مسبی
زندگي مردم چقدر سخت تر شده است؟

زندگي مردم چقدر سخت تر شده است؟

ویرایش: 1391/8/22
نویسنده: جوادمضاف
به گزارش «آي پسند» به نقل از اقتصاد ايراني، ابتداي سال که نام توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني بر آن گذاشته شد، فعالان صنعتي در کشور اميدوار شدند تا با حمايت هاي دولتي بتوانند وضعيت ناخوشايند توليد را سامان دهند اما نه تنها اوضاع آنگونه که آنها انتظار داشتند پيش نرفت بلکه ورود به جنگ اقتصادي و همچنين التهابات قابل توجه ارزي، شرايط سخت تري برايشان رقم زد. صنعت کشور که طي سال هاي گذشته هيچگاه روي آرامش را به خود نديده است حالا بحران هاي تازه تري را از سر مي گذراند. از چند سال قبل که صنايع با بحران نقدينگي مواجه شدند و بانک ها هم تسهيلات خود را با تکليف دولت به اصطلاح به سمت بنگاه هاي کوچک و زودبازده سوق دادند، مشکلات صنعت در کشور جدي شد. پس از آن از سال 89هدفمندي يارانه ها توسط دولت کليد خورد و افزايش هزينه ها ناشي از گراني حامل هاي انرژي به صنايع تحميل شد. اين موضوع زماني خود را بيشتر نشان داد که سهم قانوني توليد از هدفمندي يارانه ها که در مصوبه مجلس آمده بود، ناديده گرفته شد. سهمي که ابتدا 30درصد از درآمد ناشي از آزادسازي قيمت ها بود و سپس به 20درصد کاهش يافت هيچگاه به دست صنايع نرسيد. توليدکنندگان هنوز بر سر سهم يارانه اي خود با دولت و مجلس چانه زني مي کردند که ماجراي گراني دلار شرايط سخت تري را براي آنها رقم زد. افزايش قيمت دلار موجب شده تا هزينه هاي واردات مواد اوليه براي صنايع افزايش قابل توجهي را تجربه کند در اين شرايط صنايع بزرگ مانند خودروسازي ها هم به مشکل برخورد کردند و تبعات آن در بازار خودرو نمايان شد.

در چنين شرايطي برآورد اميدوارکننده اي از نرخ رشد صنعتي به چشم نمي خورد هرچند که اين شاخص صنعتي طي سال هاي گذشته هم به طور دقيق اعلام نشده و نمي توان وضعيت آن را با اعداد و ارقام سنجيد. به تازگي رئيس مرکز ملي آمار، نرخ رشد اقتصادي را براي سال گذشته اعلام کرده است اما جزئيات آن را فاش نساخته است تا نرخ رشد صنعت براي اين سال مشخص شود. آخرين آماري که از نرخ رشد صنعت وجود دارد به سال 89بازمي گردد که مراجعه آماري هرکدام رقم خاص خود را براي آن اعلام کرده اند. در اين سال ها اختلافات آماري براي نرخ رشد صنعت از ديگر شاخص هاي اقتصادي بارزتر بوده است. زماني که هنوز ادغام وزارتخانه ها انجام نشده بود و محرابيان در راس وزارت صنايع و معادن وزارت مي کرد اوج اين اختلافات با بانک مرکزي نمايان شده بود. اين اختلاف آماري به گونه اي فاحش بود که بانک مرکزي رقمي را که چند درصد پايين تر از برآورد وزارت صنايع بود، را واقعي مي دانست. محرابيان در اظهارنظري نرخ رشد صنعت را دو رقمي اعلام کرده بود در شرايطي که بانک مرکزي براي سال 88عددي بالاتر از 6درصد را قبول نداشت. اين ماجرا در سال بعد هم تکرار شد تا اينکه براي سال 90آماري از هيچ کدام از نهادها اعلام نشد.

در سال 89 مرکز آمار ايران که براي آخرين بار نرخ رشد صنعت اعلام شد، مرکز آمار براي اين سال نرخ رشد 6 درصدي را صحيح دانست؛ بانک مرکزي آن را 9.3 درصد اعلام کرد و وزارت صنعت نرخ رشد صنعت در سال 89را دو رقمي دانست.

براي سال هاي 90و 91 پيش بيني ها نشان مي دهد که نرخ رشد صنعتي از اين ارقام پايين تر خواهد بود هرچند که اميدهايي براي آينده صنايع با کاهش التهابات ارزي در روزهاي اخير ايجاد شده است.منبع:

http://vista.ir/news/5845029

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره زندگي مردم چقدر سخت تر شده است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کسب و کار ، زندگي مردم ، فولاد ، فرش ، برنج ، اقتصاد ، آي پسند ،