مسبی
غذاهايي كه پوستي شگفت‌انگيز را براي شما تضمين مي‌كنند (2)

غذاهايي كه پوستي شگفت‌انگيز را براي شما تضمين مي‌كنند (2)

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
2. براي آنکه پوست‌تان ديگر خشک نباشد
دكتر دال مي‌گويد: وقتي سيستم ايمني بدن‌تان بيش از حد فعال باشد، عملكرد سلول‌هاي بدن و پوست به گونه‌اي است كه پوست خشك، حساس، آسيب‌ديده و ترك خورده مي‌شود. در واقع بدن شما به هر خطر و وضعيت نامناسبي با التهاب و ملتهب شدن پاسخ مي‌دهد، اما چگونه مي‌توان از اين مشكل جلوگيري كرد؟ خب، راه ساده استفاده از مواد غذايي‌اي است كه به پوست كمك مي‌كند تا رطوبت مناسب داشته باشد و از التهاب آن كاسته شود و در كل بتواند حالت تعادلي در پوست برقرار كنند.
چه بخوريد:
. ماهي سالمون

ماهي‌هاي روغني غني از اسيدهاي چرب ضروري (EFAS) هستند. اين اسيدهاي چرب براي پوست خشك يا مستعد حساسيت بسيار مفيد است،‌ زيرا باعث رطوبت‌رساني مناسب به پوست مي‌شوند.

2. برنج قهوه‌اي

برنج قهوه‌اي منبع فوق‌العاده‌اي از ويتامين‌‌هاي خانواده B است كه اين ويتامين‌ها نقش مهمي در رساندن مواد لازم و حياتي به پوست را دارد. در ضمن ويتامين‌هاي خانواده B مي‌تواند مواد دفعي و زائد پوست را هم دفع كنند و اينگونه عملكرد پوست را در حالت تعادل نگه دارند، در كل اين مجموعه عوامل باعث مي‌شوند كه پوست خشك و آسيب‌پذير نباشد.

3 ماست

مطالعات نشان داده افرادي كه دچار پوست خشك، حساس يا آسيب‌پذير و مستعد ابتلا به جوش‌هاي عفوني هستند در روده‌هاي خودشان انواعي از باكتري دارند كه مي‌توان آنها را باكتري‌هاي‌ مضر يا «بد» ناميد. اگر ماست طبيعي يا ماست پروبيوتيك بخوريد به تعادل باكتري‌هاي مفيد روده‌هايتان كمك كرده و اين مشكلات را حل مي‌كنيد.

چه نخوريد: بيش از حد امگا‌6 نخوريد

امگا3 و 6 اسيدهاي چرب ضروري براي بدن محسوب مي‌شوند اما خوردن بيش از حد آنها مي‌تواند باعث خشكي پوست شود. سعي كنيد در خوردن اين مواد تعادل را رعايت كنيد تا پوست‌تان در حالت مناسب بماند، منابع اصلي امگا6 عبارتند از: غلات، تخم‌‌مرغ، گوشت و... پس به جاي امگا6 مي‌توانيد از منابع غني از امگا3، ماهي‌هاي روغني و فلكسيد استفاده كنيد.

دستور آشپزي شماره 1:
ماهي سالمون با سس ماست (براي يك نفر)

1- براي مدت 15 تا 20 دقيقه ماهي سالمون را در آب بپزيد. سپس مقداري سبزيجات خوراكي و سير را به ماهي اضافه كنيد و بگذاريد براي 10 دقيقه ديگر هم بپزد.

2- يك سير و 2 پياز را به صورت كاملا ريز خرد كنيد و روي آن يك قاشق چاي‌خوري روغن زيتون بريزيد، سپس 3 قاشق غذاخوري ماست كم‌چرب (ترجيحا پروبيوتيك) را به آن اضافه كرده و هم بزنيد.

3- ماهي سالمون و سبزيجات را در ظرف ريخته سپس سس را روي ماهي و سبزيجات بريزيد و نوش‌جان كنيد.

دستور آشپزي شماره 2:ماهي سالمون و ماهي تن با برنج قهوه‌اي (براي يك نفر)

1- يك سير را كاملا ريز كنيد، سپس مقداري برگ ريحان را خرد كرده و با سير مخلوط كنيد، يك قاشق غذاخوري روغن زيتون را هم روي آن بريزيد و هم بزنيد.

2- يك فيله سالمون را چند تكه كنيدو روي آن سركه بريزيد و بگذاريد براي مدت يك ساعت در يخچال بماند، سپس آن را در روي شعله كم با گوجه‌فرنگي خرد شده و روغن كم بپزيد، پس از 10 دقيقه آن را برداريد و به سيخ بكشيد.

3- ماهي تن را براي 5 دقيقه با كمي روغن زيتون با شعله كم بپزيد و سپس آن را به صورت تكه‌تكه به سيخ‌ها اضافه كنيد.

4- سيخ‌ها را روي حرارت آتش بگذاريد و اجازه دهيد كاملا مغزپخت شود.

5- برنج قهوه‌اي (به اندازه يك مشت) را به هر صورتي كه دوست داريد آماده كنيد.

6- ماهي‌ها را از روي آتش برداريد و در بشقاب بريزيد، سپس برنج را روي آن ريخته و با گوجه‌فرنگي و برگ ريحان آن را تزيين كنيد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره غذاهايي كه پوستي شگفت‌انگيز را براي شما تضمين مي‌كنند (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پوست شاداب ، راز سلامتي ، راز جواني ، مبارزه با چروک صورت ، تغذيه مناسب ، سلامتي ، شادابي ، طراوت ، بدن ، از بين بردن چروک صورت