مسبی
توپ طلا؛ مسي يا رونالدو: عدالت يا رقابت؟

توپ طلا؛ مسي يا رونالدو: عدالت يا رقابت؟

ویرایش: 1391/8/28
نویسنده: سیما5862
چت با صاحب مقاله: سیما5862
خيلي ها معتقدند کسب هر ساله توپ طلا توسط مسي، ولو که مسي بهتر از ديگران بوده باشد، موضوع رقابت براي کسب توپ طلا را لوث مي کند.
عصر ايران؛
پرناز صديق - استدلال روبرتو کارلوس درباره ضرورت اعطاي توپ طلا به کريس رونالدو، کمي عجيب ولي قابل درک است. کارلوس در گفتگو با سايت فيفا، به صراحت گفته است توپ طلا را بايد به رونالدو داد زيرا مسي در چند سال اخير، به اندازه کافي اين جايزه را برده است!

در واقع روبرتو کارلوس کاري ندارد که در طول يکسال گذشته مسي بهتر بوده يا رونالدو. او مي گويد مسي سه بار اين جايزه را برده ولي کريس رونالدو فقط يک بار موفق شده توپ طلا را از آن خود کند. پس توپ طلا را به رونالدو بدهيد!

در اين نگاه، بيش از آنکه عدالت اهميت داشته باشد، رقابت اهميت دارد. کارلوس و خيلي هاي ديگر، معتقدند کسب هر ساله توپ طلا توسط مسي، ولو که مسي بهتر از ديگران بوده باشد، موضوع رقابت براي کسب توپ طلا را لوث مي کند. موفقيت هرساله مسي، انگيزه هاي رقيبان او را مي سوزاند و اين به نفع فوتبال نيست.
اما کساني که مي گويند توپ طلاي امسال را هم بايد به مسي داد، معتقدند فوتبال عرصه رقابت براي کسب افتخار است و افتخار هم بايد نصيب کسي شود که شايستگي اش را دارد.

در حقيقت، گروه دوم بر اين باورند که بي عدالتي با هدف داغ کردن تنور رقابت در فوتبال، اتفاقاً به نقض غرض منجر مي شود و روابط را جايگزين ضوابط مي کند.

پس به طور کلي در اهداي جايزه توپ طلا، و جوايزي از اين دست که ملاک هاي عيني کاملي پشت سر آنها نيست و تا حدي وابسته به سليقه انتخاب کنندگان اند، دو ديدگاه متفاوت وجود دارد. ديدگاه اول رقابت را مهمتر از عدالت مي داند چرا که فوتبال بدون رقابت جذابيتش را از دست مي دهد. ديدگاه دوم اما عدالت را مهمتر از رقابت مي داند زيرا عدالت را تضمين کننده شايسته سالاري در فوتبال مي داند.

نگارنده شخصاً معتقد است ليونل مسي بيش از کريس رونالدو مستحق دريافت توپ طلا مي داند ولي انکار نمي کند که عدالت در اين جا به کسالت منجر مي شود! دريافت چهارباره توپ طلا از سوي مسي، امري تکراري و تا حدي ملال آور در فوتبال امروز دنياست؛ اما اگر رونالدو براي دومين بار توپ طلا را ببرد و به يک قدمي مسي برسد، رقابت سال بعد اين دو نفر، به مرابت ديدني تر خواهد بود.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره توپ طلا؛ مسي يا رونالدو: عدالت يا رقابت؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ورزش ، فوتبال ، توپ طلا ، رونالدو ، مسي ، عدالت ، رقابت ، توپ ، روبرتو کارلوس ، رقيب ، ورزشگاه ، جايزه