مسبی
سلول‌هاي چشمي براي بازگرداندن بينايي

سلول‌هاي چشمي براي بازگرداندن بينايي

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز
کارشناسان و دانشمندان چشم در دانشگاه ساوت همپتون در بريتانيا به کشف سلول‌هاي خاصي در چشم دست يافتند که مي‌تواند درمان جديدي را براي برخي شرايط نابينايي چشم رقم زند
به گزارش خبرگزاري مهر، اين تحقيقات که رياست آن برعهده اندرولاتري از اساتيد دانشگاه ساوت هامپتون بوده نشان مي‌دهد که سلول‌هايي که limbal stromal ناميده مي‌شود و از سطح جلويي چشم گرفته شده داراي خاصيت سلول‌هاي بنيادين است و مي‌توان از آنها براي ايجاد سلول‌هاي شبکيه‌اي استفاده کرد.

اين کشف مي‌تواند درمان‌هاي جديدي براي شرايط چشم چون التهاب رنگدانه‌اي شبکيه چشم و دژنراسيون ماکولا يا تباهي لکه زرد را فراهم کند. لکه زرد شرايطي در چشم است که موجب از دست رفتن بينايي در افراد سالخورده مي‌شود و به عنوان مثال يک نفر از هر سه بريتانيايي را تا 70 سالگي تحت تأثير قرار مي‌دهد.

نتايج اين تحقيق، در انسان‌ها مي‌تواند مفيد باشد چرا که عوارض پس زدن يا آلودگي ايجاد شده توسط ساير سلول‌هاي گرفته شده از چشم را در پي ندارد.

لاتري که چشم پزشک بيمارستان عمومي ساوت همپون است، اظهار داشت: اين گام مهمي براي تحقيقات ما است تا بتوانيم درماني براي اين شرايط چشم و نابينايي حاصل از آن ارائه دهيم.

وي افزود: ما توانستيم ويژگي‌هاي اين سلول‌ها را که از سطح جلويي چشم پيدا کرديم شناسايي کرده و لايه دقيقي را که اين سلول‌ها از آنها گرفته شده را نيز شناسايي کنيم ما همچنين در پرورش اين سلول‌ها در يک ظرف براي گرفتن برخي از ويژگي‌هاي سلول‌هاي شبکيه موفق بوديم.

اين چشم پزشک محقق يادآور شد: ما در اين رابطه تحقيقات خود را ادامه مي‌دهيم که آيا اين سلول‌ها را مي‌توان از جلوي چشم گرفت و آنها را جايگزين سلول‌هاي بيمار پشت چشم در شبکيه کرد. اگر اين تحقيقات موفقيت آميز باشد، ما مي‌توانيم راه‌هاي جديدي براي درمان اين افراد ارائه کنيم.

اين اکتشاف براي بسياري از مردم نويد بخش است چرا که اين سلول‌ها يکي از مهمترين مناطق قابل دسترسي در چشم انسان است و 90 درصد از ضخامت ديوار جلويي چشم را تشکيل مي‌دهد.

بنابراين، اين سلول‌ها به سادگي با کمترين خطر براي چشم و بينايي بيمار قابل دسترس خواهد بود.

اين درحالي است که لاتري اظهار مي‌دارد تحقيقات بيشتري بايد براي توسعه اين رويکرد انجام شود تا بتوان آن را روي بيماران انجام داد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1997

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سلول‌هاي چشمي براي بازگرداندن بينايي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بيماري چشمي ، درمان نابينايي ، نابينايي ، سلول ، سلول چشمي ، پير چشمي ، بيمارن ، چشم پزشک ، التهاب چشمي ، شبکيه