مسبی
با خط قرمز هاي کنسرو ماهي آشنا شويد (2)

با خط قرمز هاي کنسرو ماهي آشنا شويد (2)

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: مورینتز
يک بار در هفته بيشتر نخوريد

به لحاظ تغذيه‌اي بهتر است تا حد امکان ماهي کنسروي مصرف نشود و به جاي آن از ماهي تازه استفاده شود، اما کنسرو ماهي مانند سوسيس و کالباس نيست که دور آن يک خط قرمز بکشيم. براي اينکه مصرف ماهي در خانواده افزايش پيدا کند مي‌توان از کنسرو نيز استفاده كرد اما ترجيح اين است که ماهي تازه خريداري و با آن غذاهاي مختلفي تهيه شود، تنوع در نوع ماهي مصرفي و همچنين نوع غذاهايي که با آن تهيه مي‌کنيم از اهميت بالايي برخوردار است. مصرف ماهي 3 روز در هفته توصيه مي‌شود اما بهتر است ماهي کنسروي بيشتر از يک بار در هفته مصرف نشود.

با چي بخوريم و با چي نخوريم؟

معمولا محدوديتي در مصرف هم زمان ماهي و ديگر مواد غذايي وجود ندارد اما برخي‌ها معتقدند طبع ماهي سرد يا خنک است و ممکن است مصرف آن با موادي مانند ماست و سبزي باعث واکنش‌هاي دستگاه گوارش و سردي و دل‌درد شود. در چنين مواقعي مي‌توان بعد از مصرف ماهي از نبات يا خرما استفاده كرد. البته تحقيقات زيادي روي سردي و گرمي غذاها انجام شده است اما پايه و اساس آن کاملا مشخص نيست و بيشتر به واکنش‌هاي ايمونولوژيک بدن ربط داده مي‌شود.

اين مسموميت شوخي‌بردار نيست!

غذاهاي دريايي مانند انواع ماهي و ميگو و به خصوص غذاهاي کنسروي از خوراکي‌هايي هستند که مي‌توانند آلوده به ميکروب کلستريديوم بوتولينوم باشند. اين ميکروب در شرايط خاص سمي توليد مي‌کند که اين سم منجر به بيماري بوتوليسم خواهد شد. بوتوليسم نوعي بيماري عفوني عصبي-عضلاني است که باعث فلج شدن تقريبا کل بدن و در نهايت مرگ مي‌شود. غذاهاي کنسروي اگر به صورت بهداشتي و کاملا استريل تهيه نشده باشند مي‌توانند آلوده به اين ميکروب باشند و از آنجايي که اين ميکروب براي رشد احتياجي به هوا ندارد مي‌تواند در داخل کنسرو به آساني رشد كرده و در نهايت سم توليد کند. در نتيجه کنسرو بهترين محيط براي رشد اين ميکروب به حساب مي‌آيد. درجه حرارت لازم براي از بين بردن اين ميکروب 100 درجه سانتي‌گراد به بالاست و در 120 درجه سانتي‌گراد در عرض 5 دقيقه به راحتي از بين مي‌رود. به همين دليل توصيه مي‌شود کنسروهاي مواد غذايي را قبل از مصرف حتما براي 20 تا 25 دقيقه بجوشانيد. در واقع ميکروب کلستريديوم در اين دما کشته نمي‌شود اما سم آن از بين مي‌رود. معمولا در منزل نمي‌توان درجه حرارت بالاي 100درجه را فراهم کرد تا ميکروب از بين برود اما با جوشاندن مواد غذايي حداقل سم آن از بين مي‌رود و خطر بيماري‌زايي آن رفع مي‌شود.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1917

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره با خط قرمز هاي کنسرو ماهي آشنا شويد (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کنسرو ماهي ، تغذيه ، روغن ، روغن ماهي ، بايدها ونبايد ها ، خوراک ، تغذيه سالم ، سلامت ، ماهي تازه ، غذا