مسبی
رازهاي مردانه از زبان دکتر اوز

رازهاي مردانه از زبان دکتر اوز

ویرایش: 1391/10/2
نویسنده: سامان تی 62
آيا مردها هم بايد هميشه متوجه رژيم غذايي‌شان باشند؟

حتي يك قوطي دلستر

بله، البته يک بار در هفته غير رژيمي غذا خوردن قابل ارفاق است و عملي‌تر به نظر مي‌رسد. اما به ياد داشته باشيد درست غذا خوردن بخش مهمي از مراقبت از خود است. صرف‌نظر از ميزان تحرک بدني به صورت کار يا ورزش، اگر مراقب رژيم غذايي خود نباشيد نمي‌توانيد وزن مناسب‌تان را حفظ کنيد. پس با خوردن غذاهايي که برايتان مفيد است،از خجالت اشتهاي خود در بياييد و نيم نگاهي هم به کالري آنها داشته باشيد.توجه داشته باشيد ورزش کردن عالي است اما کافي نيست. به منظور کنترل وزن بايد حساب کالري مصرفي خود را داشته باشيد. به عنوان مثال براي سوزاندن مقدار کالري يک قوطي دلستر (حدود 150 کالري يا بيشتر) بايد 1600 متر را در 10 دقيقه بدويد يا به مدت 15 دقيقه از پله بالا رويد!


استرس چه به روز مردان مي‌آورد؟

نگذاريد استرس شما را بكشد

بي‌شک استرس براي همه انسان ها مضر است؛ فشار خون را بالا مي‌برد و بار اضافه به قلب وارد مي‌کند. طي بررسي‌ها، نرخ مرگ مردان ميانسال يا سالمندي که سال ها تحت استرس متوسط تا زياد بوده‌اند، 40درصد بيشتر بوده است. استرس همه جا هست: نگراني بابت اخراج شدن يا در مقام مديريت تنش بابت تعديل و خاتمه همکاري دوستان و همکاران، يا سفرهاي کاري چند ساعته و... که همه اين نگراني ها باعث انتقال و افزايش تنش در خانه شده و ناخواسته منجر به رفتارهاي ناهنجاري مانند خوردن يا خوابيدن زياد مي‌شود و به اين ترتيب خطر افزايش وزن، فشار خون بالا و ديابت بيشتر مي‌شود. اما چاره چيست؟ ورزش! آنهايي که ورزش مي‌کنند بهتر با استرس مقابله مي‌کنند. بايد گفت حركات كششي ذهن و جسم(يوگا) و مديتيشن در کنار ورزش معجزه مي‌کند.


افسردگي گريبان مردها را هم مي‌گيرد؟

خطر خودكشي را دور كنيد

بله حتما بر اساس گزارش انستيتو ملي سلامت روان، سالانه حدود 6 ميليون مرد فقط در ايالات‌متحده به افسردگي دچار مي‌شوند که البته بسياري از آنها نه از احساس خود حرفي مي‌زنند و درصدد کمک به خود برمي‌آيند.

از آنجايي که يک مرد هرگز به پزشک خود نمي‌گويد:«من افسرده هستم، مرا درمان کنيد!» اين مهم به عهده پزشک است که با گرفتن تاريخچه بيمار از وضعيت خلق‌وخو، مشکلات خواب و تمرکز يا حتي عدم تمايل به معاشرت با دوستان باخبر شود؛ در حقيقت شناسايي مشکلات مذکور يکي از ضروريات چك‌آپ روتين مردها به شمار مي‌آيد.

افسردگي چيزي بيشتر از احساس اندوه، بي‌انگيزگي و بي‌انرژي بودن است؛ افسردگي بيماري بسيار مهمي است که ممکن است زندگي فرد را تهديد کند و البته زمينه ساز بسياري از بيماري‌هاي جدي ديگر مانند فشارخون بالا، بيماري‌هاي قلبي يا حتي سکته است. در عين حال افسردگي اولين عامل اقدام به خودکشي محسوب مي‌شود که در اين ميان مردها با آمار چهار برابري گوي سبقت را از خانم‌ها ربوده‌اند. اما نگران نباشيد افسردگي، به محض تشخيص، با دارو، تمرينات ورزشي و حتي طب مکمل درمان مي‌شود.


آيا سلامت جنسي روي سلامت کلي بدن تاثير مي‌گذارد؟

اگر در ارتباط مشكل داريد؟

مسلما. به عنوان مثال مشکلات مربوط به عدم توانايي جنسي در مردان(ED) مشکلاتي فقط رواني يا جنسي نيست بلکه يک ريسک فاکتور براي بيماري‌هاي قلبي به شمار مي‌رود. يافته هاي مطالعه اي در سال 2010 که در ژورنال «جريان خون» چاپ شده است، مبني بر آن است که ميزان حمله قلبي در مردهاي مبتلا به ED و مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي در اين افراد تقريبا دوبرابر افراد سالم و طبيعي است. احتمال اضافه‌وزن يا چاقي مفرط، فشار خون و کلسترول بالا در اين افراد زياد است. بروز اين مشکل در سنين جواني زنگ خطري جدي به شمار مي‌آيد، زيرا احتمال خطر بيماري‌هاي قلبي بسيار بيشتر است.

