زمان استفاده از داروهاي ملين و مدر به ميزان آب بيشتري نيازمند است.
نفش ورزش

دکتر شهربانو جلايي در اين باره مي گويد: اکثريت قريب به اتفاق سالمندان در اين دوران در خصوص ايجاد ارتباط با ديگران ، انجام امور عادي روزانه ، انديشيدن و تشخيص راه درست و زندگي کردن دچار مشکلاتي مي شوند که نيازمند همراهي و کمک است و نبايد اين دوران براي آنان به دوران رنج تبديل شود.

وي از اين دوران به عنوان ?دوران برداشت تجربيات? ياد کرده و مي افزايد: در اين دوران لازم است سالمندان خود را باور کنند تا جامعه نيز آنان را به عنوان افرادي باارزش مورد ستايش قرار دهد و براي آنان ارزش و احترام قايل شود.

دکتر جلايي مي افزايد: مطالعه، ورزش و ارتباط مناسب با ديگران ، از علايم سلامت سالمندان است و سالمندان نبايد درگير منفي بافي شده، افکار منفي به خود راه دهند.

مي توان نتيجه گرفت تغذيه مناسب ، داشتن مثبت انديشي راهي براي جلوگيري از احساس پيري و در عين حال مانع از بيماري هاي حاصل از اين دوران به ويژه سرطان است.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2069

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نقش تغذيه مناسب در جلوگيري از پيري و سرطان نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سرطان ، پيري ، درمان سرطان ، جواني ، درمان سکته مغزي ، سرطان معده ، سرطان روده ، پانکراس ، فشار خون ، تغذيه مناسب ، ميوه سبزي ، پروتئين بدن