مسبی
10 عامل که شما را کسل و بي حوصله مي کند

10 عامل که شما را کسل و بي حوصله مي کند

ویرایش: 1391/8/29
نویسنده: مورینتز

به طور حتم شما هم روزها و لحظاتي را تجربه کرده ايد که چندان سرحال نبوده و احساس کسالت، خواب آلودگي و بي حوصلگي مي کرده ايد. تا به حال از خودتان پرسيده ايد که کدام عوامل چنين احساسي را ايجاد مي کنند؟ در اينجا به 10 عاملي اشاره مي کنيم که مي توانند شما را بي حوصله و کسل کنند:


1. عادت بد غذايي

عادت بد غذايي علاوه بر آنکه مي تواند حالاتي مانند تهوع و درد در شکم را ايجاد کند، بر حالات رواني ما نيز تاثير مي گذارد و حالاتي مانند تحريک پذيري، نوسانات خلقي، عدم تمرکز، پرخاشگري، عصبانيت يا بيش فعالي را ايجاد کند. اگر از نوسانات خلقي رنج مي بريد، غذاهايي را که در طول روز مصرف مي کنيد يادداشت کنيد تا رابطه بين غذاهاي مصرف شده و نوسانات خلقي خود را کشف کنيد.


2. چيدمان خانه

اگر مي خواهيد سرحال تر و شادتر باشيد چيدمان خانه را عوض کنيد زيرا محيط اطراف تاثيري عميق بر روحيات ما دارد. مثلا رنگ قرمز مي تواند افراد را تحريک پذير و عصبي کند، در حالي که زرد ايجادکننده شادي و آبي ايجادکننده آرامش است. تحقيقات همچنين نشان مي دهد که استفاده از تصاوير آرامش بخش –مثلا مناظر زيبا- بر روحيات ما تاثيري مثبت داشته و استرس و آشفتگي را کم مي کند.

3. ترفيع گرفتن

اکثر ما روياي ترفيع گرفتن در محل کار را در سر مي پرورانيم، اما واقعيت آنقدرها هم که فکر مي کنيم اميدبخش نيست. محققان دانشگاه وارويک به اين نتيجه رسيده اند که وقتي کارمندي ترفيع مي گيرد، ميزان استرس و فشار ذهني اي که بر او وارد مي شود افزايش يافته و سلامت ذهني او به خطر مي افتد.
4. چراغ کنار تخت

اگر مرتبا هنگام تماشاي تلويزيون يا هنگام مطالعه خوابتان مي برد، مراقب تاثير اين امر بر اعصاب و روان خود در روز بعد باشيد. تحقيقات نشان مي دهند که نور در شب مي تواند مانعي براي توليد ملاتونين – هورموني که بر خلق و خوي انسان اثر مي گذارد- بشود. ملاتونين تنها در تاريکي توليد مي شود بنابراين سعي کنيد در منزل خود از پرده هاي ضخيم استفاده کرده و هنگام خواب همه چراغ ها را خاموش کنيد.

5. کمبود مواد مغذي

عوامل زيادي وجود دارند که مي توانند به افسردگي منجر شوند، ولي در عين حال رژيم غذايي نيز مي تواند علايم افسردگي را بهتر يا بدتر کند. کمبود ويتامين D، ويتامين B و اسيدهاي چرب امگا 3 مي تواند به احساس افسردگي و آشفتگي منجر شود. بنابراين سعي کنيد اين مواد مغذي را حتما در رژيم غذايي روسانه خود بگنجانيد.

6. دوستان

مکن است تصور کنيد که وقت گذراني با دوستان راهي مناسب براي سرحال شدن است، با اين حال همه چيز به روحيات آنها بستگي دارد. به عقيده محققان احساسات ما (خواه مثبت و خواه منفي) مسري هستند و اغلب بدون اينکه بدانيم از شخصي به شخص ديگر انتقال مي يابند. جالب آنکه حتي گاهي بدون اينکه دوستان را ببينيم تحت تاثير خلق و خوي آنها قرار مي گيريم. مثلا در يک تحقيق مشخص شد که کاربراين فيس بوک مي توانند تا مدت 3 روز تحت تاثير ساير کاربران قرار داشته باشند.


7. دير خوابيدن

بسياري از ما مي دانيم که کمبود خواب موجب کسالت و بي حوصلگي مي شود، با اين حال از نظر محققان زمان خواب به اندازه ميزان خواب اهميت دارد. کساني که دير به رختخواب مي روند حتي اگر زياد بخوابند، در معرض افسردگي قرار دارند. پس سعي کنيد شب ها زود بخوابيد و البته خواب کافي داشته باشيد.

8. قرص هاي ضدبارداري

محققان مي گويند زناني که از قرص هاي ضدبارداري استفاده مي کنند دو برابر بيشتر از ساير زنان در معرض خطر افسردگي قرار دارند. اين قرص ها در برخي زنان حالاتي مانند نوسانات خلقي و کاهش ميل جنسي را نيز ايجاد مي کند.
9. سيگار

همه ما آگاه هستيم که سيگار خطر ابتلا به سرطان، بيماري هاي قلبي و پيري زودرس را افزايش مي دهد. اما جالب است بدانيد که سيگار بر سلامت روان افراد نير تاثير سوء دارد. محققان نيوزلندي در يک پژوهش بزرگ دريافتند که افراد سيگاري و معتادين به نيکوتين بيش از سايرين در معرض افسردگي قرار دارند.

10. آفتاب

در روزهاي تاريک زمستان احتمال ابتلا به اختلال عاطفي فصلي وجود دارد، ولي آيا مي دانستيد که آفتاب هم مي تواند افراد را کسل و افسرده کند؟ اگرچه اختلال عاطفي تابستاني تنها بر 1 درصد افراد تاثير دارد، ولي عوارض آن جدي و شامل بي خوابي، کاهش اشتها و افسردگي هستند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2019

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 10 عامل که شما را کسل و بي حوصله مي کند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کسالت ، بي حوصلگي ، علل کسالت ، رفع کسالت ، تنبلي ، خوراک ، تغذيه ، بي خوابي ، عادت بد غذايي ، سيگار کشيدن ، قرص ضد بارداري ، چيدمان خانه ، دير خوابيدن