ميزان پايين تستوسترون مانند ديابت، سوءاستفاده از دارو، استرس و خواب ناکافي نه تنها زندگي جنسي آقايان، بلکه سلامت کلي آنها را نيز متاثر مي‌سازد. در مورد درمان ناتواني جنسي، پزشکان شيوه‌هاي متعددي دارند و خيلي از آنها دارو تجويز مي‌کنند. تغيير برخي شيوه‌هاي زندگي نيز در طولاني مدت جواب مي‌دهد. فراموش نکنيد که سلامت جنسي در گرو سلامت و تناسب جسم و ذهن است.


چرا خواب تا اين اندازه مهم است؟

بهترين درمان كلي مشكل

نمي‌توان اهميت خواب را در سلامت بدن ناديده گرفت؛ ديابت، فشارخون و بيماري‌هاي قلبي يا مشکلات به نسبت جزئي‌تري مانند چاقي و اختلالات خلق و خو همگي با خواب ناکافي رابطه دارند. مطالعات اخير حاکي از آن است که ميزان تستوسترون آن دسته مردهايي که خواب ناکافي دارند به مراتب پايين‌تر از آنهايي است که به ميزان لازم و کافي استراحت مي‌کنند و با بالارفتن سن اين مسئله منجر به پرفشاري خون مي‌شود.

گاهي برخي مشکلات جسمي منجر به اختلالات خواب مي‌شوند که از آن جمله مي‌توان به آپنه انسدادي خواب (OSA) اشاره کرد؛ در اين حالت تنفس دچار وقفه شده و فرد بيدار مي‌شود تا بتواند نفس بکشد. اين حالت در 4 تا 9درصد مردان ميانسال (دوبرابر خانم‌ها) ديده مي‌شود.OSA ريسک بيماري‌هاي قلبي، سکته، فشار خون بالا و بروز تصادفات جاده‌اي را افزايش مي‌دهد.

سعي کنيد عادت‌هاي خوب خوابيدن را تمرين و تکرار کنيد: هر روز در ساعت مشخصي به تختخواب برويد و در ساعت معيني بيدار شويد؛ به طور مرتب و صبح‌هاي زود ورزش کنيد؛ عصر هنگام و شب‌ها از نوشيدن قهوه پرهيز و شب‌ها شام سبک ميل کنيد؛ از اتاق خواب فقط براي خوابيدن استفاده کنيد. اگر اين کارها موثر نبود، به پزشک مراجعه کنيد.


6 راز مردانه دکتر اوز

چرا مردان بايد ورزش كنند؟

قدم هاي تان را بشماريد

پاسخ بسيار ساده است: اگر مي‌خواهيد از نظر بدني مناسب بمانيد يا متناسب شويد، بايد فعاليت داشته باشيد و اين يعني يک تمرين که شما را به عرق بيندازد آن هم براي حداقل 30 دقيقه 5 بار در هفته به علاوه 2 روز تمرين با دمبل يا ساير دستگاه‌هاي بدنسازي که عضلات شما را تقويت و زيبا سازد. وقت نداريد؟ به ورزش هاي سنگين‌تري مانند دويدن، دوچرخه زدن سريع يا به تنيس بپردازيد و تمرين قلبي خود را به 25 دقيقه 3 بار درهفته کاهش دهيد.

ورزش با بسياري بيماري ها مقابله مي‌کند، از بيماري‌هاي قلبي گرفته تا سرطان کولون يا افسردگي. پس هر چه زودتر برنامه ورزشي خود را تنظيم و شروع کنيد. اما اگر بالاي 45 سال داريد بهتر است با پزشک خود مشورتي داشته باشيد تا بهترين برنامه مناسب خود را انتخاب کنيد.

براي افزايش فعاليت بدني، کارهاي بسيار ساده و به قول معروف دم‌دستي هم وجود دارد: از فردا ماشين خود را کمي دورتر از محل کار خود پارک کنيد تا کمي بيشتر پياده‌روي کنيد يا به جاي آسانسور بيشتر از پله‌ها استفاده کنيد. دستگاه‌هاي گام شمار هم فکر بدي نيست تا ببينيد در طول روز چند قدم برمي‌داريد، روزانه 10هزار قدم ايده‌آل است.


منبع:

http://www.bartarinha.ir/fa/news/35816/%D8%B1%D8%A7%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره رازهاي مردانه از زبان دکتر اوز نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: رازهاي مردانه ، راز ، راز مردان ، اين رازهاي مردانه را بدانيد ، خانمها