مسبی
تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(4)

تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(4)

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
مسئله بعدي، مربوط به عنوان اين بازي است. اکثر سايت‌ها به اشتباه نام آن را شاهزاده «ايراني» ترجمه کرده‌اند. حال آنکه نام اصلي آن شاهزاده «ايران» و يا به عبارت ديگر «شاهزاده فارس» (Prince of Persia) است. در عنوان انگليسي آن، Persia نه نقش صفتي که نقش اسمي دارد و ترجمه دقيق آن «فارس» يا «ايران» است. عبارت «شاهزاده ايراني» اين را به ذهن متبادر مي‌سازد که اين بازي در مورد يکي از شاهزاده‌هاي ايراني (از تبار ايرانيان) است و حال آنکه عبارت «شاهزاده فارس يا ايران» کاملاً چيز ديگري را نشان مي‌دهد. در اين عبارت مشخص است که اين بازي در مورد شاهزاده و حاکمي مي‌باشد که بر فارس و ايران‌زمين حکومت مي‌کند؛ نه آنکه اصالت وي ايرانيست. عدم توانايي شاهزاده و برادرش در فارسي صحبت کردن، معرفي شارامان به عنوان پدر شاهزاده و حاکم ايران که مقر حکومتش در بابل است، و نيز اسامي انتخاب‌شده خود گواهي بر اين مدعاست.
مسلماً فرد و جامعه‌اي که هويت ندارد ــ خواه فردي و خانوادگي و ملي باشد و خواه فرهنگي و علمي و مذهبي ــ حرفي براي گفتن و عرض اندام کردن و يا حتي دفاع کردن از آن را ندارد. چنين فردي دچار ازخودگريزي و بيگانه‌پرستي مي‌شود. يکي از رويکردهاي اين بازي اين است که از ايرانيان هويت ملي، فرهنگي و مذهبي آنان را گرفته و سپس آن چه را که خود مي‌خواهد به آنها القا کند.در خصوص نمادهاي فراماسونري اين بازي نيز، تنها به ارائه تصاوير آن در نسخه Wii بسنده مي‌شود. در نهايت مي‌توان گفت اين بازي و نسخه‌هاي قبلي آن، آميخته‌اي از حقيقت و کذب بوده و چيزي جز تحريف تاريخ و عقايد ايرانيان باستان و مردم فارس را به همراه ندارند.
سخن پاياني

متأسفانه برخي سايت‌هاي بازي به جاي داشتن ديد انتقادي نسبت به اين بازي تنها به تعريف و تمجيد آن پرداخته و حتي برخي از آنها افزوده شدن زبان فارسي، آن هم در حد چند کلمه و جمله و از زبان دشمنان و شياطين، را به فال نيک گرفته و آن را نشانه عملکرد بهتر شرکت مذکور در ساخت بازي دانسته‌اند.

آيا شرکت سازنده بازي دلش بيشتر از ما سوخته و به درد آمده و مي‌خواهد پيشينه فرهنگي، زباني و مذهبي ما را براي جهانيان به تصوير بکشد تا ما به آن افتخار کرده و به خود بباليم؟ آيا ما اين قدر دچار استيصال و درماندگي شده‌ايم و فرياد کمک سر داده‌ايم که شرکت مذکور بخواهد براي ما کاري انجام دهد؟ آيا يک شرکت بيگانه مي‌آيد از جيب خود هزينه کرده و براي ما دست به تبليغ فرهنگي بزند؟ و يا اين که ما ايرانيان آنقدر منفعل شده‌ايم که اجازه مي‌دهيم بيگانه‌اي هر آنچه را که مطلوبش است در مورد ما و عقايد، رسوم، و مذهب ما بگويد و هر نوع تحريفي را که مي‌خواهد در آن به وجود آورده و يا آن را به سخره بگيرد؟

البته مسلماً اگر نقدي هست متوجه خود ماست و نه شرکت سازنده. به قول ناصر خسرو: «چون نيک نگه کرد و پر خويش بر او ديد// گفتا زکه ناليم که از ماست که بر ماست».

آن جا که ما ميدان را خالي گذاشته و اجازه مي‌دهيم تا بيگانگان دست به فعاليت بزنند و وارد مسائل فرهنگي و مذهبي ما شوند، نبايد انتظار چيز بهتري غير از اين داشت. وقتي ما دست روي دست گذاشته و آنچنان که بايد و شايد کاري انجام نمي‌دهيم، بيگانگان قدرت و جرات مي‌يابند تا آرام آرام اهداف خود را پيش برده و براي ما فرهنگ و مذهب و تاريخ مورد نظر خود را بسازند. اين ما هستيم که بايد شديداً مورد نقد و نکوهش قرار گيريم و از خود بپرسيم چرا با وجود آگاهي از نفوذ بازي‌هاي رايانه‌اي در ميان نسل جوان و تأثير زياد آن بر روي آنها و جامعه، و نيز به رغم وجود نيروهاي بااستعداد و امکانات لازم، هنوز آن طور که شايسته و بايسته است در اين زمينه وارد عمل نشده و دست به فعاليت نزده‌ايم.

البته بي‌انصافي است که بگوييم در اين زمينه اصلاً کاري صورت نگرفته است. در سال‌هاي اخير بازي‌هايي چون آسمان دژ، گرشاسب، شمشير نادر، لطف علي خان زند و غيره ساخته و وارد بازار شده است. اين روند حتي به گونه‌اي بوده است که در ماه گذشته نخستين جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي نيز در برج ميلاد برگزار شد. با اين حال، بايد گفت که لازم است بيشتر در اين زمينه هزينه کرده و همت گماريم تا جايي که گوي سبقت را حداقل در بازتاب و معرفي مسائل باستاني، فرهنگي، و مذهبي خود از چنين شرکت‌هاي خارجي ربوده و حتي در سطح بين‌المللي حرفي براي گفتن داشته باشيم، که البته کاري است هزينه‌بر و نيازمند همت بلند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(4) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شاهزاده پارسي ، prince of Persia ، دانلود بازي ، دانلود شاهزاده پارسي ، بازي ، تحريف ، تاريخي ، مذهبي ، download