مسبی
معظل لاغري به سينماي ايران کشيده شد

معظل لاغري به سينماي ايران کشيده شد

ویرایش: 1391/8/20
نویسنده: محمد ای ام
اولين باري که رضا داودنژاد بعد از رژيم سفت و سختش در تلويزيون ديده شد، تقريبا هيچ رسانه اي نبود که ساده از کنار اين قضيه بگذرد. همه کساني که چهره جديد داودنژاد را در سريال فراموشي ديده بودند، مي‌خواستند رمز اين کاهش وزن سريع و ضربتي را بدانند و داودنژاد در پاسخ به سوال تکراري چطور لاغر شدي تمام خبرنگاران مي‌گفت: «با رژيم غذايي و ورزش سخت».

داودنژاد مي‌گفت که مدت ها تحت نظر متخصص تغذيه بوده و توانسته در مدت دو سال 70 کيلو وزن کم کند؛ اما عمر درخشش داودنژاد با ظاهر جديدش زياد طولاني نبود. تنها چند ماه بعد از رونمايي از ورژن لاغر داودنژاد، خبر بستري شدن او در بيمارستان لاله منتشر شد. داودنژاد 26فروردين ماه به خاطر ضعف ناشي از رژيم سنگين غذايي راهي بيمارستان شد و دو هفته بعد، مسئولان بيمارستان خبر دادند که کبدش آسيب ديده و نياز به پيوند کبد دارد.

لاغري داودنژاد آنقدر سريع و غيرمنتظره بود که خيلي ها برايش حرف درآوردند و شايعه کردند معتاد شده است. اما خودش در گفتگويي که همان زمان انجام داد، گفت: «به خدا من سيگار هم نمي‌کشم. دو سال زحمت کشيدم تا به اين وضع برسم. اين شايعه باعث نگراني خانواده هم شد، آنقدر که مي‌خواهند از من آزمايش اعتياد بگيرند!»

به جز رژيم غذايي و ورزش سخت، شايعاتي هم درباره جراحي معده داودنژاد به گوش رسيد که البته نه خود او، نه خانواده اش در اين باره صحبتي نکرده اند. با اين حال زحمتي که داودنژاد براي لاغر شدن کشيد، آنقدرها هم اصولي و به جا نبود. پدرش، عليرضا داود‌نژاد مي‌گويد: «تمام اين اتفاقات ناشي از رژيم نادرستي است که رضا ظرف اين يک سال گرفت. او به دستورات پزشک متخصص‌اش گوش نکرد و بيش از حد لازم وزن کم کرد.»

لاغري به ضرب قرص و جراحي
همين هفته قبل بود که مجله دنياي لاغري، تصوير زن جواني را روي جلد برد که با شلواري 3برابر بزرگتر از سايز خودش عکس گرفته بود و با اعتماد به نفس رو به دوربين لبخند مي‌زد؛ هريت جنکينز 25 ساله کسي بود که در 18ماه حدود 94 کيلو وزن کم کرده بود و توانسته بود لقب اسطوره لاغري سال 2011 ميلادي را نصيب خود کند.

مجله دنياي لاغري، نوشته بود که هريت با رژيم غذايي، ورزش سخت و بالون معده توانست وزنش را از 156 کيلوگرم به حدود 60کيلوگرم برساند. هريت شايد يکي از خوش شانس ترين چاق هايي باشد که توانسته بدون عوارض جراحي و رژيم به وزن ايده آلش برسد اما کمتر پيش مي‌آيد بيماراني که براي کاهش سريع و تضميني وزن شان به عمل جراحي يا مصرف قرص و دارو رو مي‌آورند، از اين همه فشار ناگهاني براي کاهش وزن جان سالم به در ببرند.

جراحي باي پس معده يکي از پرطرفدارترين راه هايي است که به دنياي لاغري بدون زحمت، ميانبر مي‌زند. روشي که در تب تند لاغري امروز، آنقدر ميان زنان و مردان چاق ايراني محبوبيت کسب کرده که پزشکان زيادي حاضر مي‌شوند قانون ممنوعيت تبليغات پزشکي را نديد بگيرند و براي جذب مشتري هاي بيشتر، خودشان را در روزنامه ها و مجلات تبليغ کنند.

اما اين جراحي پر هزينه و به ظاهر ساده، سه سال قبل جان سنگين وزن ترين مرد ايراني را گرفت. داريوش بايماني، چاق ترين مرد ايران بود که در سال 88، وقتي 43 ساله بود تصميم گرفت اين عمل را انجام دهد. چاقي بيش از حد بايماني باعث شده بود او که در سال‏هاي نه چندان دور کشتي‏گير مدال‌آوري بود، در دو سال آخر عمرش خانه نشين شود. عمل بايماني ظاهرا موفقيت آميز بود و او بعد از 5ساعت بالاخره از اتاق عمل بيرون آمد و يکي دو روز بعد، راهي محل زندگي اش در اصفهان شد. اما 45روز بعد، با عفونت داخلي درگذشت.

زيبايي به قيمت مرگ
اصغر هاشمي‌ کارگردان سينما هم يکي ديگر از کساني بود که باي پس معده، زندگي خانوادگي اش را زير و رو کرد. حدود سه سال قبل، همسر هاشمي‌ براي جراحي معده راهي بيمارستان شد اما دو سه روز بعد از عمل، هوشياري اش را از دست داد و از دنيا رفت.

هاشمي‌ روايت مرگ همسرش را اينطور مي‌گويد: «نهاله کم‌کم طي سال‌ها و با توجه به زايمان‌هايي که داشت افزايش وزن پيدا کرد. براي کم کردن وزن راه‌هاي مختلفي را رفت. طب سوزني، سونا، انرژي درماني اما با هيچ کدام به آن نتيجه مطلوب نرسيد. چند ماه قبل از اين عمل، نهاله به خاطر آسيبي که به پايش وارد شده بود مجبور شد يک ماه پايش را گچ بگيرد.

در اين مدت وزنش بالاتر رفت و راه رفتن با گچ و عصاي زير بغل را برايش سخت‌تر کرد و اين مشکل، تصميم جراحي را قطعي‌تر کرد. روز بعد از منتقل شدن به بخش، وقتي رفتم پيش‌اش، از تهوع، استفراغ و درد شاکي بود. قرار شد فردا سي‌تي‌اسکن کنند اما نيمه شب، دکترش گفت من اتاق عمل را آماده کردم. تصميم گرفتم دوباره عمل‌اش کنم.» عملي که اين بار هم موفقيت آميز نبود و نهاله را به کام مرگ برد.

قربانيان جراحي هاي معده به همين دو مورد ختم نمي‌شوند؛ نمونه هاي ديگر اين مرگ بادآورده را بايد در صفحه حوادث روزنامه ها پيدا کنيد که وسوسه لاغري بي دردسر را با پايان تلخ و پر حسرتي پيوند مي‌زنند.


منبع:

http://turkgeze.persianblog.ir/post/1713/

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره معظل لاغري به سينماي ايران کشيده شد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: معظل ، لاغري ، سينماي ايران ، اندام ، سلامت ، بازيگر ، تغذيه