مسبی
قيمت طلا بالا رفت

قيمت طلا بالا رفت

ویرایش: 1391/8/23
نویسنده: غفور
قيمت طلا بالا رفت
دنياي اقتصاد: در پي پيروزي اوباما در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا و افزايش ارزش دلار، اونس جهاني طلا با تغيير جزئي نسبت به روز گذشته در محدوده 1731 دلار در هر اونس مبادله شود.

به گزارش رويترز، پيروزي اوباما در انتخابات موجب رشد 40 دلاري بهاي جهاني طلا در روز گذشته شد؛ اما اکنون توجه سرمايه‌گذاران به مشکلات مالي آمريکا که بزرگ‌ترين اقتصاد جهان به شمار مي‌آيد، معطوف شده است. اين مشکلات شامل 600 ميليارد دلار افزايش ماليات و کاهش هزينه‌ها است که از سال 2013 ميلادي آغاز خواهد شد و رکود اقتصادي را دوباره به اين کشور باز خواهد گرداند. بر اساس اين گزارش، نگراني سرمايه‌گذاران نسبت به مشکلات مالي آمريکا موجب خواهد شد اين افراد خريد طلا را به عنوان پناهگاهي امن براي سرمايه‌گذاري بدانند؛ اما افزايش ارزش دلار منجر به کنار کشيدن سرمايه‌گذاران از بازار طلا خواهد شد. اين گزارش مي‌افزايد: «جرمي فريزن» تحليلگر کالاهاي اقتصادي در هنگ‌کنگ اظهار كرد: دلار به عنوان يک شاخص خطر جهاني به شمار مي‌آيد که اين خطر کشور آمريکا را تهديد مي‌کند. تحليل تکنيکال ونگ تائو تحليلگر اقتصادي رويترز در گزارش طلا، نشانگر اين موضوع است که روند بهاي جهاني طلا امروز در محدوده 1702 تا 1734 دلار ثابت باقي خواهد ماند.
سرمايه‌گذاران در انتظار نتايج نشست سياسي بانک مرکزي هستند. به عقيده کارشناسان، اين بانک نرخ بهره بانکي را بدون تغيير حفظ خواهد کرد. بهاي جهاني طلا روز پنج‌شنبه با نزديک 15 دلار پرش در ساعت کاري پايان معاملات در بازار نيوريوک و آغاز به کار بازارهاي آسيايي به 1730 دلار رسيد. يکي از دلايل افزايش قيمت طلا نزديک شدن به موعد برگزاري جشنواره ديوالي در هندوستان است. ديوالي يک جشنواره پنج روزه هندوها است که در سراسر هند اجرا مي‌شود و تاريخ اجري آن به زمان‌هاي پيش از تاريخ بازمي‌گردد. اين جشنواره پنج روزه بر اساس گاهشماري هندي، در روز پانزدهم کارتيکا آغاز مي‌شود. از آنجا که محاسبه ماه‌هاي هندي، قمري است، تاريخ ديوالي در تقويم‌هاي ديگر متغير است. جشنواره ديوالي امسال از روز 21 آبان آغاز مي‌شود و 5 روز ادامه خواهد داشت. همزمان با برگزاري اين جشن قيمت طلا به‌دليل افزايش تقاضا در هندوستان معمولا روند افزايشي مي‌يابد. تداوم بحران در اروپا و بهبود وضعيت صندوق‌هاي قابل معامله در بازارهاي مالي از دلايل اعلام شده براي بهبود بهاي اونس است. در بازار داخلي نيز بهاي سکه با افت روبه‌رو شد. بر اساس گزارش سايت بينا، قيمت سکه روز پنج‌شنبه يک ميليون و 242 هزار تومان اعلام شد.نيم سکه 621 هزار تومان قيمت خورد و قيمت ربع 313 هزار تومان تعيين شد.گرم طلاي 18 عيار نيز کمي بيشتر از 125 هزار و 500 تومان فروش رفت.


منبع: شهر خبر
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره قيمت طلا بالا رفت نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: طلا ، دلار ، اونس ، بازار ، سكه ، قيمت ، بها ، روند ، روز ، پايين ، بالا