مسبی
آيا ماست براي سلامتي شما مفيد است ؟

آيا ماست براي سلامتي شما مفيد است ؟

ویرایش: 1391/9/1
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
بخش ماست‌ها در مغازه‌هاي بقالي اين روزها بسيار پيچيده شده است.
کنون مشتريان فقط با انتخاب ميان ماست‌ عادي و کم چرب يا ماست ميوه‌اي مخلوط شده يا مخلوط نشده روبه‌رو نيستند، بلکه با به بازار آمدن ماست‌هاي پروبيوتيک بايد درباره نوع باکتري‌هايي که با ماست مي‌خورند، تصميم بگيرند.

توليدکنندگان ماست مدت درازي است که ماست‌هاي داراي «کشت باکتري زنده و فعال» را به بازار عرضه کرده‌اند، اما اکنون توليدکنندگان مارک‌هاي جديدي از ماست‌هايي مخصوص را به بازار فرستاده‌اند که حاوي «گونه‌هاي ميکروبي» با مارک تجاري معين هستند. دانشمندان به پژوهش درباره اينکه چگونه ميکروب‌ها ممکن است به سلامت ما کمک کنند، ادامه مي‌دهند.

يک بررسي که نتايج آن در سال گذشته در جورنال پزشکي بريتانيا منتشر شد از منافع پزشکي ماست، البته براي عده‌اي محدودي، حمايت مي‌کند. اين بررسي نشان داد که بيماران بستري در بيمارستان سالمندان که يک نوشيدني حاوي ماست پروبيوتيک را نوشيده بودند، به ميزان کمتري دچار اسهال ناشي از مصرف درازمدت آنتي‌بيوتيک شده‌اند. اما برخي از متخصصان تغذيه درباره سودمندي‌هاي بالقوه پروبيوتيک‌هاي براي اغلب افراد ترديد دارند.

اين بررسي با وجود دامنه محدود سني شرکت‌کنندگانش ثابت کرد ماست پروبيوتيک براي مصرف کنندگان مفيد است. مري هيکسون، پژوهشگر تغذيه در امپريال کالج لند و سرپرست اين بررسي مي گويد: «ما نشان داده‌ايم صرفا با دادن نوشيدني پروبيوتيک به بيمارن سالمندي که آنتي‌بيوتيک مصرف مي‌کردند، مي‌توان خطر اسهال را در آنها کاهش داد.»

بيماري گوارشي يک عارضه جانبي رايج در مصرف آنتي‌بيوتيک براي مقابله با عفونت‌هاي باکتريايي است. آنتي‌بيوتيک‌ها فقط باکتري‌هاي بد را از بين نمي‌برند، بلکه بخشي از باکتري‌هاي مفيد يا فلور ميکربي طبيعي مجراي گوارش ما را نيز نابود مي‌کنند.

اين آسيب جانبي باعث مي‌شود که ميکروب‌هاي زيانبار در دستگاه گوارش خود را مستقر کنند. ماست مانند ساير غذاهاي «پروبيوتيک»، به رشد باکتري‌هاي مطلوب در دستگاه گوارش ما کمک مي‌کند. باکتري‌هاي مفيد دستگاه گوارش به جذب مواد مغذي از غذاها کمک مي‌کند و نيز با استقرار در روده‌ها مانع از تکثير باکتري‌هاي آسيب‌رسان مي‌شوند که ما را بيمار مي‌کنند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آيا ماست براي سلامتي شما مفيد است ؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ماست ، کره ، لبنيات ، فوايد لبنيات ، کشت باکتري ، اسهال ، فوايد ماست ، آنتي بيوتيک ، دستگاه گوارش ، معده