مسبی
چي بخوريم تا در زمستان سرما نخوريم؟

چي بخوريم تا در زمستان سرما نخوريم؟

ویرایش: 1391/8/18
نویسنده: سیما5862
چت با صاحب مقاله: سیما5862
فصل ، ‌فصل سرماخوردگي است. علاوه بر توصيه‌هاي عمومي درباره پيشگيري از ابتلا به انواع ويروس‌هاي آنفلوانزا و سرماخوردگي که شامل شستن دست‌ها ، استفاده از ماسک، رعايت فاصله با فرد مبتلا، دست ندادن با فرد بيمار و … است، توصيه‌هايي نيز در مورد تغذيه براي پيشگيري و درمان انواع سرماخوردگي‌ها وجود دارد.

دکتر پريسا ترابي، رئيس اداره بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت مي‌گويد:

براي پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوآنزا بهتر است سطح ايمني بدن افزايش يابد. نحوه تهيه و مصرف مواد غذايي و انتخاب برخي از آنها نيز در اين امر موثرند.

از غذاي تازه که خوب پخته شده، استفاده کنيد و ترجيحا از مصرف مواد غذايي که از زمان تهيه‌اش مدتي مي‌گذرد، پرهيز نماييد.

مصرف ويتامين‌هاي A و C که در انواع ميوه‌ها و سبزي‌ها وجود دارند و از آنتي‌اکسيدان ها محسوب مي‌شوند، بسيار مفيد است. ميوه‌هاي ترش مزه مثل ليمو ترش و کيوي، سرشار از ويتامين C هستند و براي پيشگيري و درمان سرماخوردگي توصيه مي‌شوند.

مصرف قرص‌هاي جوشان ويتامين C قبل از صرف صبحانه براي پيشگيري و در روزهاي اول سرماخوردگي موثر است.

افراد سرماخورده بايد مايعات گرم زياد بنوشند. همچنين از مصرف مواد غذايي محرک مثل ادويه ‌هاي تند پرهيز کنند.

علاج واقعه

دکتر ليلا آزادبخت، متخصص تغذيه و محقق مرکز تحقيقات غدد درون ‌ريز دانشگاه علوم ‌پزشکي شهيد بهشتي در اين باره مي گويد:

“تغذيه سالم، علاج و عامل جلوگيري ‌کننده از ابتلاي افراد به سرماخوردگي است. براي اين که سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش که مبارزه با ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا است، عمل کند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت کند.

مصرف پرتقال، انواع توت ، فلفل دلمه‌اي ، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع کلم و دريافت زياد و منظم ويتامين C به کاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي کمک مي‌کند.

غلات سبوس ‌دار و حبوبات، منابع غذايي خوبي براي ويتامين‌هاي گروه B هستند.عدم مصرف اين مواد در بدن سبب بروز عفونت‌هاي مکرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌شود.

مصرف سير که داراي آهن و روي است، سبب تقويت سيستم ايمني و کاهش خطر عفونت‌هاي ويروسي مي‌شود.

افرادي که زياد دچار سرماخوردگي مي‌شوند، ماهي قباد، قزل‌آلا، ماهي‌هاي روغني ، دانه کدو حلوايي و روغن شاه دانه که غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند را مصرف کنند.

همچنين دانه کنجد و آفتابگردان ، غني از اسيدهاي چرب امگا 6 هستند که اين اسيدهاي چرب در مبارزه عليه عفونت‌هاي سرماخوردگي، به سلول‌هاي دستگاه تنفسي کمک مي‌کنند.

عفونت‌هاي مکرر تنفسي با کاهش ذخاير ويتامين A همراه است. جگر، کره و تخم ‌مرغ از منابع غني ويتامين A هستند. هويج، انبه، سيب‌ زميني، زردآلو، کدو حلوايي و سبزيجات سبز تيره نيز تامين ‌کننده “بتا کاروتن” هستند که در بدن به ويتامين A تبديل مي‌شود.

در زمان سرماخوردگي بايد از مصرف غذاهاي آماده بسته‌ بندي شده و کنسروها خودداري کرد، زيرا از لحاظ ويتامين و مواد معدني فقير هستند و به جاي مصرف اين نوع غذاها بهتر است از انواع ميوه و سبزيجات تازه، گوشت، ماهي، غلات، مغزها و دانه‌ها استفاده نمود.

استفاده از بخور براي رفع گرفتگي بيني موثر است. براي اين کار 10 دقيقه سرتان را روي بخارهاي يک ظرف آب جوش بگيريد. بهتر است دستمال يا حوله‌اي را روي سر بگذاريد و اين عمل را سه بار در روز تکرار کنيد. همچنين مي‌توانيد مقداري روغن منتول يا اوکاليپتوس به آب در حال بخار شدن اضافه کنيد تا موجب تسهيل عمل تنفس شود.”

معجزه عسل

تقريبا همه ما در مورد مصرف مخلوط عسل و ليمو ترش در يک ليوان آب گرم، براي درمان بيماران مبتلا به سرماخوردگي چيزهايي شنيده‌‌ايم.

دکتر جعفر بهزاد، محقق و متخصص تغذيه مي‌گويد:

بيشترين موارد شکايت از سرماخوردگي مربوط به علائمي از قبيل گلودرد، بي‌تابي و بي‌قراري، گرفتگي بيني و احساس سرما است.

برطرف کردن هر کدام از اين علائم، به تنهايي مي‌تواند در بهبود حال بيمار بسيار موثر باشد، زيرا هنوز داروي قطعي براي ريشه ‌کن کردن ويروس مسبب سرماخوردگي پيدا نشده است. علاوه بر اين در افرادي که مبتلا به نقص سيستم ايمني بدن نيستند، از بين بردن ويروس لزومي ندارد.

تامين گرماي بدن با پوشيدن لباس کافي و گرم نگه داشتن محيط از جمله اقدامات ضروري در بهبود سرماخوردگي است.

مصرف يک ليوان آب جوش به همراه عسل و ليمو ترش، يکي از روش‌هاي موثر در تسکين علائم سرماخوردگي است. همچنين مداومت بر مصرف چاي کمرنگ و آب ميوه به دليل افزايش ميزان مايعات دفعي از بدن، موجب تنظيم دماي بدن مي‌شود.

مصرف ماست تاثير به سزايي در تقويت سيستم ايمني بدن، حين مواجهه با عوامل ميکروبي دارد. با بهبود کارکرد سيستم ايمني، بدن در مقابله با انواع ويروس‌هاي مسبب سرماخوردگي، قوي‌تر مي شود و سريع ‌تر سلامت خود را باز مي‌يابد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چي بخوريم تا در زمستان سرما نخوريم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سرما ، ايمني بدن ، زمستان ، ويتامينc ، سرماخوردگي ، سرطان ، آنفولانزا ، جگر ، عسل ، ليموترش ، زکام ، ويروس