مسبی
نکته هايي براي سلامت بيشتر(1)

نکته هايي براي سلامت بيشتر(1)

ویرایش: 1391/8/28
نویسنده: مورینتز
گوشت قرمز و كره آلزايمر مي‌آورند

نه كره را از سبد غذايي‌تان حذف كنيد و نه گوشت قرمز را. اين دو ماده غذايي هرقدر هم كه ضرر داشته باشند، بودنشان از نبودشان بهتر است. اما اگر مي‌خواهيد تا چند سال ديگر به جمع آلزايمري‌ها وارد نشويد، تعادل را در مصرف اين خوراكي‌ها رعايت كنيد.

به گزارش تلگراف، محققان مي‌گويند، براي حفظ سلامت، ميزان چربي مصرفي نقش تعيين‌كننده‌اي ندارد بلكه نوع چربي‌اي كه فرد استفاده مي‌كند، مي‌تواند به سلامت او كمك كند يا زيان برساند. از نظر آنها چربي‌هاي اشباع شده نه تنها به سلامت بدن آسيب مي‌رسانند بلكه مي‌توانند روي مهارت‌هاي شناختي فرد هم اثر بگذارند و خطر ابتلا به آلزايمر را در او بالا ببرند. اين تحقيقات كه زيرنظر دانشگاه هاروارد انجام مي‌شد، نشان داد، خاطرات بد، در ذهن زنان مسن‌تري كه مقدار فراواني از چربي‌هاي اشباع‌شده را در غذا‌هايشان مصرف مي‌كردند بيشتر از ديگران ثبت شده است.

آنها معتقدند، ذهن افرادي كه به‌جاي اين چربي‌ها از روغن زيتون، روغن آفتابگردان، دانه‌هاي نباتي، آجيل‌ها و آووكادو استفاده مي‌كردند، بيشتر به ثبت خاطرات خوب گرايش دارد.
كي گفته بچه‌ها سوهان روح‌اند؟!

پدر و مادر‌ها از زوج‌هاي بدون فرزند شاد‌ترند

شايد فكر كنيد اين يك جمله كليشه‌اي است. ممكن است گمان كنيد مسافرت‌هاي پي‌درپي شما بدون دردسر‌هاي يك نوزاد و مهماني‌هاي دوستانه‌اي كه بدون ترس از بيدار شدن بچه برگزار مي‌شوند، بيشتر مي‌توانند شما را شاد كنند اما محققان در بررسي‌هاي جديد‌، خلاف اين موضوع را ثابت كرده‌اند. از نظر آنها زوج‌هاي جواني كه صاحب فرزند شده‌اند، از زوج‌هاي تنها شاد‌ترند. «ساينس‌ديلي» از زبان محققان نوشته است: حتي مراقبت‌هاي به‌ظاهر سخت روزانه، به‌جاي اينكه پدر و مادر‌ها را از فرزنددار شدن‌ پشيمان كند، به آنها شادي تزريق مي‌كند و اميد به زندگي‌شان را بالاتر مي‌برد. محققان معتقدند، اين اتفاق به زندگي پدر و مادرها معنا داده و به آنها براي رسيدن به اهداف‌تازه‌شان انرژي مي‌دهد. با توجه به يافته‌هاي محققان، اشتباه نيست اگر بگوييم پدر و مادرها موفق‌تر از زوج‌هاي تنها هستند و زودتر از آنها پيش مي‌روند.


دست خودتان نبوده كه سيگاري شده‌ايد!


چرا بعضي يك‌شبه سيگار را كنار مي‌گذارند و برخي با وجود تلاش بسيار، موفق به اين كار نمي‌شوند؟ محققان با بررسي گروه بزرگي از مردم ايالا‌ت‌متحده و آفريقا پاسخ اين سؤال را يافته‌اند. آنها مي‌گويند، سيگار كشيدن هم مثل خيلي از عادت‌هاي ديگر ژنتيك است و جالب اينجاست كه ژن‌هاي افراد سيگاري، مشخص مي‌كند كه آنها به چند نخ سيگار در روز راضي مي‌شوند، چه زماني آنها را به سيگار كشيدن وا مي‌دارد و تا چه حد آنها را در ترك سيگار كمك مي‌كند.

