مسبی
وقتي خوابيم چه اتفاقي مي افتد؟

وقتي خوابيم چه اتفاقي مي افتد؟

ویرایش: 1391/8/29
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
آيا يک خودرو براي حرکت کردن تنها به بنزين نيازمند است؟ مطمئنا جواب نه است زيرا علاوه بر سلامت تمامي قطعات داخلي و بيروني اين فرآيند نيازمند نوعي مديريت و هدايت نيز خواهد بود. براي حفظ سلامت عمومي بدن هم تنها عواملي مانند داشتن عادات غذايي درست يا ورزش کردن کافي نيست و بدن نيازمند ريزفاکتورهاي گوناگوني است.

به عنوان نمونه، زمان خوابيدن و استراحت يکي از مهمترين عوامل جذب در مواد مغذي و دفع مواد زائد است و نقش بي چون و چرايي در سلامت دارد. تمامي پزشکان بر اين نکته تاکيد دارند که داشتن خوابي راحت و آرام براي سالم زيستن ضروري است.


اهميت خوب خوابيدن

در ساعت هاي مختلف شب اتفاقات گوناگوني مي افتد و اهميت خوب خوابيدن هم به همين اتفاقات است.

اگر جزو افرادي هستيد که عادت کرده اند ساعت 9 شب به رختخواب بروند به شما تبريک مي گوييم. از ديرباز هم زود خوابيدن و زود برخاستن مورد تاييد دانشمندان بوده است. در واقع دير خوابيدن و دير بيدار شدن از خواب، اثر فوق العاده بدي دارد زيرا باعث مي شود مواد سمي از بدن دفع نشوند.

برگرديم سر برنامه کاري بدن در ساعات خواب شبانه. آنتي اکسيدان ها آغازگر اين برنامه هستند و از ساعت 21 الي 23 عمليات جالبي را در فهرست کاري خود دارند.

در واقع آنها هستند که شروع به از بين بردن مواد سمي و غيرضروري مي کنند. دانشمندان به همين دليل توصيه مي کنند که بدن را در اين ساعت ها در حالت آرامش نگه داريد تا با آثار منفي بر سلامت خود مواجه نشويد.
ساعت خواب عميق

از ساعت 23 تا يک هم بايد در خواب عميق باشيد زيرا کبد شما مشغول ادامه عمليات از بين بردن مواد سمي است.

ساعت يک تا سه اگر در حالت خواب عميق باشيد عمليات سم زدايي در کيسه صفرا با کيفيت بهتري انجام خواهد شد.


حتما ديده ايد که برخي افراد در ساعات مياني خواب دچار سرفه هاي شديد يا عطسه مي شوند. از ساعت سه تا پنج صبح نوبت ريه است و عمليات از بين بردن مواد سمي در آن اتفاق مي افتد. به همين دليل برخي افراد به خصوص سيگاري ها در اين زمان سرفه مي کنند.

از سوي ديگر، مغز استخوان هم بيکار ننشسته و از نيمه هاي شب تا ساعت چهار صبح، عمليات خون سازي را انجام مي دهد. با وجود اين، دفع سموم مهمترين کار بدن طي ساعات خواب شبانه به حساب مي آيد.
سم زدايي صبحگاهي

اين عمليات مفيد و حياتي از ساعت پنج تا هفت صبح در روده بزرگ انجام مي شود و به همين دليل بعد از برخاستن از خواب تمايل داريد به دستشويي برويد.

از ساعت هفت تا 9 صبح هم نوبت به جذب مواد مغذي مي رسد. اگر در اين هنگام بيدار شده باشيد بهتر است صبحانه بخوريد.


پزشکان به افراد بيمار توصيه مي کنند که در ساعت 6 و 30 دقيقه حتما صبحانه ميل کنند.

همچنين بهترين ساعت صرف صبحانه براي افرادي که مي خواهند اندامي متناسب داشته باشند 7 و 30 دقيقه است.

اگر جزو افرادي هستيد که دير بيدار مي شويد و اصلا صبحانه نمي خوريد هم پيشنهاد مي کنيم سبک زندگي خود را تغيير دهيد و حداقل از ساعت 9 تا 10 کمي صبحانه بخوريد.

حال که اين مطلب را مطالعه کرديد مي توانيد به دليل خستگي برخي افراد در صبح هاي کاري پي ببريد. افرادي که تا ديروقت بيدار مي مانند با خستگي به سر کار مي روند، زيرا بدن آنها نمي تواند سم زدايي کاملي انجام دهد و اعمال روزانه بدن هم با سردرگمي انجام خواهد شد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره وقتي خوابيم چه اتفاقي مي افتد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مراحل خواب ، اهميت خواب ، واکنش هاي بدن هنگام خواب ، روش خواب عميق ، روده ها ، سم زدايي ، کبد ، واکنش هاي شيميايي بدن ، خواب عميق ، خواب