مسبی
خواص گوشت پرندگان

خواص گوشت پرندگان

ویرایش: 1391/8/25
نویسنده: سیما5862
سلامت نيوز :
امروزه به دليل رشد و پيشرفت کشور در زمينه پرورش دام و طيور، علاوه بر گوشت گاو و گوسفند ومرغ، گوشت هاي ديگري همچون گوشت شترمرغ، بوقلمون و بلدرچين نيز در دسترس افراد قرار گرفته است.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از برترين ها ؛
متاسفانه برخي افراد بنا بر عادت يا به دليل نداشتن آشنايي با اينگونه از گوشت ها از خريد و خوردن آنها امتناع مي کنند. در اينجا سعي داريم شما را با گوشت اينگونه از پرندگان و فوايد و خواص آنها آشنا کنيم.

گوشت شترمرغ

گوشت شترمرغ در دسته گوشت هاي قرمز طبقه بندي مي شود و از لحاظ ارزش غذايي از کم چرب ترين و سالم ترين نمونه هاي گوشت قرمز است. گوشت شترمرغ داراي فوايد بسياري است.

1- گوشت شترمرغ کالري، کلسترول و چربي بسيار پايين تري از گوشت مرغ و بوقلمون دارد.

2- گوشت شترمرغ براي افرادي که مي خواهند رژيم لاغري بگيرند بهترين گزينه است زيرا علاوه بر چربي کم، خاصيت سيرکنندگي فراوان دارد.

3- اسيدهاي چرب غيراشباع موجود در گوشت شترمرغ 30 درصد مجموع اسيدهاي چرب را تشکيل مي دهد.

4- اين گوشت به دليل دارا بودن اسيد چرب امگا-3 فراوان بهترين نوع گوشت براي افراد سالمند و بيماران قلبي و عروقي است.

5- گوشت شترمرغ به دليل داشتن سديم بسيار کم براي بيماران فشار خوني بسيار مفيد است.

6- گوشت اين پرنده همچنين داراي پروتئين و آهن بسيار بالايي است، بنابراين مصرف آن به افراد کم خون و زنان باردار توصيه مي شود.

7- گوشت شترمرغ به ميزان قابل توجهي از املاحي همچون روي و منيزيم برخوردار است.

8- نکته آخر اينکه بسيار ترد است و هضم آساني دارد.

گوشت بلدرچين

گوشت بلدرچين بسيار لذيذ، خوش طعم و مقوي است. به دليل آنکه اين پرنده داراي جست و خيز و تحرک فراواني است ماده اي به نام گليکوژن در ماهيچ هاي اين پرنده بيشتر از ساير پرندگان توليد مي شود که همين امر گوشت بلدرچين را بسيار مطبوع و لذيذ کرده است. گوشت بلدرچين داراي خواص بسياري است.

1- ميزان چربي گوشت بلدرچين بسيار کم است.

2- پروتئين گوشت بلدرچين بسيار بالا و انواع اسيدهاي آمينه کمياب در گوشت اين پرنده وجود دارد.

3- اين گوشت منبع خوبي از نياسين، فسفر، مس، روي، آهن، سلنيوم و غني از ويتامين هاي B1، B2 و B6 است.

4- گوشت بلدرچين به دليل خواص فراوانش براي درمان امراضي چون آسم، تشنج، فشار خون بالا، ضعف اعصاب و ناراحتي هاي رواني و همچنين بي خوابي بسيار مفيد است.

5- خوردن گوشت اين پرنده به افراد مسن و از کار افتاده به دليل بازيابي سلامتي و شادابي روحي و جسمي بسيار توصيه مي شود.

6- علاوه بر خاصيت فراوان گوشت بلدرچين، تخم بلدرچين نيز داراي فسفر، آهن، ويتامين B1 و B2 و منبع خوبي از تمامي ويتامين ها به جز ويتامين C است. به همين دليل تخم بلدرچين را بمب ويتامين ناميده اند.

