مسبی
زردچوبه دنيايي از خاصيت

زردچوبه دنيايي از خاصيت

ویرایش: 1391/8/16
نویسنده: سیما5862

زردچوبه علاوه بر اين که طعم خوبي به غذا مي‌دهد و آن را خوش‌رنگ مي‌کند خواص درماني زيادي هم دارد.تا حالا با دقت به نيمرويي که زردچوبه روي آن پاشيده شده است نگاه کرده‌ايد؟ اين بار دقت کنيد.
مانند يک تابلوي نقاشي است. اين زيبايي و طعم مديون ادويه‌اي است که در هر آشپزخانه‌‌اي پيدا مي‌شود. حتماً شما هم از اين ادويه در بسياري از خورش‌ها و غذاهايتان استفاده مي‌کنيد. زردچوبه علاوه بر اين که طعم خوبي به غذا مي‌دهد و آن را خوش‌رنگ مي‌کند خواص درماني هم دارد. براي آشنايي با خواص درماني اين ادويه‌ پرطرفدار با ما باشيد.

بدرود سرطان

همين زردچوبه‌ خودمان داراي ترکيباتي است که خواص آنتي اکسيدانيِ بسيار قوي دارد. قدرت آنتي اکسيداني زردچوبه نيز تمام قد در برابر سرطان مي‌ايستد. محققان مطالعات زيادي روي زردچوبه انجام داده و مي‌دهند. نتايج يکي از اين پژوهش‌ها که روي موش‌هاي آزمايشگاهي مبتلا به سرطان روده انجام شد نشان مي‌دهد تومورهاي موش‌هايي که زردچوبه مصرف کرده‌اند به ميزان 60 درصد کاهش يافته است. اين يک نتيجه‌ فوق‌العاده است. بررسي‌هايي که روي انسان‌ها انجام شد نيز خوشبختانه نتايج اميدوارکننده‌اي داشته است. پس براي پيشگيري از سرطان و سلامت بدنتان به تمام غذاهايتان زردچوبه اضافه کنيد.

سلامت کبد

اگر داروهاي آنالژزيک (بي‌حسي) مصرف مي‌کنيد براي مراقبت از کبدتان حتماً زردچوبه را دريابيد. البته حواستان باشد براي سالم بودن صرفاً نمي‌توان به يک ماده‌ غذايي يا يک داروي خاص اعتماد کرد. شما بايد حواستان به همه‌ چيزهايي که مي‌خوريد و مي‌نوشيد باشد. داشتن کبدي سالم نيز مستلزم اين است که غذاها و نوشيدني‌هاي سالمي ميل کنيد. وگرنه زردچوبه يا هر ماده‌ غذايي ديگر به تنهايي نمي‌تواند معجزه کند.

کنترل کلسترول بالا

برگه‌ آزمايش خون را به دستتان مي‌دهند: کلسترول خونتان بالاست! به همين سادگي خيلي از غذاها را نمي‌توانيد با خيال راحت ميل کنيد. مدام بايد حواستان باشد چرب، شور و شيرين نخوريد. حتي مجبور مي‌شويد سيگار را ترک کنيد (البته اين يکي خيلي هم خوب است). در اين مواقع زردچوبه به دادتان مي‌رسد. مصرف اين ادويه‌ خوش رنگ ميزان کلسترول خون را پايين مي‌آورد و شما را از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي حفظ مي‌کند. البته باز حواستان باشد زردچوبه به تنهايي نمي‌تواند معجزه کند. همين طور که از خواص آن بهره مي‌بريد سيگار را ترک کنيد، هر روز نيم ساعت پياده روي داشته باشيد، غذاهاي سالم و کم چرب ميل کنيد. خلاصه اينکه حواستان به سلامت قلب نازنين‌تان باشد.

درد مفاصل

اگر از درد مفاصل (آرتريت، آرتروز و غيره) رنج مي‌بريد مصرف زردچوبه را بالا ببريد. اين ادويه به اندازه‌ داروهاي ضدالتهاب و حتي بيشتر از آن‌ها موثر است.

زخم جراحت

دستتان را مي‌بريد يا زخم جزئي بر مي‌داريد. بعد از اين که به خوبي جاي زخم يا بريدگي را ضدعفوني کرديد مقداري پودر زردچوبه روي آن بريزيد. اين ادويه اجازه نمي‌دهد که زخم شما عفوني شود. از اين گذشته زردچوبه باعث مي‌شود خيلي زود جاي زخم خوب شود. البته حواستان باشد اگر خداي نکرده تقريباً يک بند انگشت را بريديد يا زخمتان عميق است بايد اورژانس خبر کنيد و حتماً خودتان را به بيمارستان برسانيد. در اين‌گونه مواقع کار از زردچوبه و غيره گذشته است و حتي اگر انگشتتان را در ظرف زردچوبه هم فرو کنيد تأثيري نخواهد داشت!

در جوار ادويه‌هاي ديگر

توصيه مي‌کنيم به غذاهايتان زردچوبه به همراه کمي روغن و فلفل سياه اضافه کنيد. حتماً در قفسه‌هاي آشپزخانه ادويه‌هاي ديگري هم داريد مثل دارچين، ميخک، خردل، زنجبيل، پاپريکا. در اين صورت که عالي است. به تمام غذاهايتان از اين ادويه‌ها اضافه کنيد. خاصيت زردچوبه در جوار ادويه‌هاي ديگر بيشتر و بيشتر مي‌شود. از هر موقعيت و غذايي براي استفاده از اين ادويه‌ها استفاده کنيد. خلاقيت‌تان را به کار بگيريد. بدنتان از شما ممنون خواهد شد.
اگر از طرفداران نوشيدني‌هاي تهيه شده از سويا هستيد به آن يک قاشق چاي‌خوري پودر زردچوبه اضافه کنيد. حتي مي‌توانيد به شير معمولي که مي‌خوريد نيز زردچوبه بزنيد. در اين صورت يک نوشيدني فوق‌العاده ميل کرده‌ايد. مي‌توانيد به اندازه‌ 2 سانتي‌متر زنجبيل تازه را به مدت 6 تا 7 دقيقه با يک قاشق چاي‌خوري زردچوبه دم کنيد. هر روز يک مرتبه از اين نوشيدني معجزه‌گر ميل کنيد. سالم بودن خيلي هم سخت و پرهيزينه نيست. مهم اين است که بدانيد چه مي‌خوريد و چه مي‌نوشيد. دور نوشيدني‌هاي گازدار، انرژي‌زا و... را خط قرمز بکشيد تا بدن و کبدتان سالم بماند. به جاي آن از اين نوشيدني‌هايي که گفتيم يا چاي دارچيني، زعفراني و عرقيجات گياهي استفاده کنيد. به همه‌ غذاهايتان نيز مقداري زردچوبه افزوده و خودتان را از ابتلا به خيلي از بيماري‌ها مصون کنيد.

سالم و تندرست باشيد.


منبع: سايت شهر خبر
امتیاز دهی به مقالهزردچوبه دنيايي از خاصيت
زردچوبه دنيايي از خاصيت
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره زردچوبه دنيايي از خاصيت نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سلامت ، زردچوبه ، ادويه ، طعم ، سرطان ، کبد ، پياده روي ، قلب ، مفاصل ، ضد التهاب ، فلفل ،