مسبی
عجيب ترين بناي ساساني

عجيب ترين بناي ساساني

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: salman
ميل ميلونه

ميل ميلونه را شايد بتوان عجيب ترين بناي ساساني لقب داد که در شهر نيمور در 5 کيلومتري شهرستان محلات در استان مرکزي قرار دارد. اين ميل، بنايي سنگي بسيار عظيم و باستاني است که از سنگ و ساروج ساخته شده و قدمت آن به دوره ساسانيان باز مي‌گردد.
ميل ميلونه بازمانده يك ساختمان سنگي عظيم با قدمت بسيار است كه از سنگ و ساروج و در قسمت بالايي آن همراه با رگهاي آجر ساخته شده است، همچون مجسمه ابوالهول به شدت فرسايش يافته است چنين به نظر مي‌رسد كه ميل ميلونه نبش يك ساختمان سنگي آجري عظيم بوده كه چهار پايه داشته و حتي دو پايه از اين چهار پايه تا حدود 90 سال پيش بر جاي مانده بود. زمين هاي اطراف ميل ميلونه را از قديم به نام چهار طاقي مي‌شناختند و امروزه نيز چنين است.

مي گويند اين بنا به احتمال زياد باقيمانده‌اي از آتشکده‌اي به نام ورنه يا سرزمين محروسه پاييني است که در تاريخ باستان به آن اشاره شده ‌است. برخي نيز معتقدند اين بنا برج مراقبتي براي قلعه جمشيدي بوده‌ است. با همه اينها، ميلونه بنايي 8 متري است و ساختمان مربوط به ميل آن 4 نبش است و زميني به اندازه 4 جريب دارد که تقريباً برابر 3200 مترمربع مي شود و داخل اين نبش‌ها قرار مي‌گرفته ‌است.در «تاريخ قم»درباره ميل ميلونه آمده است: «آن بناي عجيبي است و تا امروز نقش‌هاي آن باقي‌اند. در غرب نيمور در ميان اراضى کشاورزى ستونى از سنگ‌هاى ريز که با ملات ساروج روى هم چيده شده‌اند وجود دارد. بلندى اين ستون 7 تا 8 متر است و نشان از يک چهار طاقى دارد که آتشکده بوده است. اين بنا را هم اکنون ميل ميلونه مى‌گويند، ولى به احتمال قوى باقى مانده آتشکدهء «وره» است که در کتب تاريخى هم از آن ياد شده است. قلعه جمشيدى که بنا به روايتى هسته اوليه نيمور بوده، ‌ کمى بالاتر از اين آتشکده واقع شده است.»

كشاورزان نيم‌وري به غير از ميل ميلونه نام «چهار طاقي»را براي اين بنا به كار مي‌برند و زمين‌هاي اطراف ميل ميلونه هم به همين نام شناخته مي شود. به گفته اكثر پيرمردان كهنسال آثار بسيار زيادي مانند حوض و حوضچه‌ها و … در زير اين زمين ها مدفون است. احتمال دارد كه ميل ميلونه بقاياي ساختماني باشد كه حدود (1050) سال پيش نويسنده تاريخ قم از آن به عنوان (خفرهاد) يا (خفريه) ياد كرده است. «گويند كه نيم‌ور را سه برادر بنا كرده‌اند… و گويند که خواهر ايشان (خفريده) بنا كرده است و به نام خود نهاده و گويند كه خفرهادبن سهره …. بنا كرده است و به نام خود نام نهاده و آن بناي عجيبي است و تا اليوم قايم و محكم است و نقش‌هاي آن باقي‌اند، گويا نقاشان آن بامداد در آن آمده و شبانگاه بيرون رفته.»
ميل ميلونه در بين کشاورزان نيم‌وري به نام «چهار طاقي» نيز شناخته مي‌شود. ميل ميلونه در سال 1386 توسط سازمان ميراث فرهنگي با شماره 19685 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره عجيب ترين بناي ساساني نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: بناي تاريخي ، بناي ساساني ، دوره ساساني