مسبی
خوردن کره گياهي بهتر است يا کره لبني؟

خوردن کره گياهي بهتر است يا کره لبني؟

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1391/8/24
نویسنده: سیما5862
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
مارگارين برعكس آنچه تصور مي‌شود، كم كالري يا فاقد انرژي نيست. مارگارين معمولي مانند كره لبني حاوي 80 درصد چربي بوده و از نظر توليد ميزان انرژي هيچ تفاوتي با كره ندارد. تنها تفاوت اين دو محصول در نوع چربي گياهي و حيواني آنهاست. هر دو نوع چربي در هر گرم حاوي 9 كالري انرژي هستند.
سال‌هاست كه كره از نظر متخصصان تغذيه و پزشكان، دشمن قلب شناخته مي‌شود. به همين دليل در سال‌هاي اخير نسل جديد و به اصطلاح رژيمي ‌اين فرآورده با نام كره گياهي يا مارگارين پا به بازارعرضه گذاشته است.

به نوشته جام جم آنلاين، اين محصول در ابتدا طرفداران زيادي به خود جلب كرد، ولي با گذشت اندك زماني به توصيه همان متخصصاني كه مصرف زياد كره لبني را منع كرده بودند، مصرف زياد اين محصول نيز محدود شد، اما پرسش اينجاست چگونه مي‌توان از يك گياه، كره تهيه كرد؟
كره‌اي كه پايه گياهي دارد چرا بايد داراي محدوديت مصرف باشد؟ مگر گياهي بودن اين محصول دليل بر فقدان كلسترول، چربي‌هاي اشباع و كالري آن نيست؟

كره گياهي واقعيت دارد

به كره‌اي كه از روغن گياهي تهيه مي‌شود، مارگارين مي‌گويند. مارگارين خواص ظاهري و فيزيكي مشابه با كره لبني دارد، ولي پايه اصلي آن شير نيست. اين محصول اغلب‌ از انواع روغن‌هاي نباتي چون ذرت، آفتابگردان، سويا و كتان به همراه برخي افزودني‌ها تهيه مي‌شود.

معمولا براي تهيه مارگارين بعد از آن‌كه روغن را تحت فشار وبه وسيله حلال‌هاي شيميايي از گياهان روغني استخراج كردند، طي فرآيندهاي حرارتي، عمليات تصفيه، بوگيري و رنگبري روي آن انجام مي‌دهند و براي آن‌كه قوامي‌ مشابه كره يابد، آن را هيدروژنه يا جامد مي‌كنند.
سپس با افزودن تركيباتي چون شيرخشك بدون چربي، طعم‌دهنده‌هاي مصنوعي، امولسي فاير، برخي ويتامين‌هاي ضروري چون ‌
A و D و نمك، روغن هيدروژنه به كره گياهي تبديل مي‌شود.

ارزش تغذيه‌اي كره گياهي

اين كره فاقد ويتامين‌هاي موجود در شير بوده و از لحاظ املاحي چون آهن، روي و مس فقير است. البته اين كره خواص تغذيه‌اي روغن‌هاي گياهي را داراست، ولي به دليل فرآيندهاي حرارتي تا حدود زيادي از ريزمغذي‌هايش كاسته مي‌شود.

به همين دليل براي آن‌كه اين محصول را از نظر تغذيه‌اي مشابه كره لبني كنند با افزودن ويتامين‌هايي چون A وD آن را غني و با افزودن طعم‌دهنده و مواد رنگي طعم و مزه مخصوص كره را در آن ايجاد مي‌كنند.
خوب است بدانيد امولسي فاير، تركيبي است كه جهت جلوگيري از دو فاز شدن و ايجاد پايداري به اين كره افزوده مي‌شود و نمك نيز به دليل جلوگيري از فعاليت و رشد باكتري‌ها و ميكروارگانيسم‌ها و همچنين افزايش زمان ماندگاري در اين محصول كاربرد دارد. نمك اين محصول مي‌تواند تا حدودي براي افراد مبتلا به پرفشاري خون دردسرساز باشد.

كره گياهي حاوي كالري و كلسترول است

مارگارين برعكس آنچه تصور مي‌شود، كم كالري يا فاقد انرژي نيست. مارگارين معمولي مانند كره لبني حاوي 80 درصد چربي بوده و از نظر توليد ميزان انرژي هيچ تفاوتي با كره ندارد. تنها تفاوت اين دو محصول در نوع چربي گياهي و حيواني آنهاست. هر دو نوع چربي در هر گرم حاوي 9 كالري انرژي هستند.

نكته مهم‌تر، اسيدهاي چرب ترانس اين محصول است.
به دليل آن‌كه اسيدهاي چرب غيراشباع روغن‌هاي گياهي طي فرآيند‌هاي حرارتي و هيدروژنه به چربي‌هاي اشباع تبديل و از فرم طبيعي خود خارج مي‌شوند، بر ميزان چربي اشباع ترانس محصول توليدي افزوده شده و مصرف زياد آن مي‌تواند موجب افزايش كلسترول بد خون شود و براي بيماران قلبي‌ـ عروقي، كبدي و مبتلايان به تري گيليسيريد و كلسترول بالا مضرباشد.

از طرفي‌ مصرف طولاني مدت اسيدهاي چرب ترانس مي‌تواند با تضعيف سيستم ايمني بدن، التهاب و واكنش‌هاي آلرژيك را در مصرف كننده ايجاد كند.

كره لبني، طبيعي‌تر از كره گياهي است

موضوع ديگر يون نيكلي است كه در زمان هيدروژنه يا جامد كردن، به محصول اضافه مي‌شود. نيكل نوعي فلز سمي است كه نقش كاتاليست يا تسريع‌كننده فعل و انفعالات شيميايي را طي فرآيند هيدروژناسيون ايفا مي‌كند.

اين يون اگر در انتهاي فرآيند به طور كامل از محصول جدا نشود، مصرف آن در درازمدت مي‌تواند باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به ناراحتي‌هاي ريوي، كليوي و فشار خون شود.

در ضمن اگر محصول بيش از حد هيدروژنه و سفت شود، قابليت هضم و جذب آن كاهش مي‌يابد و مصرف‌كننده را دچار اختلالات گوارشي خواهد كرد. ‌اما خوب است بدانيد اين موضوع در مورد كره لبني صدق نمي‌كند.

چون چربي شير اشباع و از همان ابتدا به صورت جامد از شير گرفته شده و نيازي به هيدروژنه شدن ندارد و طبيعي‌تر از كره گياهي به دست مي‌آيد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خوردن کره گياهي بهتر است يا کره لبني؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کره ، روغن ، مارگارين ، کره حيواني ، کره گياهي ، کلسترول ، چربي ، کالري ، روغن نباتي ، تصفيه ، نمک ، تغذيه ، کبد ، تري گليسيد ، هيدروژنه