مسبی
با خط قرمز هاي کنسرو ماهي آشنا شويد (1)

با خط قرمز هاي کنسرو ماهي آشنا شويد (1)

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: مورینتز
تقريبا همه ما مي‌دانيم کنسروهاي ماهي را بايد 20 دقيقه قبل از مصرف بجوشانيم و از خريد کنسروهايي با قوطي‌هاي متورم خودداري کنيم، اما مسائل و نکات مربوط به کنسروها به اين دو موضوع ختم نمي‌شود. واقعيت اين است كه اين غذاي آماده و خوشمزه تا به حال جان افراد زيادي را به خطر انداخته است. جدا از مسئله مسموميت، مصرف بيش از حد آن نيز مي‌تواند در طول زمان باعث حساسيت و مشکلات گوارشي شود، بهتر است همين امروز با تمام خط قرمزهاي کنسروها آشنا شويد.

بيش از حد با نمک بودن

يکي از معايب عمده کنسروها، استفاده از مواد نگهدارنده در آنهاست. توليدکنندگان براي بالابردن ماندگاري محصول علاوه بر اينکه آن را مي‌پزند و آب درون مولکولي‌اش را خارج مي‌کنند، مواد نگهدارنده نيز به آن اضافه مي‌کنند. علاوه براين براي حل و نرم کردن استخوان‌هاي ماهي مواد ديگري نيز به بافت گوشت اضافه مي‌شود. در بسياري از موارد اين مواد نگهدارنده ممکن است در طولاني‌مدت يا در مقدار زياد باعث آلرژي‌هاي غذايي شوند که اين حساسيت‌ها به خصوص در کودکان شايع‌تر و شديدتر است و باعث واکنش‌هايي در دستگاه گوارش، حالت تهوع، خارش، حساسيت و قرمزي پوست صورت مي‌شود. يکي ديگر از معايب کنسروهاي ماهي، مقادير بالاي نمک در آنهاست. نمک نيز نوعي ماده نگهدارنده محسوب مي‌شود، به عبارت ديگر مي‌تواند به خارج شدن آب مولکولي يا آب فعال محصول کمک كرده و فسادپذيري آن را کمتر کند، بنابراين توليدکنندگان براي افزايش ماندگاري محصول از نمک بيشتري استفاده مي‌کنند. نمک به کار رفته در کنسروها اجتناب‌ناپذير است يعني نمي‌توان آن را مانند پنيرهاي شور با شست‌وشو خارج كرد.

تيره بودن، دليل كهنه بودن نيست

در فرايند کنسروسازي، آب فعال بافت غذا خارج مي‌شود و به همين دليل ماندگاري آن افزايش پيدا مي‌کند. در فصل تابستان نمي‌توان از فروشگاه‌ها انتظار فروش ماهي تازه را داشت در صورتي که در تمام فصل‌هاي سال مي‌توان از کنسرو ماهي استفاده كرد. بيشتر کنسروهاي ماهي ايران از ماهي تن تهيه مي‌شوند در حالي که کشورهاي ديگر مانند کانادا و استراليا بيشتر از ماهي سالمون استفاده مي‌کنند. مردم ايران معمولا به اشتباه کنسرو ماهي را تن ماهي مي‌گويند درحالي که تن يک نوع ماهي است و بايد بگوييم کنسرو ماهي تن. گاهي اوقات برخي از ماهي‌هاي کنسروي رنگ روشن‌تر و برخي ديگر رنگ تيره‌تري دارند. درواقع قسمت‌هاي مختلف ماهي ممکن است رنگ‌هاي متفاوتي داشته باشد و اين موضوع بستگي به بافت ماهي دارد و تيره‌تر بودن ماهي کنسروي دليل بر کهنه بودن آن نيست.

روغن کنسرو، مفيد يا مضر؟

در صنعت غذايي جهاني، عمده ماهي‌هاي کنسروي در آب‌نمک پخته مي‌شوند اما بيشتر ماهي‌هاي کنسروي ايران با مقادير بالاي روغن پخته و تهيه مي‌شوند زيرا مردم ايران دوست دارند غذايشان چرب‌تر و مزه‌اش بيشتر باشد. در واقع بيشتر موادي که در مزه و بو نقش دارند، مواد محلول در چربي هستند، بنابراين اگر بخواهيم ماهي تازه را با کنسروي مقايسه کنيم يکي از تفاوت‌هاي آنها در ميزان چربي است. البته بسياري از افراد فکر مي‌کنند اين چربي از چربي‌هاي مفيد است زيرا ماهي در آن قرار گرفته درحالي که اين روغن با چربي موجود در بافت ماهي متفاوت است. چربي گوشت ماهي و امگا3 موجود در آن براي سلامت بسيار مفيد است و مصرف آن توصيه مي‌شود اما چربي‌اي که در صنايع غذايي وارد کنسروها مي‌شود از چربي‌هاي مضر است و خطر بيماري‌هاي قلبي و عروقي را بالا مي‌برد. گاهي اوقات در صنايع غذايي ادعاهايي مي‌شود که ممکن است حقيقت داشته باشد اما کمي عجيب به نظر مي‌رسد. براي مثال در کنسروهاي ماهي حاوي روغن زيتون بايد بررسي کرد که واقعا چه مقدار از اين روغن در آن به کار رفته است. اگر تمام روغن به کاررفته در آن روغن زيتون باشد قاعدتا مي‌توان گفت محصول بسيار خوبي است اما اگر فقط بخشي از روغن آن را روغن زيتون تشکيل داده باشد استفاده از عبارت «روغن زيتون» در اينجا تنها يک برچسب مشتري‌پسند است.

ماهي جيوه‌اي نخوريد

جيوه و کادميوم دو فلز سنگين هستند که بر اثر فعاليت صنايع مختلف وارد آب‌هاي آزاد شده‌ و ماهي‌ها به آن آلوده شده‌اند. زماني که جيوه جذب ماهي مي‌شود، چه ماهي را تازه مصرف کنيد و چه به صورت کنسروي اين فلز وارد بدن ما مي‌شود، پس نمي‌توان گفت فقط ماهي‌هاي کنسرو شده آلوده به جيوه هستند، به همين دليل بسياري از متخصصان تغذيه توصيه مي‌کنند از ماهي‌هاي پرورشي استفاده کنيد و از خير ماهي‌هاي آب‌هاي آزاد بگذريد. مصرف ماهي‌هاي آلوده به جيوه مي‌تواند براي خانم‌هاي باردار و کودکان خطرناک باشد و اگر فرد مقدار زيادي از اين ماهي‌هاي آلوده مصرف کند در درازمدت اين مواد در بدنش تجمع پيدا مي‌کند و به دوز مسموميت‌زا مي‌رسد.منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1917

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره با خط قرمز هاي کنسرو ماهي آشنا شويد (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کنسرو ماهي ، تغذيه ، روغن ، روغن ماهي ، بايدها ونبايد ها ، خوراک ، تغذيه سالم ، سلامت ، ماهي تازه ، غذا