مسبی
غمگين بودن برايتان گران تمام مي‌شود

غمگين بودن برايتان گران تمام مي‌شود

ویرایش: 1391/8/28
نویسنده: مورینتز
روانشناسان بر اين باورند افراد غمگين تصميمات وحشتناکي در زمينه امور مالي خود اتخاذ مي‌کنند،‌از اين رو احتمال مي‌دهند که غمگين بودن براي آنها بسيار گران تمام شود.
به گزارش لايو‌ساينس، مطالعه جديد نشان مي‌دهد اندوه منجر به بروز پديده‌اي مي‌شود که به سوگيري در لحظه شهرت داشته و طي آن افراد خوشي‌هاي آني را در اوليت قرار داده و فرصت‌هايي که در طولاني مدت مي‌توانند براي آنها مفيد واقع شوند را رد مي‌کنند.

محققان دانشگاه هاروارد به گروهي از داوطلبان تصاوير ويديويي نشان دادند که براي غمگين شدن داوطلبان طراحي شده بود، پس از آن سه آزمايش بر روي آنها انجام دادند که طي اين آزمايشها داوطلبان بايد تصميماتي مالي مي‌گرفتند.

نتيجه اين آزمايش نشان داد افرادي که پيش از آزمايش‌ها تصاوير ويديويي را ديده بودند، تمايل بيشتري به اتخاذ تصميم‌هايي داشتند که براي آنها دستاورد‌هاي کوتاه مدت در بر داشته و در طولاني مدت براي آنها سود بسيار کمي داشت.

داوطلبان غمگين در طي آزمايشها درآمد بسيار کمتري نسبت به آنهايي داشتند که ويديو‌ها را نديده‌بودند داشته و سود طولاني مدت آنها 13 تا 34 درصد کمتر از ديگر داوطلبان بود. به گفته دانشمندان نتيجه اين تحقيق نشان مي‌دهد اندوه به هيچ وجه انسان را باهوش‌تر نمي‌کند، بلکه برعکس، او را کوته‌بين کرده و از تصميم‌گيري درست براي منافع آينده‌اش باز مي‌دارد.

دست‌يابي به درک بيشتر از چگونگي تاثيرگذاري حالات روحي بر روي تصميم‌گيري‌هاي مالي مي‌تواند به مهار مشکلات اقتصادي که به واسطه رشد ميزان استفاده از کارت‌هاي اعتباري به وجود آمده،‌کمک کند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2007

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره غمگين بودن برايتان گران تمام مي‌شود نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: باهوش بودن ، غم ، غصه ، غمگين بودن ، تصميم گيري ، اتخاذ تصميم ، آزمايش ، افسردگي ، تصميمات مالي ، داوطلب ، مشکلات مالي