مسبی
مجسمه هاي ريچارد ديکن-   Richard Deacon    2

مجسمه هاي ريچارد ديکن- Richard Deacon 2

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: سانا 19
ادامه ي قسمت اول:

....ديکن يکي از مجسمه سازان پيشرو ده ي1980 است. پيچ و خمهاي کارهاي در ابعاد بزرگ او يادآور فرمهاي طبيعي اعضاي بدن بوده و در عين حال بسياري از کارهاي ديکن توجه ما را به مراحل خلق اثر و چگونگي استفاده ي از مواد شهرسازي و صنعتي جلب مي کند.در اثر This That and the other استفاده ي از فيبرهاي ورقه اي در سطوح به دقت متصل شده در تضاد با استفاده ي ازپارچه ي کرباسي است که سطوح تيز و نامنظمي داردو بيننده را به تفکر در مورد فرايند ساخت اثر وا مي دارند.
در اثر (Struck Dump) يا زبان زخم خورده که همراه با مجموعه از کارهاي ديگر که فرمهاي جعبه مانند را القا مي کنند و همراه باپيام خاصي هستند در سال 1989 خلق شد از فلزهاي تا شده استفاده کرده است وبيينده شاهد محفظه اي غير قابل رسوخ و بسته در مقابل خود است که مانند اکثر کارهاي ديکن که از طريق عناوين خود اشاره به حواص پنجگانه يا پيام خاصي را مي کند دراين مورد خاص او احتمالا يک فضاي دروني ساکت و رمزگونه را به بيننده القا مي کند.
او يکبار در سال 1984 کانديد دريافت جايزه ي ترنر شده بود ولي در سال 1987 براي مجموعه ي کارهاي در گردش For those who have eyes مفتخر به دريافت جايزه ي ترنر تيت گالري شد.
با کسب نمودن شهرت جهاني ديکن سفارشهاي زيادي از کشورهاي مختلف براي ساخت مجسمه هايي براي فضاهاي بيروني و دروني دريافت کرد.از جمله کارهاي -This is not a story_و_Building from the inside_که به سفارش کشور آلمان براي شهر ويمبلينگن و کرفلد در سال 1992 ساخته شد.
در سال 1995 جايزه ي رابرت جکوبسن را از موزه ي ورت آلمان ديافت کرد و در سال 1997 عنوا ن -شواليه ي هنرها و نوشته ها- را ازسوي کشور فرانسه از آن خود کرد.
در سال 2007 اوبا شرکت درببينال ونيز نمايند ه ي هنر ويلز بود.
ديکن بارها در دانشگاههاي هنري معتبر اروپا دعوت به سخنراني شده است و به تدريس مجسمه سازي پرداخته است.
ديکن در سال 2009 کارهاي جديدي را در اسپانيا و در گالري Galeria Distrito Cultro با نمايش فرمهاي ترکيبي بسيار بزرگ مکعبي که مي توانستند تجسم کننده ي بعد چهارم بصورت ذهني-بصري باشند را در معرض ديد عموم قرار داد مکعبهاي ترکيبي که ازنقطه نظر واقعييتي ديگر بر افراشته شده بودند. برخي القاي بعد چهارم به اينصورت را مشابه با تلاش و علاقه ي سالوادوور دالي در تجسم بعد چهارم در کار _Christus Hypercubus- وي مي دانند علاقه ا ي که منجر به دوستي درازمدت دالي با رياضيدان مشهور بانچوف گرديد که در نظر داشت تصاوير کامپيوتري از شکلهاي هندسي بيافريند که بعد چهارم را به بيننده بنماياند چيزي که بنظر او از لحاظ رياضي قابل اجرا بود ولي واضح بود که پديده ي تجسم ذهني است چنين بنظرمي رسد که دالي در روياي ساختن مجسمه ي اسبي بود که سر آن رو به بيننده ،شانه هاي اسب درکوهي در اسپانيا و دم اسب بر روي ماه باشد و براي ساختن چنين ساختاري با پانچوف بحث هاي طولاني داشت.
مجموعه ي کارهاي بزرگي مکعبي ديکن دراين نمايشگاه در اسپانيا شايد تلاش ديگري در اين زمينه بود....
نمايشگاه مروري از فعالييتهاي 40 ساله ي ديکن در ماه سپتامبر امسال در موزه ي هنر مدرن و معاصر استراسبرگ فرانسه برگزار گرديد که براي اولين بار کاملترين مجموعه ي کارهايش شامل 40 مجسمه،120 کار طراحي،کنده کاري و عکس از تاريخ 5-م ژانويه تا 19 سپتامبر بنمايش گذاشته شده بود .نمايش تعداد کثيري از طراحي هاي ديکن در اين نمايشگاه گواه اين امر بود که او براي خلق مجسمه هاي بزرگش از طراحي هاي اوليه استفاده کرده و به طراحي بسيار بها مي دهد.
