مسبی
اين حمام، درمان همه دردهاست(1)

اين حمام، درمان همه دردهاست(1)

ویرایش: 1391/8/29
نویسنده: مورینتز
حمام کردن در زندگي مدرن امروزي تفاوت‌هاي بسيار زيادي با حمام کردن به شيوه سنتي و بر اساس تدابير طب سنتي ايران دارد. امروزه ما بيشتر در شيوه و سبک زندگي‌مان جنبه‌هاي تميزکنندگي حمام را مدنظر داريم در حالي که حمام‌کردن در زمان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاي ما کارکردهاي مختلفي داشته که يکي از آنها مربوط به تميزشدن و نظافت کردن بوده و مابقي کارکردهاي حمام از ديدگاه طب سنتي ايجاد تعادل طبع، آرامش و تعديل مزاج افراد بوده است. از اين روست که با مرور زندگي پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هايمان به اين نتيجه مي‌رسيم که آنها در طول زندگي از توان جسمي بالاتر و روحيه بهتري در مقايسه با ما برخوردار بوده‌اند زيرا آنها علاوه بر آنکه با تنظيم رژيم غذايي‌شان براي اصلاح مزاج‌شان اقدام مي‌کردند از روش‌هاي مختلف حمام درماني نيز براي اين منظور استفاده مي‌کردند.
از کارکردهاي حمام سنتي بيشتر بدانيد

حتما تا امروز تصويري از حمام‌هاي قديمي ديده‌ايد. معماري اين حمام‌ها در مقايسه با طراحي حمام‌هاي مدرن امروزي بسيار متفاوت است. در زمان قديم فضاي حمام از 4 بخش با نام‌ سردينه،‌ گرمخانه، خزينه و چال حوض تشکيل مي‌شده و افرادي که براي حمام کردن وارد حمام مي‌شدند بايد از اين فضاها عبور کنند؛ فضاهايي که هريک از آنها کاربرد و خواص درماني خود را دارد. در فضاي «سربينه» که فضاي سرد و خشک حمام است، افراد لباس‌هايشان را درمي‌آوردند و در فرصتي که پيش مي‌آمد با افراد ديگر احوالپرسي و گفت‌و‌گو مي‌کردند و به خوش و بش و طنزگويي و رفع کينه ها مي‌پرداختند و اين مسئله موجب مي‌شد تا روحشان نيز مانند بدنشان استحمام مي کرد. در کنار سربينه اما فضاي اصلي حمام به نام «گرمخانه» با طبع گرم و خشک وجود داشته که در حقيقت فضايي براي حمام کردن و دريافت مشت و مال بوده است. افراد مي‌توانستند در اين فضا براي تميزکردن خود اقدام کنند. پس از اين فضا «خزينه» وجود داشته که داراي طبع گرم و تر بوده و پس از آن «چال حوض» يا «هشتي» وجود داشته که در آن استخر آب سرد با طبع سرد و تر وجود داشت. قاعده اين بود که آب خزينه و چال حوض از يک سمت وارد و از سمت ديگر خارج شود تا آب اين دو استخر دائما پاک و تميز باشد که اگر چنين نبود آن حمام را ناسالم مي دانستند.

حمام آب شور و درمان چاقي

حکيمان طب سنتي مراجعان خود را که مبتلا به چاقي و اضافه وزن هستند به حمام‌کردن با آب شور تشويق مي‌کردند. آنها همچنين براي درمان بيماري‌هايي نظير ريزش موي سر يا خارش پوست نيز حمام کردن با آب شور را بسيار موثر مي‌دانستند؛ از اين رو به بيماران خود توصيه مي‌کردند که براي حمام کردن با آب شور به حمام‌هاي سنتي در مناطق جنوبي کشور که آب آنجا شور است بروند يا با مخلوط کردن نمک با آب، آب شور درست کنند. البته حمام کردن با آب شور در کنار فوايد درماني‌اش، مضراتي نيز به همراه داشت که ازجمله رايج‌ترين آنها مي‌توان به درد چشم، ابتلا به نزله و کدورت حواس اشاره کرد كه درمانگران طب سنتي با تجويز شيوه‌ها و نسخه‌هايي، روش‌هاي اصلاح اين مضرات را به بيمارانشان آموزش مي‌دادند؛ به عنوان نمونه آنها به بيمارانشان مي‌گفتند بعد از حمام کردن با آب شور، بدنشان را با آب گرم بشويند و با روغن ماساژ دهند.


بهبود کيفيت زندگي با حمام‌درماني

درمانگران و حکيمان طب سنتي به مردم توصيه مي‌کردند که متناسب با نوع مزاجي که دارند از فضاي حمام‌هاي سنتي استفاده کنند؛ به اين ترتيب براي هر فرد نسخه‌اي مخصوص به او وجود داشت؛ به عنوان مثال حکيم به فرد مي گفت براي آنکه طبعش به سمت اعتدال برود در کدام يک از بخش‌هاي حمام بيشتر توقف کند. اگر طبع فردي گرم و تر بود، حکيم به او توصيه مي‌کرد وقت بيشتري را در سربينه که داراي طبع سرد و خشک بود بگذراند؛ به اين ترتيب که گرفتن ناخن، اصلاح کردن يا رنگ‌کردن موهايش را در فضاي سردينه انجام دهد تا بتواند مدت زمان بيشتري را در اين فضا بماند و از اثرات درماني آن فضا بهره‌مند شود. به اين ترتيب حکيمان و درمانگران براي تک‌تک افراد تدبيري جداگانه داشتند و با کمک شيوه‌هاي مختلف از قبيل مشت‌ومال، رايحه‌درماني، ماساژ و سنگ‌درماني به درمان افراد يا بهبود کيفيت زندگي آنها اقدام مي‌کردند.

توصيه حکماي طب سنتي براي حمام کردن

درمانگران و حکماي طب سنتي شرايط مختلفي را براي حمام کردن قائل بودند که متاسفانه کمتر در شيوه حمام کردن مردم در زندگي‌هاي امروزه قابل مشاهده است . اين درمانگران به مراجعان خود توصيه مي‌کردند که از توقف زياد در حمام و استفاده از آب خيلي داغ و سرد براي حمام کردن خودداري کنند. به اعتقاد اين حکما استفاده از آب نيم‌گرم بهترين روش براي سلامت حمام کردن است. علاوه بر اين، حمام کردن بلافاصله بعد از ورزش کردن يا فعاليت‌هاي جسمي توصيه نشده و بهتر است پس از انجام ورزش و فعاليت‌هاي جسمي اجازه دهيد با گذشت زمان مقداري از حرارت بدن کاسته شود. در عين حال حمام کردن با شکم پر نيز ازجمله مهم‌ترين پرهيزهايي است که درمانگران طب سنتي به آن اشاره کردند زيرا حمام کردن با شکم پر موجب جذب مواد غذايي مي‌شود که هنوز عمل هضم آنها به خوبي انجام نشده و اين مسئله موجب مي‌شود تا اختلال‌هايي براي بدن به وجود آيد.

ادامه در قسمت دوم


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2015

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اين حمام، درمان همه دردهاست(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: حمام ، استحمام ، خواص درماني حمام ، حمام درماني ، آب گرم ، خواص آب گرم ، درمان چاقي ، درمان بيماري ، طبيب ، پزشک