مسبی
تغذيه اي خوب براي داشتن دندان هايي سفيد

تغذيه اي خوب براي داشتن دندان هايي سفيد

ویرایش: 1391/8/25
نویسنده: سیما5862
دو بار مسواک زدن در روز و مراجعه مرتب به دندانپزشک براي داشتن دندان هايي خوب، ضروري هستند.
اما براي داشتن دندان هايي سالم، تغذيه هم نقش بسيار مهمي دارد. چه خوراکي هايي براي سلامت دهان و دندان مناسب هستند؟ کدام يک از عادات کوچک ما آسيب رسانده اند؟ در اين باره چه ايده هاي نادرستي وجود دارد؟
- براي دندان ها، بهتر است شکلات خرده شود و نه خوراکي هاي برشته شده.
بله، شکلات سرشار از فلور و فسفات است، اين دو، يعني فلور و فسفات در پيشگيري از پوسيدگي دندان سهيم اند! بهتر است شکلات تلخ با 70% کاکائو را انتخاب کنيد.
-توصيه مي‌شود که:
به جاي خوردن يک آب نبات بدون شکر، يک آدامس بدون قند بجويد.
جويدن براي دندان ها مفيد است زيرا باعث تشديد ترشح بزاق مي‌شود، ترشح بزاق اثر محافظتي در محيط دهاني دنداني دارد. بزاق خروج املاح از ميناي دندان ها را محدود مي‌کند و باعث شستشو و پاک سازي خودبه‌خودي سطوح دندان ها مي‌شود.
جويدن آب نبات بهتر از مکيدن آن است.
زمان تماس دندان ها با قند بسيار مهم است. هر چه اين زمان بيشتر طول بکشد، براي دندان ها بدتر است. بنابراين مکيدن آب نبات بايد محدود شود، البته اين مورد درباره کارامل ها و نوقا که تمايل بسيار زيادي براي چسبيدن به دندان ها دارند، هم صدق مي‌کند.
به همين علت بهتر است که آب نبات بيشتر جويده شود تا اينکه مکيده شود.
-بهتر است براي تمام کردن يک وعده غذايي، به جاي يک ميوه، پنير خورده بخوريد.
پنير به طور ويژه اي حاوي کلسيم و فلور است، اين عناصر دندان ها را در برابر اسيدها محافظت مي‌کنند. بنابراين نبايد غذاي تان را با يک ميوه تمام کنيد. همچنين بهتر است به جاي ترتيب پنير و دسر، ترتيب دسر و پنير را انتخاب کنيد...
-بهتر است نوشيدني هاي شيرين را به جاي اينکه با ليوان بنوشيد، با ني بنوشيد.
نوشيدن با ني باعث مي‌شود که تماس اسيدها با دندان ها و سائيدگي مينا محدود شود.
- بهتر است که نان را حين غذا خوردن، ميل کنيد نه خارج از وعده غذايي.
خوراکي هاي سرشار از آميدون (نوعي کربوهيدرات)، مانند نان، توليد اسيدها توسط باکتري هاي پلاک دندان را با خود به همراه دارند. نبايد اين خوراکي ها را از تغذيه تان حذف کنيد، فقط کافي است آنها را خارج از وعده هاي غذايي مصرف ننماييد.
- اصلي ترين منبع تأمين فلور آب آشاميدني است و نه ماهي.
اين گفته که مي‌گويد ماهي هاي دريايي سرشار از فلور هستند، مثل اين است که بگوييد چاي هم فلور دارد!
- قبل از خواب بهتر است يک ليوان آب بنوشيد نه يک ليوان شير.
شير در خود لاکتوز دارد، لاکتوز هم يک کربوهيدرات است. و اين در حالي است که تمامي خوراکي هاي حاوي کربوهيدرات مي‌توانند در ايجاد پوسيدگي هاي دنداني سهيم باشند. بنابراين، قبل از خوابيدن، بعد از مسواک کردن دندان ها، اگر لازم است، فقط مي‌توانيد آب بنوشيد، هيچ چيز غير از آب ننوشيد خصوصاً نوشيدني هاي شيرين!
- کودکاني که صبحانه نمي‌خورند، بيشتر دندان هاي شان پوسيده مي‌شود.
توضيح اين پديده واضح است:
کودکاني که صبحانه نمي‌خورند، در طول روز گرسنه مي‌شوند و نسبت به بقيه تمايل بيشتري به خوردن تنقلات خواهند داشت... اين خوراکي ها به سختي به دندان هاي آنها مي‌چسبند و مدت طولاني در دهان باقي مي‌مانند. اين وضعيت، شرايط مناسبي را براي پوسيده شدن دندان ها فراهم مي‌کند!
- بهتر است به جاي تنقلات شور، هوس تان را با کارامل فروبنشانيد.
تنقلاتي مانند شيريني هاي خشک و البته ميوه هاي خشک، سرشار از آميدون هستند، آميدون هم يکي از کربوهيدرات هايي است که خيلي محکم به دندان ها مي‌چسبد. کارامل حاوي قند است، اما سريع تر در دهان حل مي‌شود. به همين ترتيب، و از همين منظر، تنقلات بيشتر از کارامل ها پوسيدگي زا هستند.
در نتيجه:
بايد به خاطر داشته باشيد که برخي خوراکي ها براي دندان هاي ما مفيد اند و برخي مضر؛ همان طور که برخي خوراکي ها براي سلامتي مفيد و برخي ديگر زيان آورند. به هيچ وجه هيچ يک از گروه هاي غذايي را نبايد حذف کنيد. بايد تا بيشترين حد ممکن به تغذيه تان تنوع بدهيد و جلوي هر گونه زياده روي را بگيريد. اما مي‌توانيد برخي عادات نادرست را اصلاح يا محدود کنيد و به جاي آن روش بهتري را برگزينيد.


منبع:

http://tandorosti.akairan.com/health/bimari-behdasht/201210306352.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره تغذيه اي خوب براي داشتن دندان هايي سفيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: دندان ، مسواک ، تغذيه ، ادامس ، شيريني ، ابنبات ، ميناي دندان ، ميوه ، فلور ، لاکتوز ، ميوه خشک ، قند ، سائيدگي