مسبی
تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(3)

تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(3)

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز
تحريف‌ها

با توجه به ويژگي‌هاي شخصيت‌هاي بازي و نيز نوع داستان آن، کاملاً هويداست که سازندگان بر آن بوده‌اند تا خوانش و روايت خود را از ايرانيان و ايران باستان ارائه دهند. از آنجا که شاهزاده فردي است که نه چهره وي به ايرانيان شبيه است و نه توان صحبت و يا درک زبان فارسي را دارد، لذا اين به اصطلاح بازي بر آن است اين گونه القا کند که شاهزاده ايران‌زمين در زمان ايران باستان فردي غيرايراني بوده است.

مسئله ديگري که اين موضوع را قوت مي‌بخشد اين است که حکمران ايران فردي به نام مالک است که علاوه بر اينکه نام وي نامي عربي است، همانند برادرش، شاهزاده، زبان فارسي را نمي‌داند. هر چند وي ممکن است به لحاظ چهره و داشتن ريش شباهتي با ايرانيان داشته باشد ولي از آن دسته از شخصيت‌هايي است که بيشتر نقش منفي داشته و در طول بازي به دليل گوش نکردن به توصيه‌هاي شاهزاده و نيز شيفتگي نسبت به قدرت، تبديل به دشمن شاهزاده شده و توسط وي کشته و نابود مي‌گردد. همچنين، پدر شاهزاده و مالک، فردي به نام شارامان است که مقر حکومتش در بابل، شهري واقع در عراق کنوني، مي‌باشد و اين شهر بي‌نام که مالک حاکم آن است و در اول بازي مشخص مي‌شود که دشمناني که به آن حمله کرده‌اند به زبان فارسي صحبت مي‌کنند، جزو مناطق تحت حکومت شارامان به حساب مي‌آيد.
در خصوص آثار باستاني و نقش‌هاي برجسته حکاکي‌شده بر روي سنگ نيز مي‌توان گفت در ايران باستان، به ويژه در دوران هخامنشي، نقش برجسته شير بالدار وجود دارد، اما هيچ‌گونه مدرکي دال بر وجود نقش برجسته قوچ و مار که توسط ايرانيان باستان حکاکي شده باشد وجود ندارد. همچنين، در اين بازي بازي‌باز بايد با تخريب کوزه‌ها، سفال‌ها و حتي مجسمه‌هاي دوران هخامنشي به امتيازهاي خود بيفزايد تا بتواند قدرت خويش را افزايش دهد.
نکته قابل توجه ديگر اين است که در بازي‌نامه اصلي، محل ورودي به شهر اجنه درست زير مکاني قرار دارد که مقبره سليمان در آنجاست، و بر روي ديواره و مقبره سليمان‌، ظاهراً نوشته‌هايي با خط ميخي حکاکي شده است. بر اساس منابع تاريخي، مرکز حکومت حضرت سليمان در شهر بيت‌المقدس و يا اورشليم قرار دارد و اين در حالي است که سندي دال بر وجود مجسمه‌هاي هخامنشي يا خط ميخي در اين محل وجود ندارد. از اين رو، يا سازندگان بازي مي‌خواهند نشان دهند که آثار باستاني دوران هخامنشي مربوط به ايرانيان نيست و يا اين که برخي آثار را به ايرانيان نسبت دهند.

براي اطلاعات بيشتر در خصوص جعليات و تحريفات صورت‌گرفته در خصوص آثار باستاني ايران مي‌توانيد به اين گزارش مراجعه کنيد.
از مسئله تاريخي که بگذريم به مسئله مذهبي مي‌رسيم. با توجه به نمادها و مجسمه‌هاي موجود در اين بازي، ايرانيان باستان چيزي جز بت‌پرست معرفي نشده‌اند. البته در خصوص اين که آيا ايرانيان باستان کيش و آيين بت‌پرستي داشته‌اند يا نه، و يا اينکه دين و مذهب مردم آن زمان، که زمان اين بازي با توجه به مجسمه‌ها و خط ميخي موجود ظاهراً به دوران هخامنشي بازمي‌گردد، چه بوده است، نياز به بررسي تاريخي مي‌باشد. اما تا آنجا که نگارنده مي‌داند مردم ايران باستان پيرو دين زردشت و يا همان زرتشت بوده‌اند که يکتاپرست مي‌باشد. به هر حال، مسئله ديگر اين است که در دو نسخه فوق، که به شرح آنها پرداخته شد، دو جن وجود دارند که نام هر يک از آنها يکي از القاب بانوي دو عالم حضرت فاطمه (س) است، يعني راضيه و زهرا. آيا انتخاب چنين اسامي‌اي براي اين شخصيت‌ها تصادفي است؟

اگر از ديدگاه مذهبي به قضيه نگاه کنيم مي‌توان اين چنين گفت که طبق احاديث قدسي که از پيامبر اکرم (ص) نقل شده است خداوند کل کائنات را به خاطر وجود مبارک حضرت فاطمه زهرا (س) آفريده است: «لولاک لما خلقت الافلاک، و لولا علي لما خلقتک، و لو فاطمه لما خلقتکما» (اگر تو نبودي افلاک را خلق نمي‌کردم، و اگر علي نبود تو را خلق نمي‌کردم، و اگر فاطمه نبود شما دو تا را خلق نمي‌کردم). البته در اينجا به معاني و برداشت‌هاي مختلفي که اين حديث قدسي مي‌تواند داشته باشد نمي‌پردازيم، اما مسلماً اين حديث و احاديث ديگر نشان‌دهنده مقام والاي ام‌ابيها است. همچنين، از آنجا که انسان با اطاعت از خالق خود مي‌تواند تبديل به اشرف مخلوقات گردد که مقامش از اجنه و همه کائنات بالاتر است،‌ مسلماً حضرت فاطمه زهرا (س) يکي از اشرف‌ترين و مقرب‌ترين مخلوقات نزد خداوند است. با ترفندي که سازندگان اين بازي بکار برده‌اند، به طور غيرمستقيم مقام و جايگاه اين حضرت را تا حد يک جن پايين آورده و ايشان را آنگونه که خواسته‌اند به نمايش گذاشته‌اند. بي‌شک اين نوعي قبح‌زدايي و بابي است براي اينکه دشمنان اسلام و شيعيان بتوانند در آينده راحت‌تر و آزادانه‌تر دست به توهين‌هاي ديگر خود بزنند


منبع:

http://www.nazkhatoon.net/%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%81%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d8%

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(3) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شاهزاده پارسي ، prince of Persia ، دانلود بازي ، دانلود شاهزاده پارسي ، بازي ، تحريف ، تاريخي ، مذهبي ، download