مسبی
ماکروفر خوب است يا بد؟

ماکروفر خوب است يا بد؟

ویرایش: 1391/8/27
نویسنده: مورینتز

مرتضي صفوي در اين گفت و گو بيان کرد: اينکه گرم کردن و يا پخت مواد غذايي با ماکروفر سرطان زا است يا نه، يک بحث چالشي است که نيازمند انجام تحقيقات بيشتري است. وي اضافه کرد: تحقيقات از يک سو نشان دهنده بي ضرر بودن و تحقيقات ديگر نشان دهنده اثرات سوء استفاده از ماکروفر است.
صفوي با بيان اينکه مواد غذايي خاصيت غذايي خود را در اثر پخت و يا گرم شدن در ماکروفر از دست مي دهند، گفت: هر چه عمق نفود امواج در ماده غذايي کمتر باشد، زمان پخت کمتر مي شود. اين متخصص تغذيه گفت: حفظ مواد غذايي با ماکروفر به وزن مواد غذايي بستگي دارد به گونه اي که هر چه وزن مواد غذايي کمتر باشد، حفظ مواد غذايي بيشتر خواهد بود.
صفوي به مزاياي استفاده از ماکروفر اشاره کرد و افزود: سرعت حرارت دهي، حفظ طعم و رنگ غذا، حفظ مواد مغذي، کاهش خطر مسموميت غذايي به دليل نگاه داشتن طولاني و عدم تشکيل رسوب در ظروف از مزاياي استفاده از ماکروفر است. وي با بيان اينکه حدود 90 درصد خانواده هاي آمريکايي و 85 درصد خانواده هاي اروپايي از ماکروفر استفاده مي کنند، افزود: کاهش ارزش غذايي، اثرات بيولوژيک بر روي انسان و ايجاد عوامل سرطاني از مضرات ماکروفر است که همچنان تحقيقات در زمينه تاييد اين مضرات در جهان در حال انجام است.
صفوي، نفوذ امواج در مواد غذايي، ايجاد نقاط گرم و سرد در غذا، کاهش 60 تا 90 درصدي انرژي حياتي غذا و عدم سرخ کردن غذا در ماکروفر را از معايب اين دستگاه برشمرد. اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: به دليل ايجاد راديکال هاي آزاد در سبزيحات، گرم کردن غذاهايي که داراي سبزيجات هستند، در مايکروفر ايجاد سرطان مي کند.
وي توصيه کرد: افراد با حرارت هاي معمولي غذاهاي خود را گرم کرده و تاجايي که امکان دارد براي حفظ ايمني و سلامتي از ماکروفر استفاده نکنند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2002

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ماکروفر خوب است يا بد؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گرم کردن غذا ، ماکروفر ، معايب ماکروفر ، محاسن ماکروفر ، تغذيه ، خوراک ، مغذي ، غذا ، آشپزي