مسبی
تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(1)

تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(1)

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: مورینتز
در آخرين سري از بازي‌هاي «شاهزاده ايران» شياطين و اجنه نه تنها به زبان فارسي تکلم مي‌کنند بلکه نام برخي از آنها القاب حضرت فاطمه (س) است.

متأسفانه برخي سايت‌هاي بازي به جاي داشتن ديد انتقادي نسبت به اين بازي تنها به تعريف و تمجيد آن پرداخته و حتي برخي از آنها افزوده شدن زبان فارسي، آن هم در حد چند کلمه و جمله و از زبان دشمنان و شياطين، را به فال نيک گرفته و آن را نشانه عملکرد بهتر شرکت مذکور در ساخت بازي دانسته‌اند
به هر حال، مسئله ديگر اين است که در دو نسخه فوق، که به شرح آنها پرداخته شد، دو جن وجود دارند که نام هر يک از آنها يکي از القاب بانوي دو عالم حضرت فاطمه (س) است، يعني راضيه و زهرا. آيا انتخاب چنين اسامي‌اي براي اين شخصيت‌ها تصادفي است؟

در آخرين سري از بازي‌هاي «شاهزاده ايران» شياطين و اجنه نه تنها به زبان فارسي تکلم مي‌کنند بلکه نام برخي از آنها القاب حضرت فاطمه (س) است.

سري بازي‌هاي «شاهزاده ايران» نام يک سري بازي نام‌آشنايي است که اکثر جوانان حداقل با نام آن آشنا مي‌باشند. به دليل برخي تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي که در اين سري بازي‌ها، به ويژه در آخرين نسخه آن، در مورد ايرانيان و عقايد آنها رخ داده است، لازم دانسته شد تا به شرح و توضيح آن پرداخته شود.

«شاهزاده ايران: شن‌هاي فراموش‌شده» (Prince of Persia: The Forgotten Sands) يک بازي اکشن‌ماجرايي سوم شخص ساخت شرکت يوبي‌سافت مونترآل (Ubisoft Montreal) و يوبي‌سافت کيوبک (Ubisoft Quebec) کانادا است که در ماه مي 2010(ارديبهشت 89) براي کنسول‌هاي PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Microsoft Windows, Nintendo DS و PlayStation Portable به بازار عرضه شد.

اين بازي در کنار اکران عمومي فيلم سينمايي «شاهزاده ايران: شن‌هاي زمان»، منتشر شد. در واقع، از روي اين سري بازي فيلمي هم ساخته شده است که هم‌زمان با قسمت جديد بازي به اکران درآمد و فروش بالايي به دست آورد. اين استقبال از فيلم باعث شد يوبي‌سافت اقدام به تاسيس استوديوي فيلم‌سازي کند تا بازي‌هايش را در آينده خودش به فيلم تبديل کند.

«شن‌هاي فراموش‌شده» داراي چهار داستان متفاوت است که بازي‌نامه اصلي آن براي کنسول‌هاي PlayStation 3, Xbox 360 و Microsoft Windows در نظر گرفته شده و هر يک از کنسول‌هاي Wii، PlayStation Portable، و Nintendo DS داراي داستان خاص خود هستند که موجب فهم بهتر داستان اصلي و رمز و رازهاي آن مي‌شود.
بازي‌نامه اصلي

ماجراي اين بازي بين نسخه «شن‌هاي زمان» و «در قلمرو جنگجويان» اتفاق مي‌افتد، يعني پس از وقايع شهر آزاد. پدر شاهزاده، شارامان که پادشاه ايران بوده و مقر حکومتش در شهر بابل است، او را به شهر برادر بزرگش، مالک، مي‌فرستد تا طريقه حکمراني را از وي ياد بگيرد. اما هنگامي شاهزاده به شهر مي‌رسد که دشمنان مالک براي بدست آوردن گنج‌هاي پنهان شهر به آنجا حمله کرده‌اند. سرانجام، شاهزاده برادرش را پيدا کرده و با هم به غار سليمان مي‌روند. مالک مي‌گويد که اگر ارتش سليمان را آزاد کند مي‌تواند دشمنانش را شکست دهد.

شاهزاده سعي مي‌کند جلوي او را بگيرد اما مالک اين کار را مي‌کند. با آزاد شدن آن ارتش، هر کسي که در شهر بود به مجسمه شني تبديل مي‌شود و فقط شاهزاده و مالک که نوعي مدال داشتند جان سالم به در مي‌برند و از هم جدا مي‌شوند. شاهزاده در محل مرموزي جني به نام راضيه را مي‌بيند. راضيه يکي از چهار رييس جنيان است که برخلاف سه جن ديگر به دليل حفاظت از قلمروي پادشاهي سليمان، شهر را ترک نکرده است. اين جن به او مي‌گويد که اگر مدال‌ها را به هم بچسباند، راتاش (فرمانده ارتش شني) و تمام ارتش از بين مي‌روند. شاهزاده هم به دنبال مالک مي‌گردد ولي وقتي او را پيدا مي‌کند مالک حرف او را باور نکرده و مي‌گويد که خودش مي‌خواهد آن عفريت را نابود کند و لذا او را ترک مي‌کند. ولي وقتي مالک با راتاش رو به رو شده و او را مي‌کشد، شيطان از جسم راتاش به جسم مالک رسوخ کرده و او را طلسم مي‌کند.

در نتيجه، وي تبديل به موجودي قدرتمندتر از راتاش شده و دشمن شاهزاده مي‌گردد. شاهزاده هم دودل مي‌ماند که آيا بايد برادر خود را بکشد يا نه، که البته در پايان، با استفاده از شمشير اجنه که راضيه در اختيار او مي‌گذارد، موفق مي‌شود برادرش و راتاش را از بين ببرد. در پايان پس از مرگ راتاش و مالک، شاهزاده شمشير اجنه را به شهر زيرزميني يا همان شهر اجنه باز مي‌گرداند و سپس به بابل برمي‌گردد تا ماجرا را براي پدرش توضيح دهد.


منبع:

http://www.nazkhatoon.net/%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%81%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d8%

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تحريف‌هاي تاريخي و توهين‌هاي مذهبي در بازي شاهزاده پارسي(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شاهزاده پارسي ، prince of Persia ، دانلود بازي ، دانلود شاهزاده پارسي ، بازي ، تحريف ، تاريخي ، مذهبي ، download