مسبی
4 باور غلط که رژيم غذايي شما را خراب مي‌کند

4 باور غلط که رژيم غذايي شما را خراب مي‌کند

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: شاهین
چت با صاحب مقاله: شاهین
براي اين که تغذيه‌ي سالم و وزن متعادلي داشته باشيد لازم است در گام اول اطلاعات درستي در مورد تغذيه کسب کنيد. بعضي از باورها هستند که به مرور زمان در بين مردم رواج يافته‌اند اما پايه و اساس علمي ندارند.
همه‌ي ما کمابيش مي‌دانيم اساس يک تغذيه‌ي سالم چيست: اين که ميوه و سبزيجات فراواني ميل کنيد، مصرف مواد غذايي چرب را کاهش دهيد و به ميزان کافي آب بنوشيد. اما گاهي آن قدر حرف‌ها و توصيه هاي غذايي مختلفي مي‌شنويم که تشخيص درست از غلط کمي دشوار مي‌شوند. براي آشنايي با اين باورهاي رايج نادرست با ما باشيد.


افسانه‌ي شماره‌ي يک:
نوشيدني‌هاي کافئين دار باعث دهيدراته شدن بدن مي‌شوند

از سال‌ها قبل گفته شده است که کافئين خاصيت ادرارآوري دارد و ميزان ادرار را افزايش مي‌دهد و براي همين آب بدن را از بين مي‌برد. اما نتايج پژوهشي که در The International Journal of Sport Nutrition and Exercice Metabolism به چاپ رسيده اين باور را تاييد نمي‌کند. بر اساس نتايج همين پژوهش مصرف کافئين تأثير زيادي در هيدراته شدن بدن (تأمين آب) شرکت کننده ها داشته است.

محققان معتقدند به اين سادگي‌ها هم نيست که مصرف يک نوشيدني کافئين دار بتواند آب بدن را از بين ببريد. آن‌ها معتقدند براي اين که کافئين باعث دهيدراته شدن بدن (از بين رفتن آب بدن) شود بايد ميزان زيادي نوشيدني‌هاي کافئين دار نوشيد.

محققان ورزشکاران را نيز فراموش نکرده و به آن‌ها توصيه مي‌کنند براي هر يک ساعت ورزشي که انجام مي‌دهند بايد حدود 500 ميلي ليتر آب بنوشند.

افسانه‌ي شماره‌ي دو:
صرف‌نظر کردن از صبحانه به کاهش وزن کمک مي‌کند


در نگاه اول شايد نخوردن صبحانه و لاغر شدن ايده‌ي جالبي به نظر برسد اما همين ايده‌ي به ظاهر کارساز برعکس عمل مي‌کند. يعني اين که باعث مي‌شود شما در طول روز دو برابر بيشتر احساس گرسنگي بکنيد و قطعاً ميل بيشتري به خوردن پيدا کنيد. به نظرتان اين ايده‌ي خوبي براي لاغري است؟


نتايج پژوهشي که در سال 2005 در مجله‌ي American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسيد نشان مي‌دهد افرادي که صبحانه نمي‌خورند در طول روز ميل بيشتري به دريافت کالري دارند تا آن‌هايي که از اين وعده‌ي غذايي صرف‌نظر نمي‌کنند. براي همين هم بيشتر در معرض اضافه وزن قرار مي‌گيرند.

متخصصان معتقدند که بايد قبل از شروع يک روز کاري صبحانه خورده شود. آن‌ها توصيه مي‌کنند در همان نيم ساعت اول بعد از بيدار شدن بايد به فکر تأمين آب بدن باشيد. براي اين کار پيشنهاد مي‌کنيم آب ميوه، شير، ماست، ميوه‌ي تازه مثل موز و غيره ميل کنيد تا هم آب بدنتان تأمين شود و هم انرژي بگيريد. لازم هم نيست که در اين وعده‌ي غذايي خيلي پرخوري کنيد. کافي است انرژي لازم براي شروع يک روز کاري با نشاط را کسب کنيد.


افسانه‌ي شماره‌ي سه:
رژيم غذايي حاوي گلوسيد باعث چاقي مي‌شود


بيشتر مردم تصور مي‌کنند مصرف گلوسيدها باعث چاقي مي‌شوند. اما به عقيده‌ي متخصصان شما زماني چاق مي‌شويد که به طور افراطي گلوسيد، پروتئين و مواد غذايي چرب ميل کنيد. مصرف متعادل اين مواد غذايي به هيچ عنوان باعث چاقي نمي‌شوند. اصلاً مصرف گلوسيدها پايه و اساس داشتن يک برنامه‌ي غذايي سالم است. حذف گلوسيدها به معني حذف ميوه و سبزيجات و دانه هاي کامل نيز هست. تصور اين که کسي سبزيجات و ميوه و نان کامل و غيره نخورد خيلي مشکل است. چنين فردي بدون شک به سلامتي خود صدمات جدي خواهد زد. براي همين اصلاً عاقلانه نيست که خودتان را از مصرف گلوسيدها که اساس يک تغذيه‌ي سالم هستند محروم کنيد.

افسانه‌ي شماره‌ي چهار:

نوشيدن آب ميوه ها به اندازه‌ي مصرف ميوه‌هاي تازه مفيد است

نوشيدن يک ليوان آب ميوه هميشه ساده تر و سريع‌تر از خوردن ميوه است: دست‌هايتان کثيف نمي‌شود و خداي نکرده انگشتتان را نمي‌بريد اما بدانيد که آب ميوه ها از ترکيبات مغذي مفيد محروم هستند و اين ترکيبات مفيد همان فيبرهاي غذايي هستند. زماني که آب ميوه را مي‌گيريد فيبرهاي آن از بين مي‌رود. بدن همه‌ي ما به فيبرهاي غذايي نياز دارد تا بتواند ميزان قند خون را تنظيم کند. براي همين خوردن ميوه‌ي درسته قبل از هر چيز به کنترل ميزان قند خون کمک مي‌کند.

افرادي که صبحانه نمي‌خورند در طول روز ميل بيشتري به دريافت کالري دارند

تا آن‌هايي که از اين وعده‌ي غذايي صرف‌نظر نمي‌کنند. براي همين هم بيشتر

در معرض اضافه وزن قرار مي‌گيرند

اما اگر علاقه‌ي شديدي به مصرف آب ميوه داريد توصيه مي‌کنيم روزانه بيش از 125 ميلي ليتر نباشد. حتماً هم خودتان آب ميوه را در منزل تهيه کنيد. متخصصان معتقد هستند بهتر است به جاي مصرف آب‌ميوه‌هاي صنعتي، چند تکه ميوه مانند پرتقال، ليموترش، مورد صحرايي يا تمشک را داخل يک ليوان آب انداخته و ميل کنيد. در اين صورت هم ارزش غذايي آب بالا مي‌رود و هم اين که آب ميوه هاي صنعتي سرشار از قند را نخورده‌ايد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 4 باور غلط که رژيم غذايي شما را خراب مي‌کند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: رژيم غذايي ، سلامت ، تغذيه‌ي سالم ، وزن متعادل ، تغذيه ، ميوه و سبزيجات ، کافئين ، نوشيدني‌هاي کافئين ، دهيدراته ، صبحانه ، کاهش وزن ، رژيم غذايي حاوي گلوسيد ، نوشيدن آب ميوه ها