مسبی
مجسمه هاي ريچارد ديکن-   Richard Deacon     1

مجسمه هاي ريچارد ديکن- Richard Deacon 1

ویرایش: 1391/8/21
نویسنده: سانا 19
ريچارد ديکن از مجسمه سازان برجسته انگليسيست که در سال 1987 موفق به دريافت جايزه ي ترنر شد.
او با استفاده از مواد مختلفي چون سراميک،فلز،چوب، کاغذ،شيشه وپارچه سياليت را با نحوه ي خاص استفاده ي از مواد به نمايش مي گذارد .هر چند اسکلت بندي مجسمه هايش ما را بياد تکنيک ساخت کشتي و هواپيما مي اندازد ولي رواني و زيبايي کلي طراحيهاي فضايي آثارش بسيار شاعرانه و حسي است .
او در سال 1949 در شهر بانگور-ويلز انگليس بدنيا آمد. پدرش خلبان نيروي هوايي بود وکودکي ديکون به دليل شغل پدرش که مجبور بود هر دو سال يکبار در کشوري ديگر بسر برد در سفرهاي ممتد به کشورهاي مختلف سپري شد .اين سفرها خاطرات بياد ماندني در ذهن او باقي گذاشتند.
ديکن تحصيلات مقدماتي هنر خود را در کالج هنري- سامرست- در لندن ،مدرسه ي هنر سنت مارتين در تانتون کسب نمود وتحصيلات تکميلي خود را در رويال کالج لندن و مدرسه ي هنري چلسي يه اتمام رساند .
در مدتي که او در مدرسه ي سنت مارتين مشغول تحصيل بود به کارهاي نمايشي بسيار علاقه مند شد.جعبه ي مواد کار تجربي نمايشي وي بود که ديکن با پريدن در درون آن درحقيقت خود را زنداني فضايي مي کرد که خود آنرا ساخته بود.بتدريج ديکن محيط بيروني جعبه را با گچ و سيمان تزيين کرد و سپس از تراشکاري و چکش کاري براي ساخت فضاي بيروني جعبه استفاده کرد و بدين ترتيب او همزمان خود را غرق دردنياي نمايش و مجسمه سازي نمود.
بعد از اتمام تحصيلاتش درمدرسه سنت مارتين او با جمعي از دوستان خود که تصميم داشتند با هم کار کنند گروهManydeed را تشکيل داده و اتاقي کوچک را اجاره کردند که تبديل به کارگاه گروهي آنها شد.
در اين زمان بود که ديکن به کار با مواد در ساخت مجسمه بيشتر علاقه مند شد او در فرم درخواست ثبت نام براي رويال کالج کار با مواد را هدف اصلي خود عنوان نموده بود.
در سال 1977 او با جاکولاين پونسله که هنرمند سراميک کار بود ازدواج کرد که حاصل ازدواج آنان دو فرزند بنامهاي آلکسي و آليس است.
ديکن اولين نمايشگاه انفرادي خود را در سال 1978 در بريستون بر پا کرد که زمينه ساز سري ديگر نمايشگاههاي وي در سالهاي ديگر در گالري هاي مهمي چون استوديوهاي ريورسايد (1984 )،تيت گالري لندن (1985) گالري هنر وايتچپل ( 1998) و تيت ليورپول( 1999) شد.
ديکن از هنگامي که در مدرسه ي سنت مارتين 1972-1962مشغول تحصيل بود کارهايي براي موضوعات نمايشي ساخته بود ولي به زودي نوع و مواد استفاده در کارش را تغيير داده و شروع به ساخت مجسمه هايي با مواد سخت تر و متنوع تر کرد که با ارجاع به موضوعات فرهنگي و فيگوراتيو آنرا خلق مي کرد.
ديکن خود را بيشتر مخترعي مي داند که با يافتن و آميختن موادي که ساختار هندسي مشخصي ندارند مجسمه هاي خود را خلق مي کند.کارهاي ديکن اغلب ذهني هستند ولي اشاره به عملکردهاي آناتوميکي بدن يا حواس انسان را دارند.او در مجسمه هايش از زبان استعاره اي استفاده مي کند که حامل عقايدي مرتبط با تجربه هاي زندگي انساني است که از طريق مفهوم زباني با استفاده از ارجاع دادن ذهن به عناوين شاعرانه و از طريق حسي –بصري آنرا بازگو مي کند.
از سال 1980 او شروع به ساخت مجموعه اي از کارهاي فلزي و چوب ورقه شده کرد که داراي سطوح ساده ي هندسي بودند و با ساختار کار همخواني داشتند . همچنانکه ما در کارهايش شاهد بسط دادن فرهنگ لغات در نام گذاري مجسمه ها هستيم نوع استفاده ي از مواد نيز در در مجسمه هايش بصورت مداوم متنوع تر شده(مانند اثردختران وپسران که در آن ماده ي وينيل را با تخته هاي ورقه اي آميخته است) و عمق معاني استعاره اي کارهايش نيز پيچيده تر و عميق تر مي شود ودر نهايت به سوي يک زبان شخصي ويژه با عمق بيشتر پيش مي رود.
او در سال 1979 به همراه زنش به مدت يکسال در آمريکا اقامت گزيد و در همينجا بود که مجموعه ي طراحيهاي بزرگ او با عنوان -اورفيوس ،وقتي آنها مي خوانند- بعد از خواندن غزليات ماريا ريلکس شکل گرفت.
همچنانکه اثرIf the Shoe Fits نيز که در سال 1981 آنرا خلق کرده و مجسمه اي است فلزي ، مربوط به مجموعه ي کارهايي ايست که با الهام از مجموعه ي اشعارغزل براي ارفيوس سروده ي راينر ماريا ريلکس خلق شده است .ديکن در اين کارها از حفره هاي خالي با منافظ باز استفاده کرده که مي تواند القا کننده ي سر ارفيوس در حال خواندن يا گوش دادن باشد و يا القا کنند ه ي اجسام بسيار عادي روزمره مانند گلدانها،کفشها ،کلاهها و غيره .استفاده از منافظ خالي در اين مجموعه کارها بيان کننده ي علاقه ي ديکن در بررسي ارتباط فضاهاي منفي و مثبت در فضا مي باشد.
در سال 1982 او مجسمه هايي را با عنوان هنر براي مردمي ديگر خلق کرد.