نمايشگاه ديگري از کارهاي وي در گالري تادئوس روپاک فرانسه _پاريس بازگشايي شد اين نمايشگاه شامل نمايش هفت کار جديد با عنوان_ چرخش و فرياد_Twist and Shout بود که که براي خلق آنها ديکن از مواد چوب،آلومينيوم،فولاد ضد زنگ وسراميک استفاده کرده بود .
دو مجسمه ي چوبي وي در اين نمايشگاه که داراي ارتفاع زيادي بودند و بر زمين بر افراشته شده بودند ادامه ي کاوشهاي وي را در در استفاده از چوبهاي پيچ خورده را نشان مي داد که با نوارها و پيچهاي فولادي احاطه شده بودند وبه وضوح گوياي زبان خاص هنرمند در ارائه ي فرمها و سطوح منحني و پيچشي بودند در اين مجسمه ها ماده ي چوب همانند ديگر کارهاي چوبي(بخار داده شده) او از نقش ايستاي خود بيرون آمده و اشاره به يک عقيده و ذهنيت نرم و حسي را داشت که در مجسمه هاي معاصر کمتر يافت مي شود.اين دو مجسمه ي چوبي که در روبروي هم نصب شده بودند داراي دو شخصييت متفاوت بودند که يکي از آنها با شکل و فرم رسميترو قائمتر که ساختمان جعبه مانند داشت وفضاي دروني سختتري را نشان مي داد در تضاد مجسمه ي ديگر چوبي بود که با شيوه ي خود انگيخته تر،آزادتر و شاعرانه تر خلق شده بود و در آن پنج جفت ستون در بالاترين نقطه با پيچشهايي سيال به هم وصل شده بودند و چنين بنظر مي رسيد که از سقف آويزان هستند.
در اطراف مجسمه هاي چوبي و بر روي ديوارها سه کار خاص حروف Alphabet وي بودند که به ديوار تکيه داده و بلندي حدود سه متر را داشتند و مربوط به کاوشهاي ممتد ديکن در مسائل فرمي بودند. اين کارها در مرزبين کارهاي طراحي ديواري، برجسته کاري و مجسمه قرار داشتند وبعنوان مثال حرف A متشکل بود ازتداخل سه ساختمانبندي ازجنس فولاد ضد زنگ صاف با روشي طبيعي –هندسي که داراي زواياي مايل بودند در صورتيکه حرف B از جنس آلومينيوم و ماهييت فرمي پنج ضلعي را دارا بود که ساختمانبندي کلي آن دور يک فضاي خالي هفت –گوشه اي شکل گرفته بود و در آن مثلثهاي به هم وصل شد ه شکلي را بوجود مي آوردند که از آن شکل گل-بته مانند بزرگتري استنتاج مي شد. در اين قالب بيننده مي تواند فرمهاي ديگري مانند ذوزنقه ،ستاره و شش ضلعي را بيابد.
در اين نمايشگاه همچنين دو کار بسيار جديد تجربي وي بنمايش گذاشته شد .اين مجسمه هاي پديدار شونده شامل گل رس ريخته گري بود که درون مقواي ضد آب جاسازي شده بود و زماني که آتش زده مي شد سطح ظاهري آن ناپديد ي شده و ماده اي از آن ظاهر مي شد که سطح دروني آن بايد کشف مي گرديد .اين مجسمه ها ظاهري آبستره مانند داشته ولي داراي عناويني در ارتباط با مواد سازند ه ي خود بودند.. ديکن در مورد اين مجسمه هايش مي گويد:طبيعت کاوشگرايانه ي اين کارهايم را دوست دارم و همچنين تقابل ترکيب وسايل ساده با مواد پيچيده آنرا.
نمايشگاه مروري کارهاي ريچارد ديکنThe Missing Part) )که در موزه ي استراسبرگ برگزار گرديده بود قرار است بار ديگر در موزه ي هانوور در23-م ماه ژانويه 2011 شد.
ريچارد ديکن اکنون در لندن زندگي کرده ومشغول تدريس وفعالييتهاي هنري مي باشد.

پايانمنابع:http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Deacon_%28sculptor%29

http://www.royalacademy.org.uk/academicians/sculptors/richard-deacon-ra,105,AR.html

http://www.distrito4.com/biografia.asp?Id=4&Galeria=3

http://www.musees-strasbourg.org/sites_expos/deacon/en/index.php?page=autourمنبع:

http://shakeh.parsiblog.com

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره مجسمه هاي ريچارد ديکن- Richard Deacon 2 نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: مجسمه هاي ريچارد ديکن ، مجسمه سازي ، هنر