مسبی
راهکارهاي افزايش اعتماد به نفس روان

راهکارهاي افزايش اعتماد به نفس روان

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز
اعتماد به نفس يک ضرورت حياتي و مطلق براي هر فرد است که از اعتقاد و باوري که فرد نسبت به خود دارد نشان مي گيرد و به بيان ديگر اعتماد به نفس، قبول داشتن و تکيه بر توانايي و استعدادهاست. برخلاف تصور عامه اعتماد به نفس در درون هر فرد توليد مي شود نه از محيط جهان خارج. روان شناسان براي افزايش و تقويت اعتماد به نفس راهکارهايي را پيشنهاد داده اند که در زير آنها را بيان مي کنيم:1) عشق ورزي به خود: مهم ترين شرط تحقق اعتماد به نفس خودشيفتگي و عشق ورزي به خود است به عبارتي ديگر بدبيني و داشتن تصوير منفي از خود مهم ترين مانع از عشق ورزي به خود است. البته بايد توجه داشت که خودشيفتگي در اينجا به معني خودپرستي نيست. چون که فرد خودپرست تنها به خود و نيازهايش اهميت مي دهد و ارزشي براي ديگران قايل نيست اما فرد خودشيفته هم به خود و هم به ديگران عشق مي ورزد.2) تفکر مثبت: هيچ چيز به اندازه تکرار، تلقين و به کار بردن عبارت هاي مثبت و تاکيدي نمي تواند ضمير ناخودآگاه فرد را تحت تاثير قرار دهد. سعي کنيد عبارات تاکيدي که داراي انرژي زيادي هستند را به کار ببريد، به عنوان مثال با خود تکرار کنيد: «اعتماد به نفس من عالي است».

3) مراقبت از سلامتي: فکر سالم در بدن سالم است. مراقب بدن خود باشيد و از آن به خوبي نگهداري کنيد. رژيم غذايي مناسبي داشته باشيد و از پرخوري، کم خوري، سريع غذا خوردن، کم خوابي و پرخوابي بپرهيزيد.4) توجه به ظاهر خود: افرادي که به وضعيت ظاهري خود مي رسند و لباس هاي مرتب و مناسب بر تن مي کنند، احساس شايستگي نسبت به خود دارند. فردي که حس شايستگي ندارد، اهميتي هم به آراستگي ظاهر خود نمي دهد. به خاطر داشته باشيد که شما خيلي زود مي توانيد يک منبع جاذبه باشيد اگر ظاهر مثبت و برازنده اي داشته باشند.

5) تبسم: اولين نماد دروني اعتماد به نفس، رضايت خاطر است. افراد داراي اعتماد به نفس بالا، با لبخند مي توانند رضايت خاطر دروني خود را نشان دهند.6) تنفس عميق: هنگامي که شما دم يا بازدم عميقي داريد، اکسيژن بيشتري به مغز خود مي رسانيد که اين باعث کارايي بيشتر مغز به همراه تدبير و خلاقيت مي شود. تجربه ثابت کرده که افراد افسرده، کم روحيه و فاقد اعتماد به نفس، تنفس سطحي دارند.

7) ورزش: به دست آوردن اعتماد به نفس نيازمند تسلط بر خود است و يکي از ضروريات تسلط بر جسم از طريق ورزش هاي جسماني است. اغلب ورزش هاي جسمي با کاهش انرژي مقابله مي کند و کاهش انرژي منجر به ضعف روحي مي شود.8) راسخ بودن: فردي که از اعتماد به نفس بالايي برخوردار است، نيازي به تاييد نظر ديگران ندارد. کساني که مي خواهند همه از آنها راضي باشند، درواقع از خود رضايت ندارند، بنابراين آن را در بيرون از خود مي جويند.

9) تشويق خود: هر وقت کار خوبي انجام داديد، خود را مورد تشويق و تحسين قرار دهيد و به خود آفرين بگوييد. حتي اگر اين کار، پختن غذا يا شستن ماشين تان باشد.10) مطالعه کتاب: يکي ديگر از راه هاي تقويت اعتماد به نفس، مطالعه کتاب هاي سودمند و الهام بخش است؛ چراکه احساس معاشرت با افراد موفق را القا مي کند. وقتي با افراد موفق نشست و برخواست مي کنيد، در حقيقت اعتماد به نفس در شما به وجود مي آيد.

11) احترام به خود: افرادي که از اعتماد به نفس کافي برخوردار نيستند، محتاج مورد احترام قرار گرفتن از طرف ديگران هستند، حال آنکه افراد خودباور به خودشان احترام مي گذارند. حرمت به خود، موجب جلب احترام ديگران مي شود.12) توکل به خدا: از آنجا که توکل به خدا مي تواند بسياري از ترس ها را نابود کند، بنابراين در جهت افزايش اعتماد به نفس مثمرثمر خواهد بود. هر چقدر ارتباط با خدا محدودتر باشد، ترس و اضطراب بيشتري بر شما چهره مي شود. ارتباط با خدا به شما نيرو و توان مي دهد.

هر روز حداقل 15دقيقه را به تجسم شرايطي که در آن داراي حس اعتماد به نفس هستيد، اختصاص دهيد و به آن فکر کنيد؛ چراکه در مورد هر چيزي که فرد به آن بينديشد، ذهنيتش جذب مي شود و پس از مدتي اين احساس براي شما به شکل يک عادت در مي آيد.


منبع:

http://www.persianpersia.com/health/details.php?articleid=13587&parentid=70&catid=82

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره راهکارهاي افزايش اعتماد به نفس روان نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سلامت روان ، اعتماد به نفس ، راه هاي اعتماد به نفس ، عزت نفس ، موفقيت ، پيروزي ، شادي ، شادماني