مجسمه ي For those who have ears که در سال 1983 آنرا خلق کرده است مربوط به آيه معروف انجيل است که مي گويد-هر آنکس که گوش شنوا دارد بشنود- فرمهاي القا کننده ي گوش در اين اثرچوبي ورقه ورقه شده بخوبي بازگو کننده ي علاقه ي ديکن در مطالعه ي فرايند ادراکات دنيوي ما از طريق چشم،گوش و دهان هستند..استفاده از چوبي که بصورت طبيعي حامل صمغها و نقوش حلقه اي چوب است ما را بياد ماده اي مي اندازد که زماني زنده و بخشي از طبيعت بوده است .....ادامه داردhttp://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Deacon_%28sculptor%29

http://www.royalacademy.org.uk/academicians/sculptors/richard-deacon-ra,105,AR.html

http://www.distrito4.com/biografia.asp?Id=4&Galeria=3

http://www.musees-strasbourg.org/sites_expos/deacon/en/index.php?page=auto


منبع:

http://shakeh.parsiblog.com -http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Deacon_sculptor

امتیاز دهی به مقالهمجسمه هاي ريچارد ديکن-   Richard Deacon     1
مجسمه هاي ريچارد ديکن-   Richard Deacon     1
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مجسمه هاي ريچارد ديکن- Richard Deacon 1 نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مجسمه سازي ، ربچارد ديکن ، شاکه ساروخانيان ، هنر