به گزارش وب مد، از نظر محققان اين ژن و تفاوت‌هايش در افراد مختلف، باعث مي‌شود آنها به روش‌هاي ترك سيگار پاسخ‌هاي متفاوتي دهند و موجب مي‌شود بعضي آدم‌ها شب تا صبح سيگار به دست باشند و بعضي از سيگاري‌ها تنها به كشيدن يكي، دو نخ از آن در روز اكتفا كنند.
مادر‌هاي 40 ساله موفق‌ترند


بچه‌هاي اين مادر‌ها هم زرنگ‌تر هستند و هم سالم‌تر

قديم مي‌گفتند زناني كه بالاي 35 سالگي صاحب فرزند شوند، شانس به‌دنيا آوردن بچه باهوش را از دست مي‌دهند. اما پزشكان امروزي، گرچه اين واقعيت را به‌طور كامل رد نمي‌كنند ولي مادر‌هاي 40ساله را در پرورش كودك سالم بيشتر موفق مي‌دانند. به نوشته ديلي ميل، محققان مي‌گويند، گرچه اين مادرها زودتر خسته مي‌شوند و مثل جوان‌تر‌ها پابه‌پاي كودكشان پيش نمي‌روند اما فرزندان آنها كمتر احتمال دارد به حوادث غيرمترقبه دچار شوند يا به مراقبت‌هاي بيمارستاني نياز پيدا كنند. براساس تحقيقات محققان، فرزندان اين مادر‌ها كندتر از بچه‌هايي هستند كه پدر و مادر جوان‌تري دارند و مادرهاي 40 ساله حواسشان بيشتر از مادرهاي جوان به وظايف‌شان است و به موقع براي دريافت واكسن كودكشان و مراقبت‌هايي از اين دست اقدام مي‌كنند. علاوه بر اين، بچه‌هاي آنها دايره لغات گستره‌تري دارند و وقتي به 5 سالگي مي‌رسند در تست‌هاي آي‌كيو نمره بيشتري مي‌گيرند.حداقل بايد 61 نوع ميوه و سبزي بخوريد


تنوع در مصرف ميوه‌ها باعث مي‌شود ديابت نگيريد

نگران قندي که در ميوه‌ها هست، نباشيد چراکه حتي شيرين‌ترين آنها هم نمي‌توانند شما را با خطر ابتلا به ديابت روبه‌رو کنند. گرچه تا مدت‌ها گمان مي‌شد ميوه‌هايي مثل هندوانه به‌دليل قند زياد‌، مي‌تواند براي شما دردسر درست کند اما محققان به‌تازگي عکس اين تصور را اثبات کرده‌اند. از نظر آنها نه تنها ميوه‌هاي شيرين مشکلي براي قندخون ايجاد نمي‌کنند، بلکه تنوع در مصرف سبزيجات و ميوه‌ها خطر ابتلا به بيماري ديابت نوع دوم را کاهش هم مي‌دهد.

فارس از قول نشريه مراقبت ديابت نوشته است کساني که در روز مقدار زيادي ميوه و سبزي مصرف مي‌کنند کمتر از کساني که چندان ميوه‌خور نيستند در معرض خطر ابتلا به ديابت قرار مي‌گيرند. البته محققان تاکيد مي‌کنند که تنها خوردن مقدار زيادي ميوه و سبزي به حفظ تعادل قندخون کمک نمي‌کند و اگر مي‌خواهيد ديابتي نشويد، علاوه بر مصرف اين گياهان معجزه‌گر، بايد تنوع را هم در خوردن آنها رعايت کنيد و خودتان را محدود به يکي، دو ميوه نکنيد چراکه محققان دريافته‌اند افرادي که تا 16 نوع ميوه و سبزي مختلف مصرف مي‌کنند، 40 درصد کمتر از کساني که فقط 8 نوع مختلف مصرف مي‌کنند با خطر ابتلا به ديابت روبه‌رو هستند.
گريه بچه‌ها تمام مي‌شود، ناراحتي‌شان نه!


وقتي بچه را خوابانديد خيال‌تان راحت نشود

براي هر پدر و مادري اين لحظه‌اي خوشايند است؛ زماني که فرزند‌شان بعد از يک گريه طولاني آرام مي‌گيرد و به ‌خواب مي‌رود. گرچه پدر و مادرها آرام کردن کودک را يک موفقيت بزرگ مي‌دانند و فکر مي‌کنند که با خوابيدن، فرزندشان به آرامش رسيده، اما محققان در بررسي‌هايشان به نتايج غم‌انگيزتري دست يافته‌اند. آنها مي‌گويند خوابيدن به معناي آرام شدن اين نوزادان غمگين نيست، بلکه ناراحتي‌اي که در آنها ايجاد شده و به گريه وادارشان کرده، حتي تا روزهاي بعد هم از بين نمي‌رود. به گزارش ديلي‌ميل، مطالعات آنها نشان داده است که سطح هورمون کورتيزول که همان هورمون استرس است، حتي پس از آرام گرفتن هم بالا مي‌ماند و گاهي تا روزهاي بعد هم در وجود‌شان ماندگار مي‌شود. در واقع آرام شدن کودک پس از يک گريه اساسي به معناي برگشتن آرامش به وجودش نيست و هورمون استرس حتي بعد از يک آرامش ظاهري هم اين کودکان غمگين را راحت نمي‌گذارد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1991

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره نکته هايي براي سلامت بيشتر(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سلامتي ، سلامت روان ، آي کيو ، پدر و مادر ، غمگين ، سيگار ، ترک سيگار ، داشتن فرزند ، زوج هاي شاد ، شادي زوج ، کره ، گوشت قرمز