مسبی
مصرف فيبر مي تواند باعث سوء تغذيه شود

مصرف فيبر مي تواند باعث سوء تغذيه شود

ویرایش: 1391/8/30
نویسنده: مورینتز


با توجه به اينکه فيبرها انرژي توليد نمي کنند و موجب جذب نشدن موادي همچون آهن و کلسيم مي شوند لذا مصرف زياد آنها سوء تغذيه افراد را در پي دارد.

دکتر کيمياگر، متخصص تغذيه مي گويد: در واقع فيبرها دسته اي از کربوهيدرات ها هستند که به دليل پيوندهاي شيميايي آنها قابل هضم و جذب نيستند.

وي ادامه داد: فيبرها را مي توان به دو دسته محلول و غير محلول تقسيم کرد و اين درحاليست که فيبرهاي محلول در آب به طور عمده در ميوه و سبزيجات و فيبرهاي نامحلول در غلات مانند جو و گندم وجود دارد.


وي افزود: فيبرهاي محلول در آب به دليل جذب شدن در دستگاه گوارش به مقدار زيادي موجب حجم غذا شده که در نهايت موجب سيري سريع افراد مي شود.

کيمياگر اظهار داشت: تحقيقات نشان مي دهد فيبرها در دستگاه گوارش کمک مي کنند که سرعت هضم و جذب قند نيز کاهش يابد.

زماني که در يک وعده غذايي هيچ فيبري وجود نداشته باشد قندي که در غذا وجود دارد چه از نشاسته يا از ترکيبات ديگر باشد سريعتر وارد خون شده و در طي زمان کوتاهي قند خون را افزايش مي دهد که هر چه افزايش سرعت قند خون به دنبال مصرف غذا سريعتر باشد به همان ميزان ما نياز سريعتر و بيشتري به ترشح انسولين در خون پيدا کنيم تا بتوانيم قند افزايش يافته در خون را به حالت طبيعي برگردانيم که اين نوع عادت غذايي موجب ايجاد اختلالات متابوليکي مثل ديابت مي شود.

اين متخصص تغذيه عنوان کرد: اما بايد توجه داشت که مصرف زياد فيبرها سبب مي شود که در يک وعده غذايي جذب عناصري مثل آهن، روي، کلسيم و منيزيم دچار مشکل شوند و فرد با کمبود اين عناصر مواجه شود


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2060

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مصرف فيبر مي تواند باعث سوء تغذيه شود نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مصرف فيبر ، تأثير فيبر ، کربوهيدرات ، سوء تغذيه ، مواد غذايي ، مصرف ، تغذيه ، خوراک ، سوء هاضمه ، کلسيم ، ويتامين ، روي ، آهن