مسبی
آنتي‌ بيوتيک چيست؟

آنتي‌ بيوتيک چيست؟

ویرایش: 1391/8/30
نویسنده: مورینتز
آنتي‌بيوتيک ماده‌اي شيميايي است که جانداران ذره‌‌بيني يا ميکروب‌ها مانند باکتري،قارچ يا آغازي (پروتوزوآ) را از بين مي‌برد يا رشد آنها را متوقف مي‌کند.
بنابراين از آنتي‌‌بيوتيک‌ها مي‌توان براي درمان بيماري‌هايي که ميکروب‌ها در بدن به وجود مي‌آورند استفاده کرد.

مواد طبيعي با خاصيت ضد ميکروبي - موادي از شير ترش گرفته تا لاک لاک پشت - از هزاران سال قبل مورد استفاده بوده‌اند، اما عصر آنتي‌بيوتيک‌هاي مدرن از سال 1926 آغاز شد که آلکساندر فلمينگ کشف کرد که يک قارچ کپکي از جنس پني‌سيليوم ماده‌اي توليد مي‌کند که مي‌تواند برخي از انواع باکتري را از بين ببرد.

از آن هنگام تاکنون تعداد زيادي از آنتي‌بيوتيک ‌- که برخي مانند پني‌سيلين منشاء طبيعي دارند و برخي ديگر به طور مصنوعي ساخته شده‌اند، براي درمان بيماري‌هاي ميکروبي از گلودرد چرکي گرفته تا سل و سوزاک مورد استفاده قرار مي‌‌گيرند.

آنتي‌‌بيوتيک‌ها بر خلاف درمان‌هاي قديمي براي درمان عفونت‌ها که معمولا حاوي موادي شيميايي مانند استرکنين يا آرسنيک بودند و خود داراي سميت زيادي بودند، عوارض جانبي نسبتا کمي دارند و به طور کارآمدي ميکروب‌ها را از بين‌مي‌برند.

اولين آنتي‌‌‌بيوتيک‌ها از جانداران زنده به دست مي‌آمدند، مانند پني‌سيلين که از قارچ پني‌سيليوم به دست مي‌‌آيد يا استرپتومايسين که از باکتري جنس استرپتومايسس آن را توليد مي‌‌کند اما با پيشرفت شيمي آلي امروزه بسياري از آنتي‌‌بيوتيک‌ها به صورت مصنوعي ساخته مي‌شوند مانند داروهاي سولفوناميدي


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2053

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آنتي‌ بيوتيک چيست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آنتي بيوتيک ، انواع آنتي بيوتيک ، مواد غذايي حاوي آنتي بيوتيک ، خواص آنتي بيوتيک ، ضد ميکروبي ، لاک پشت ، شير ترش ، پني سيلين ، سل ، سوزاک ، آرسنيک