مسبی
پشت پرده خبر پناهندگي مجري مشهور صدا وسيما (1)

پشت پرده خبر پناهندگي مجري مشهور صدا وسيما (1)

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز
مرتضي حيدري مجري صدا وسيما که چندي قبل شايعه خروج وي از کشور و پناهندگي به آمريکا بر سر زبان ها پيچيده بود ، با حضور غرفه بولتن نيوز در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزيها? درباره چگونگي شکل گيري اين شايعه و ريشه يابي آن توضيحاتي داد .
متن اين گفت وگو را مي خوانيد:

شايعه خروج شما از کشور چندي قبل مطرح شده بود،اساس اين شايعه چه بود و چرا در جامعه رواج پيدا کرد ؟ چگونه مي توان با اين قبيل شايعه پردازي ها مقابله کرد؟

واقعيت اين ماجرا اين است که من احساس مي کنم رسانه هاي ما، چه سايت ها ،چه خبرگزاري ها و چه روزنامه ها گاهي با انگيزه هاي متفاوت مانند جذب مخاطب و يا رقابت با يکديگر و بعضي ديگر با دشمني، مطالبي منتشر مي کنند که از اساس با حقيقت فاصله دارد.

اتفاقي که به آن اشاره کرديد به اين صورت شروع شد که يک سايت ظاهرا، بر اساس مطالب افواهي يک خبري را منتشر مي کند و بعد بقيه هم به استناد همان منبع آن خبر بي پايه را نقل قول مي کنند. اول خبر نام منبع جديد را مي زنند و بعد عين خبر منبع قبلي را چاپ مي کنند.
اولا طبق قانون مطبوعات اعتبار منبع به آن خبرگزاري و به آن سايت و رسانه است، صرف اين که يک سايتي مطلبي را روي صفحه مي گذارد اين نمي تواند مستمسک اين باشد که ما از خودمان رفع مسئوليت کنيم و خبر را صحيح تصور کنيم. اين گونه روشها خيلي در فضاي رسانه اي و مطبوعاتي ما زياد شده است. وقتي چنين اتفاقاتي مي افتد شما يا بايد سکوت کنيد که حمل بر صحت مي شود يا بايد تکذيب کنيد که تکذيب کردن شما را داخل يک لوپ مي اندازد که انتهاي آن ناکجاآباد است، يعني هر دو حالت شرايط خيلي سخت است. يعني سکوت خيلي سخت است و تکذيب خبر هم همين طور.

سکوت که مي کنيم حمل بر صحت مي شود، تکذيب که مي کنيم مفهوم آن اين مي شود که خيلي خوب، حالا که يک حرف جديدي زده شد دوباره روي آن حرف ، حرف ديگري زده مي شود و همين طور کنفرانسي ادامه پيدا مي کند. ضمن اين که وقتي شما چيزي را تکذيب مي کنيد کساني که تکذيب را مي بينند و اصل خبر را نديده اند ، دوباره مراجعه مي کنند تا ببينند اصل خبر چه بوده است.نکته ديگر اين که نمي دانم چرا اصولا ذهن جامعه، به پذيرش خبرهاي منفي بيشتر علاقه مند است ،يعني اگر شما از صبح تا شب اعلام کنيد کسي فلان کار بزرگ را انجام داده يا اينجا فداکاري کرده، ديروز کليه اش را اهدا کرده، امروز خون اهدا کرده، آنجا رفته زلزله زده ها را از زير آوار بيرون آورده کسي آن قدر برايش مهم نيست که بگوييم «حيدري خيابان ورود ممنوع رفت».

گاهي ممکن است بعضي بگويند که اين ورود ممنوع کوچک ترين خلافش بوده و مثلا اين شش تا کار خلاف را هم انجام داده است! متاسفانه فضاي جامعه ما هم اين شرايط را خيلي مي طلبد.


منبع:

http://www.bultannews.com/fa/news/108578/پشت-پرده-خبر-پناهندگي-مجري-مشهور-صدا-وسيما

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره پشت پرده خبر پناهندگي مجري مشهور صدا وسيما (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خبر ، مرتضي حيدري ، مجري ، مجري مشهور ، مجري صدا و سيما ، صدا و سيما ، مشهور ، خلاف ، چراغ قرمز ، کشور ، طلب