مسبی
درمان کمردرد بدون جراحي

درمان کمردرد بدون جراحي

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز
حدود 80تا 90درصد افراد حداقل براي يک‌بار در زندگي خود، کمردرد را تجربه مي‌کنند. کمردرد، دردي است که در ناحيه کمر، بين آخرين مهره سينه‌اي يا پشتي تا پايين باسن احساس مي‌شود اما ممکن است آسيبي در همين نواحي اتفاق بيفتد ولي علائم آن در مناطق ديگر مثل اندام‌هاي تحتاني ايجاد شود.
کمر‌درد ويژگي‌هايي دارد که به‌واسطه اين ويژگي‌ها خيلي مورد توجه قرار مي‌گيرد و لازم است که حتماً درمان شود؛ ازجمله اينکه شايع‌ترين بيماري بعد از سرماخوردگي، کمردرد است. دکتر وحيد صمدي، متخصص فيزيوتراپي در اين زمينه مي‌گويد: کمردرد ازجمله دردهايي است که احتمال مزمن‌شدن آن در بيمار مبتلا وجود دارد و حتي پس از درمان ممکن است که مجدداً عود کند. کمردرد همچنين مي‌تواند هزينه‌هاي زيادي را به بيمار، خانواده او و جامعه تحميل کند. بيماران بعضاً هزينه‌هاي زيادي را صرف درمان کمردردشان مي‌کنند و گاه دچار ناتواني، ازکارافتادگي و ازدست‌دادن شغل مي‌شوند که چون خيلي از مبتلايان جزو افراد فعال جامعه و کارگران بخش صنعت هستند، اين ازکارافتادگي‌ها بار مالي و هزينه‌هاي اقتصادي زيادي را به جامعه تحميل مي‌کنند.

وي در مورد علل ايجاد کمردرد مي‌گويد: کمردرد علت‌هاي مختلفي مي‌تواند داشته باشد ولي به‌طور کلي آن را به دو نوع مکانيکال و غيرمکانيکال تقسيم‌بندي مي‌کنند. کمردرد مکانيکال، کمردردي است که بر اثر آسيب‌هايي در مهره‌ها، مفاصل فاست، ديسک، رباط‌ها و عضلات به‌وجود مي‌آيد. حدود 95درصد کمردردها از نوع کمردرد مکانيکال هستند. کمردرد غيرمکانيکال، کمردردي است که بر اثر عواملي مثل بيماري‌هاي رماتيسمي و التهابي، عفونت‌ها و تومور، ايجاد و تنها پنج درصد کمردردها را شامل مي‌شود که البته درمان‌هاي تخصصي خودش را دارد. بحث ما در مورد کمردردهاي مکانيکال است که تعداد زيادي از بيماران هم مبتلا به اين نوع هستند.

به گفته وي خيلي از کمردردها هستند که به دليل آسيب ديسک ايجاد نمي‌شوند بلکه علت آنها آسيب و درگيري قسمت‌هاي ديگر ستون فقرات مثل مفاصل فاست، رباط‌ها و عضلات است. حتي در بعضي از بيماراني که در MRI آنها برآمدگي يا بيرون‌زدگي ديسک کمر مشاهده مي‌شود، در معاينه‌هاي بعدي علائم فشار روي اعصاب نخاعي را نمي‌بينيم و اصلاً علت کمردرد آنها آسيب ديسک نيست. اين متخصص فيزيوتراپي در مورد بيماري‌ها و مشکلات مختلفي که مي‌توانند کمردرد را ايجاد کنند مي‌گويد:

يکي از شايع‌ترين علت‌هاي ايجاد کمردرد، کشيدگي‌ها يا استرين‌هاي عضلاني است. بر اثر انجام فعاليت سنگين يا حرکات ناگهاني و شديد، عضلات تنه مي‌توانند دچار کشيدگي يا پارگي شوند. عامل شايع ديگر، ايجاد نقاط دردناک به اسم نقاط ماشه‌اي در عضلات تنه است. علت ديگر مي‌تواند کشيدگي رباط‌هاي ستون فقرات باشد. مفاصل فاست ستون فقرات مي‌توانند دچار درگيري يا اختلال شوند. بارها اتفاق مي‌افتد که فردي به جلو خم مي‌شود و در بازگشت، دچار کمردرد ناگهاني مي‌شود که احتمال درگيري فاست مطرح است. وي همچنين از آسيب‌هاي ديسک (به‌صورت فتق و بيرون‌زدگي)، آرتروز مهره‌هاي کمري و سرخوردگي مهره که به‌خصوص در مهره پنج کمري اتفاق مي‌افتد به‌عنوان دلايل ديگر ايجاد کمردرد در افراد نام مي‌برد.

وي در مورد تنگي کانال نخاعي مي‌گويد: در سنين بالا بر اثر ازبين‌رفتن مفاصل فاست و ديسک‌ها، سوراخ بين‌مهره‌اي يا کانال نخاعي ممکن است تنگ شود و به نخاع يا اعصاب نخاعي فشار وارد شود که به آن تنگي کانال نخاع مي‌گويند. دکتر صمدي، در مورد راه‌هاي درمان کمردرد نيز مي‌گويد: در بيشتر مواقع، کمردرد به‌راحتي و بدون نياز به مداخلات جراحي درمان مي‌شود؛ يعني با درمان‌هاي طبي و فيزيوتراپي و اصطلاحاً درمان‌هاي نگهدارنده، قابل درمان است اما در تخصص ما يعني رشته فيزيوتراپي، ما ابتدا بيمار را به‌طور کامل و دقيق ارزيابي و معاينه مي‌کنيم تا منشأ و علت درد را مشخص کنيم؛

يعني ما با مشاهده وضعيت ستون فقرات، توجه به انحرافات احتمالي آن، لمس و انجام تست‌هاي اختصاصي به يک تشخيص درست مي‌رسيم و بعد از تشخيص، يک پروتکل درماني مناسب را طرح‌ريزي مي‌کنيم. از نظر وي به‌طور کلي درمان‌هاي فيزيوتراپي به سه دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند: اولين دسته، استفاده از روش‌ها و تجهيزات الکتروتراپي است؛ دسته دوم درمان‌هاي فيزيوتراپي و درمان‌هاي دستي هستند؛ دسته سوم درمان‌هاي فيزيوتراپي و استفاده از تمرين‌درماني يا تجويز ورزش‌هاي مناسب است.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1994

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره درمان کمردرد بدون جراحي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: علائم کمر درد ، کمر درد ، درمان کمر درد ، MRI ، فيزيوتراپي ، ستون فقرات ، قفسه سينه ، پشت کمر ، درمان ، بهبودي ، پزشک ، بيمار ، سرماخوردگي