مسبی
وقتي سرما خوردگي از شما فرار مي کند(1)

وقتي سرما خوردگي از شما فرار مي کند(1)

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: مورینتز

با شروع فصل پاييز و كاهش دماي هوا رعايت نكاتي كاربردي و بسيار ساده مي‌تواند سلامت و تندرستي شما و اعضاي خانواده‌تان را در طول پاييز و زمستان تضمين كند، بنابراين اگر به توصيه‌هاي ما عمل كنيد و مو‌به‌مو آن‌ها را انجام دهيد خواهيد ديد كه در اين زمستان در مقايسه با زمستان‌هاي گذشته كمتر سرماخوردگي را تجربه مي‌كنيد يا اصلا به سرماخوردگي مبتلا نمي‌شويد. اين توصيه‌ها كه تمامي آن‌ها براساس تدابير سلامت و تندرستي طب سنتي ايران گردآوري شده است از جمله بهترين راه‌كارها براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي فصل‌هاي سرد سال از قبيل سرماخوردگي، زكام، آنفلوآنزا، آبريزش بيني و ديگر بيماري‌هاي رايج اين فصل است

شلغم بخوريد
تا مي‌توانيد در فصل پاييز و زمستان شلغم بخوريد. از ديدگاه درمانگران طب‌سنتي شلغم يكي از مفيدترين سبزي‌هايي است كه در پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي و بيماري‌هاي فصل پاييز بسيار موفق عمل مي‌كند. اگر امكان تهيه و طبخ شلغم به‌صورت روزانه براي شما دشوار است، سعي كنيد يك روز در ميان شلغم بخارپز شده را براي خود و خانواده‌تان آماده كنيد و آن را در وعده غذايي يا ميان‌وعده‌ها به فرزندان‌تان بدهيد. دقت كنيد، حتما شلغم‌ها را بخارپز كنيد زيرا آب‌پز كردن شلغم تا حدود زيادي از خواص و فوايد آن كم مي‌كند.

خانه را گرم كنيد
با نزديك شدن فصل سرد سال تجهيزات گرمايشي منزل را كنترل كرده و آن‌ها را براي متعادل نگه داشتن دماي هوا و گرم كردن فضاي خانه آماده كنيد. استراحت كردن در هواي سرد، دراز كشيدن بر زميني كه سرد است و خوابيدن در محيطي كه دماي آن كم است حتي براي يك شب موجب كاهش توان و ايمني بدن شده و بدن را براي ابتلا به بيماري‌هايي مانند زكام و دردهاي مفصلي و استخواني آماده مي‌كند.

هواي خانه را ضدعفوني كنيد
براي ضدعفوني كردن و پاكسازي هواي خانه و اتاق در فصل‌هاي سرد سال بهترين راه استفاده از بخورهاي گياهي است. بخور گياهاني مانند اكاليپتوس، بابونه و نعنا از جمله بهترين راهكارها براي حفظ ميزان رطوبت هوا و پيشگيري از خشك شدن آن است. ضمن آن‌كه اين بخورها به پاكسازي هوا و ضدعفوني‌كردن آن نيز كمك مي‌كند و مانع از انتقال بيماري از طريق هوا مي‌شود.

يخ‌ساز يخچال را خاموش كنيد
در فصل پاييز و زمستان از نوشيدن آب سرد و آبي كه با يخ خنك شده باشد پرهيز كنيد. به اعتقاد درمانگران طب سنتي، نوشيدن آب سرد در فصل پاييز موجب ضعيف شدن عضلات حنجره و حلق شده و در نهايت گلو را با ضعف و اختلال روبه‌رو مي‌كند. افرادي كه در فصل‌هاي سرد سال آب سرد مي‌نوشند عموما از گلو‌درد و گرفتگي صدا در اين ماه‌ها رنج مي‌برند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=1924

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره وقتي سرما خوردگي از شما فرار مي کند(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ضد عفوني ، سلامت ، درمان ، سرماخوردگي ، درمان سرماخوردگي ، بدن ، سرما ، گرما ، فصل سرد ، فصل پاييز