7- تخم بلدرچين از کلسترول کمتري نسبت به تخم مرغ معمولي برخوردار است و ترکيبات مغذي اين تخم مي تواند باعث دفع مواد راديواکتيو، فلزات سنگين نظير سرب و جيوه و مواد زايد از بدن شود.

8- مصرف همزمان تخم وگوشت بلدرچين سبب تنظيم دستگاه عصبي، قلب و گوارش مي شود.

گوشت بوقلمون

نکته اي که گوشت بوقلمون را از ساير گوشت ها متمايز مي کند وجود هر دو نوع گوشت سفيد و قرمز در بدن اين نوع پرنده است. به طوري که 65 درصد گوشت بوقلمون در ناحيه سينه، سفيد و 35 درصد نآن قرمز و در ناحيه ران ها قرار دارد. نکته قابل توجه طعم و مزه هر يک از قسمت هاي گوشت بوقلمون است. به طور مثال گوشت سينه وبال ها سفيد و لذيذ و از نظر مزه شبيه گوشت گوساله است و گوشت ران هاي آن قرمز و بسيار نرم و طعمي شبيه گوشت پرندگان شکاري دارد. گوشن بوقلمون نيز داراي فوايد و خصوصيات بسياري است.

1- گوشت بوقلمون منبع خوبي از ويتامين هاي B1، A، B3، B6، B12 و املاحي چون سلنيوم، منيزيم، مس، آهن، روي، پتانسيم و اسيد آمينه تريپتوفان است.

2- مصرف گوشت بوقلمون براي تقويت سيستم ايمني بدن به خصوص در فصل سرما، بسيار توصيه مي شود و دليل آن سرشار بودن اين نوع گوشت از ويتامين A است.

3- اين گوشت نسبت به ساير گوشت ها از استخوان و ضايعات کمتري برخوردار است.

4- گوشت بوقلمون داراي پروتئين بالا، حداقل چربي اشباع، کمترين سطح کلسترول و فقدان چربي ميان بافتي است.

5- گوشت اين پرنده به دليل بافت فشرده اش هنگام طبخ حجم خود را از دست نمي دهد.

6- اسيد آمينه تريپتوفان گوشت بوقلمون سبب افزايش ترشح سروتونين مي شود و همين امر باعث شادابي، آرامش در افراد و سبب بهبود خواب مي شود و در ضمن اسيد آمينه موجود در گوشت بوقلمون از تجمع سرب و جيوه در بدن جلوگيري و سموم را از بدن دفع مي کند.

7- گوشت بوقلمون سرشار از آهن است به طوري که مصرف 150 گرم گوشت بوقلمون نيمي از اسيد فوليک مورد نياز روزانه بدن را تامين مي کند، به همين دليل مصرف آن به خانم هاي باردار و کودکان توصيه مي شود.

8- گوشت بوقلمون از پوکي استخوان جلوگيري مي کند و همچنين سبب افزايش گلبول قرمز خون مي شود.

اين نکته در مورد گوشت بوقلمون حائز اهميت است که قسمت تيره گوشت بوقلمون چربي بيشتري نسبت به قسمت گوشت سفيد آن دارد، بنابراين بهتر است افراد داراي فشار خون و چربي بالا از قسمت گوشت سينه آن استفاده کنند. همچنين گوشت بوقلمون داراي مقدار کمي اگزالات است که بيماران مبتلا به سنگ کليه اگزالاتي بهتر است با احتياط بيشتر از آن استفاده کنند.منبع:

http://tandorosti.akairan.com/health/taghziyeh-salem/2012114132856.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره خواص گوشت پرندگان نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: گوشت ، پرنده ، گوشت سفيد ، شتر مرغ ، اسيدهاي غير اشباع ، بلدرچين ، گليکوژن ، کلسترول ، بوقلمون ، سرب ، سيستم ايمني