مسبی
ماجراي جالب و خواندني مواجهه حاج ملاسبزواري با ناصر‌الدين شاه

ماجراي جالب و خواندني مواجهه حاج ملاسبزواري با ناصر‌الدين شاه

ویرایش: 1391/8/24
نویسنده: امیرمارکت
به گزارش افکارنيوز به نقل از فارس، 28 ذي‌الحجه سال 1289 هجري قمري، سالروز وفات عالم فرزانه و فليسوف شهير تشيع حاج ملا هادى سبزوارى است، وي فرزند ميرزا مهدى طبيب از خانواده‌اى متمول و اعيان سبزوار بود که در سال1212 قمري به دنيا آمد. پس از فوت پدر، در سنين کودکى، تحت مراقبت ملا حسين به کسب معلومات مقدماتى پرداخت و جهت فراگيرى حکمت اشراق به اصفهان مهاجرت کرد.
ملا هادى در محضر استادانى چون آخوند ملا اسماعيل اصفهانى، آخوند ملا على نورى و آقا محمد على نجفى کسب فيض کرد و به مدت 5 سال به تدريس فقه و اصول مشغول شد، آن گاه پس از سفر حج به سبزوار مراجعت و به تدريس حکمت پرداخت، آوازه شهرتش موجب شد که تشنگان چشمه حکمت از اقصى نقاط دنيا به سبزوار بيايند و از محضر وي بهره‌مند شوند.

اين شخصيت برجسته و اکسير بى‌نظير حکمت، عليرغم تموّل خانواده، زندگى را در کمال زهد و قناعت سپرى کرد، وى هيچ گونه رياستى ـ حتى پيش نمازى ـ را نپذيرفت. حاج ملا هادى سبزوارى مشهورترين فيلسوفى بود که قرن سيزدهم هجرى به خود ديده است و در بين متفکران، مقام ارجمندى داشت.

از اين بزرگوار حدود36 کتاب و رساله بر جاى مانده که از آن جمله اسرار الحکم، اصول دين، اسرار العباده، الجبر والاختيار، حواشى بر اسفار ملا صدرا، زبدة الاصول شيخ بهايى، غرر الفوايد (منظومه) و هدايه المسترشدين را مى‌توان نام برد، سر انجام اين عالم بزرگ در زادگاهش در 78 سالگى بدرود حيات گفت و در همان جا به خاک سپرده شد.

*ماجراي مواجهه حاج ملاسبزواري با ناصر‌الدين شاه
در ادامه به يک حکايت از زندگي حاج ملا هادي سبزواري اشاره مي‌شود:
ناصرالدين شاه اسم مرحوم آيت‌الله حاج ملا هادى سبزوارى را شنيده بود، او خيلى علاقه داشت که خدمت ايشان برسد و لذا از اطرافيان پرسيد: هيچ نمى‌شود حاج ملاهادى براى زيارت عتبات مقدسه و يا زيارت حج از سر راهش به تهران بيايد؟

اطرافيان پس از تحقيق به شاه گزارش دادند که چون حاجى سبزوارى يک مرتبه براى حج واجب به مکه مشرف شده، ديگر سفر واجبى ندارد و از سبزوار خارج نمى‌شود، شاه روزى تصميم گرفت که از راه سبزوار به مشهد مشرف شود و در سبزوار ملاقاتى با حاجى سبزوارى هم داشته باشد.

زمانى که شاه به سبزوار رسيد مردم به استقبال او شتافتند و شخصيت‌هاى مختلف شهر از وى ديدن کردند، جز حاجى سبزوارى که ملتزم خانه‌اش بود و به ديدار شاه هم نيامد، ناصرالدين شاه تصميم گرفت که خودش به خدمت ايشان برسد، اطرافيان به شاه گفتند که اگر اطلاع پيدا کند، ممکن است شما را در خانه هم نپذيرد.

سرانجام ناصرالدين شاه با صدر اعظم به طور ناگهانى راهى خانه مرحوم ملاهادى شدند و در خانه را کوبيدند، زنى پشت در خانه آمد و پرسيد: کيست؟

گفتند: ما دو نفر هستيم که مى‌خواهيم خدمت آقا برسيم.

زن داخل منزل شد و اجازه گرفت و بعد در خانه را باز کرد و آن‌ها را به اطاق مرحوم سبزوارى راهنمايى کرد.

شاه و نخست وزيرش وارد اطاق شدند، ديدند که حاجى روى يک قطعه حصير بوريا نشسته و يک قباى کرباسى به تن و کلاهى بر سر دارد.
ناصرالدين شاه و همراهش سلام کردند و متواضعانه برابر او زانوى ادب زدند، آن‌گاه صدراعظم رو کرد به مرحوم سبزوارى و گفت: ايشان اعلي حضرت ناصرالدين شاه هستند.

حاجى با کمال متانت و بى‌تفاوتى رو به ناصرالدين شاه کرد و اين دو بيت شعر را سرود:
بيا بيا که دلم بى‌تو کافرستان است/ بزيـر زلف تو زنار بستن آسان است
اگرچه فرش من از بورياست خورده مگير/ چرا که جايگه شير در نيستان است
ناصرالدين شاه در مقابل اين دو بيت شعر خيلى متاثر شد، بعد اجازه خواست که نهار در خدمت ايشان صرف شود، حاجى پذيرفت و آن‌گاه دستور داد که نهار آماده شود، طبقى برايش آوردند که در آن قدرى نان جو خشک، قدرى دوغ و مقدارى نمک و کنار آن دو عدد قاشق چوبين بود، دوغ ترش و نان جو خشک بود و شاه نتوانست غذا بخورد، لذا مقدارى از آن نان خشک برداشت و ميان پارچه‌اى به عنوان تبرک پيچيد.
بعد به حاجى عرض کرد: هر امرى داريد اطاعت مى‌کنم، حاجى فرمود کارى ندارم، شاه گفت: شما ملاى اين شهر هستيد، ايشان دوباره فرمود: کارى به تو ندارم، شاه عرض کرد.

پس دستور مى‌دهم که از شما مالياتى نگيرند، حاجى نپذيرفت، شاه علت را پرسيد، حاجى سرى تکان داد و فرمود: از من که ماليات نگرفتى، به همان اندازه از ديگران خواهى گرفت.

شاه اجازه مرخصى خواست و از منزل مرحوم سبزوارى خارج شد و در حالي‌که بسيار متأثر بود به صدر اعظم گفت: من تنها اين آقا را آدم ديدم.


منبع:

http://www.afkarnews.ir/vdcco0qsm2bqe48.ala2.html

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ماجراي جالب و خواندني مواجهه حاج ملاسبزواري با ناصر‌الدين شاه نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ناصرالدين شاه ، مرحوم ملاهادى ، مرحوم سبزوارى ، طرافيان به شاه ،