مسبی
جهش‌هاي جديد باعث ادامه شيوع بيماري‌هاي رواني است

جهش‌هاي جديد باعث ادامه شيوع بيماري‌هاي رواني است

ویرایش: 1391/8/28
نویسنده: مورینتز
يک بررسي جديد نشان مي‌دهد که افراد مبتلا به برخي از اختلالات رواني نسبت به ميزان ميانگين فرزندان کمتري دارند و به اين ترتيب ادامه شيوع اين اختلالات نه به خاطر وراثت بلکه به غلت جهش‌هاي جديدي است که در افراد ايجاد مي‌شود.
اين بررسي نشان داد که مردان و زنان دچار اختلال دو قطبي، بي‌اشتهايي عصبي يا اختلال سوءمصرف مواد کودکان کمتري نسبت به ميانگين دارند،‌و در مردان دچار افسردگي شمار فرزندان اندکي کمتر از ميانگين است. (در زنان دچار افسردگي شمار کودکان به همان اندازه جمعيت عادي بود).

رابرت پاور،‌ از موسسه روانپزشکي کينگز کالج لندن،‌ و سرپرست اين پ‍‍‍ژوهش مي‌گويد: پيام اصلي اين بررسي اين است که ظاهرا دچار شدن به يک بيماري روانپزشکي به شدت شمار فرزنداني را يک فرد مي‌تواند داشته باشد،‌به خصوص در مردان،‌کاهش مي‌دهد.

اين پ‍ژوهشگران مي‌گويند اين يافته‌ها مي‌تواند معماي قديمي در روانپزشکي را حل کند:‌ اگر افراد دچار اختلالات رواني گرايش به داشتن فرزندان کمتر دارند،‌ چگونه است که ژن‌هاي مربوط به اختلالات رواني در جمعيت انساني باقي مانده‌اند؟


براي مثال اسکيزوفرني به ميزان زيادي ارثي است،‌بنابراين انتظار مي‌رود با توجه به کمتر بچه‌دار شدن بيماران،‌ شيوع آن در طول نسل‌هاي متوالي کمتر شود. اما ظاهرا اين عارضه همچنان يک درصد جمعيت را گرفتار مي‌کند؛ بنابراين به گفته پاور حهش‌هاي جديد با سرعت کافي رخ مي‌دهند که اين شيوع را حفظ کنند.

به گفته اين پژوهشگران جهش‌هاي جديد يا سازوکارهاي هنوز ناشناخته‌اي درباره شيوع اوتيسم و بي‌اشتهايي عصبي هم مطرح است.

پژوهشگران در اين بررسي داده‌هايي درباره افراد متولد شده در سوئد ميان سال‌هاي 1950 تا 1970 را جمع‌آوري کردند. آنها در اين بررسي به تعداد کودکان اين افراد و تشخيص اختلالات رواني در آنها توجه کردند.

به گفته اين پژوهشگران اين يافته که مردان دچار اختلالات رواني کاهش بيشتري نسبت به زنان دچار اختلالات رواني در بچه‌دار شدن پيدا مي‌کنند،‌ غافلگيرکننده نيست. زنان در انتخاب جفت نسبت به مردان «مشکل‌پسندتر» هستند،‌و بنابراين زنان با احتمال کمتري از مرداني بچه‌‌دار خواهند شد که اين اختلالات رواني را دارند.

در اين بررسي افراد دچار اوتيسم و اسکيزوفرني کمترين شمار فرزندان را داشتد. به گفته پژوهشگران به اين ترتيب احتمالا اين دو اختلال رواني نسبت به ساير اختلالات رواني به ميزان بيشتري با جهش‌هاي جديد حفظ مي‌شوند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1986

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره جهش‌هاي جديد باعث ادامه شيوع بيماري‌هاي رواني است نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: شيوع بيماري ، شيوع بيماري رواني ، جهش ژنتيکي ، اختلال دو قطبي ، اختلالات رواني ، روانشناسي ، روانپزشک ، افسردگي