مسبی
موافقت‌مشروط ايران‌با بازديد آژانس‌از«پارچين»

موافقت‌مشروط ايران‌با بازديد آژانس‌از«پارچين»

ویرایش: 1391/8/25
نویسنده: مورینتز
بازتاب برگزاري رزمايش بزرگ «ولايت 4» در ايران، ضرورت مذاکره ايران و آمريکا در شرايط کنوني، موافقت ايران با بازديد بازرسان آژانس از پارچين در صورت دستيابي به يک چارچوب مشخص، بازتاب سفر نخست وزير اقليم کردستان عراق به ايران و اعلام رسمي شکايت عربستان از ايران، از جمله مهمترين مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ايران است.

به گزارش «تابناک»، بخش مهمي از اخبار امروز مطبوعات جهان درباره ايران، به بازتاب برگزاري رزمايش «ولايت 4» در شرق کشور اختصاص دارد.


در اين رابطه، روزنامه «جروزالم پست» موضوع تنش ها در روابط ايران و آمريکا را پيش کشيده و مي نويسد در ميانه تنش هاي فزاينده ميان تهران و واشنگتن بر سر واقعه پهپاد آمريکايي که هفته گذشته رخ داد، ايران از روز گذشته يک رزمايش بزرگ پدافند هوايي را در نيمه شرقي کشور آغار کرده است. اين روزنامه به گستره جغرافيايي رزمايش مذکور و اين نکته ارتش و سپاه به طور مشترک در برگزاري آن نقش دارند، اشاره کرده است. جروزالم پست همچنين شماري از جنگ افزارهاي استفاده شده در اين رزمايش را نيز مورد اشاره قرار داده و مي نويسد اين چندمين بار است که طي سال جاري، ايران اقدام به برگزاري مانور نظامي مي کند. در اين مطلب همچنين گوشه هايي از کشمکش ايران با آمريکا و رژيم اسرائيل بر سر برنامه هسته اي بيان شده است.


«رويترز»، «اي بي سي نيوز»، «نيشن»، «نيوز اينترنشنال» و «ديلي استار» از جمله ديگر مطبوعاتي هستند که امروز به خبر برگزاري اين رزمايش پرداخته اند
اما بر خلاف تمرکز جروزالم پست بر تنش هاي ايران و آمريکا، روزنامه «نيويورک تايمز» در مطلبي به بررسي موضوع مذاکره ايران و آمريکا و نياز و ضرورت چنين مذاکره اي پرداخته است. اين روزنامه مي نويسد در جريان مناظرات انتخابات رياست جمهوري در آمريکا، ميت رامني بارها از کلمات «صلح» و «صلح آميز» استفاده کرد، اما مردم آمريکا فريب وي را نخوردند و با انتخاب مجدد اوباما، جلوي وقوع جنگي ديگر با يک کشور مسلمان را گرفتند. نويسنده اين مطلب در ادامه با اشاره به نکاتي از جمله اينکه مردم آمريکا ديگر از جنگ خسته شده اند و اينکه جنگ احتمالي با ايران اثرات بسيار مخربي را بر منطقه و بر منافع آمريکا بر جاي خواهد گذاشت، از ضرورت مذاکره اوباما با ايران سخن گفته است. در اين مطلب به نکته مهمي نيز اشاره شده و آمده: «در مقابل ايران، استفاده از ديپلماسي لازم است. ديپلماسي شامل پذيرفتن اسن است که براي گرفتن آنچه مي خواهي، بايد چيزي در ازاي آن بدهي».
خبرگزاري «رويترز» موضوع گفت و گوهاي آتي ميان ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي را مورد توجه قرار داده و نوشته ايران اميدوار است مذاکرات پيش رو با مقامات آژانس، به تهيه يک «چارچوب همکاري» منجر شود که در قالب آن بازرسان آژانس بتوانند درخواست خود براي بازديد از مرکز نظامي پارچين را نيز عملي سازند. در اين مطلب به اختلاف نظرهاي موجود ميان ايران و آژانس بر سر موضوع پارچين و ادعاهاي مقامات آژانس درباره اين مرکز نظامي نيز اشاره شده است. رويترز منبع اين خبر خود براي اعلام آمادگي ايران جهت بازديد از پارچين را، سخنان روز گذشته علي اکبر صالحي، وزير خارجه ايران معرفي کرده است.
روزنامه «حريت» ترکيه با اشاره به سفر نخست وزير اقليم کردستان عراق به ايران و ديدار وي با مقامات کشور، از تمايل ايران براي بهبود و ارتقاي روابط با اين اقليم خبر داده است. اين روزنامه اشاره مي کند که بخش عمده اين روابط، در حوزه اقتصادي برقرار خواهد شد. در اين مطلب به اظهارات محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري ايران نيز اشاره شده که در ديدار با «نچيروان بارزاني» گفته بود تقويت روابط با اقليم کردستان، مي تواند به عراق سود برساند. حريت در مطلب خود بخش هايي از سخنان بارزاني و همچنين اظهارنظرهاي سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي در ديدار با وي را بيان کرده است.
در نهايت، چند روز پس از اعلام غيررسمي ادعاي عربستان سعودي درباره تجاوز ايران به حريم دريايي اين کشور، مطبوعات سعودي امروز به طور رسمي اين موضوع را پذيرفته و اعلام کرده اند. از جمله، «عرب نيوز» مي نويسد عربستان سعودي ايران را به تجاوز به حريم سرزميني اش در نزديکي ميادين نفتي و گازي خليج فارس متهم کرده است. به نوشته اين روزنامه، نماينده اين کشور در سازمان ملل اعلام کرده کشورش در حال بررسي نحوه واکنش به اين اقدام ايران است.


منبع:

http://www.bultannews.com/fa/news/110295/موافقت‌مشروط-ايران‌با-بازديد-آژانس‌ازپارچين

امتیاز دهی به مقالهموافقت‌مشروط ايران‌با بازديد آژانس‌از«پارچين»
موافقت‌مشروط ايران‌با بازديد آژانس‌از«پارچين»
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره موافقت‌مشروط ايران‌با بازديد آژانس‌از«پارچين» نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: انرژي هسته اي ، پارچين ، رزمايش ولايت 4 ، آمريکا ، رويترز ، خبرگزاري ، ايران ، آژانس انرژي اتمي