مسبی
اندازه دور کمر مهم است، اضافه وزنتان را محاسبه کنيد با ...،

اندازه دور کمر مهم است، اضافه وزنتان را محاسبه کنيد با ...،

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: سیما5862
در سراسر جهان، چاقي به عنوان يک مشکل سلامت همگاني مطرح است.
چاقي چند علتي است و درمان آن ساده نيست. چاقي مي تواند در ايجاد و وخامت برخي بيماري ها تأثير داشته باشد، مانند: بيماري هاي قلب و عروق ، ديابت نوع دوم، پُر فشاري خون ، سکته مغزي ، برخي سرطان ها و مشکلات مفاصل زانو و کمر.
سهل انگاري در درمان چاقي رايج است. متأسفانه در اغلب افراد، تمام ريشه هاي چاقي مد نظر قرار نمي گيرند، از اين رو نتايج درمان ها به سرعت رنگ مي بازند.
دسترسي بي حد و مرز به غذاهاي کم حجم ولي پُر انرژي، عدم تحرک کافي به واسطه زندگي مدرن امروزي و تاثير وضعيت ژن هاي به ارث رسيده از والدين، از بارز ترين موارد مؤثر در افزايش وزن به شمار مي روند.
اين در حالي است که متأسفانه نه تنها بيماران، بلکه گاهي پزشکان هم درباره چاقي بحثي را پيش نمي کشند و افراد در معرض چاقي را به درمان و پيشگيري تشويق نمي کنند.
درمان چاقي به يک رويکرد همه جانبه نياز دارد. آيا انجام يک مشاوره تغذيه يا به عبارت ديگر رعايت کردن يک رژيم غذايي کم کالري براي درمان هميشگي چاقي کافي است؟ آيا آن دسته از رفتارهاي بيمار که احتمال بروز چاقي و شايد برخي بيماري هاي ديگر را افزايش مي دهد، نبايد شناسايي و هدف درمان قرار بگيرند؟
بديهي است که توجه به عادات غذايي و ميزان و نحوه فعاليت بدني فرد از اهميت زيادي برخوردار است. بايد بيمار مبتلا به چاقي، آن دسته از رفتارهايي را که سلامت وي را به مخاطره انداخته اند، بشناسد تا بتواند از آنها دوري کند.
* آيا آماده تغيير هستيد؟
شخص چاق بايد بداند که وضعيت فعلي او نتيجه شيوه غلط زندگي روزمره وي بوده است و بدون تغيير آن، وزن هم تغييري نخواهد کرد. اگر در رفتارهاي غذايي، تغييري صورت نپذيرد، کاهش وزن تقريباً غير ممکن است.
* آيا اضافه وزن دارم؟
اندازه گيري شاخص توده بدن يا BMI عملي ترين راه تعيين اضافه وزن يا چاقي به شمار مي رود. پس نخستين قدم، اندازه گيري شاخص توده بدن است. شاخص توده بدن به همان اندازه مهم است که اندازه گيري فشار خون.
براي اندازه گيري شاخص توده بدن بايد ميزان وزن بر حسب کيلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر تقسيم شود. فرض کنيد فردي 70 کيلوگرم وزن و 172 سانتيمتر قد دارد، به عبارت ديگر قد او بر حسب متر برابر 72/1 است. اگر 72/1 را در خودش ضرب کنيم مجذور قد اين فرد به دست مي آيد يعني حدود 96/2 . حالا 70 را بر 96/2 تقسيم مي کنيم، يعني حدود 6/23 . پس شاخص توده بدن وي 6/23 است.
براي بزرگسالان اگر شاخص توده بدن بالاتر از 25 ، ولي کمتر از 30 باشد، يعني فرد دچار اضافه وزن است. کسي که داراي شاخص توده بدن 30 يا بيش از آن است، به بيماري چاقي مبتلاست.
به عبارت ديگر همه بزرگسالان بايد تلاش کنند شاخص توده بدن خود را در محدوده زير 25 نگه دارند.
* دور کمر
اندازه گيري دور کمر از اين رو مهم است که تقريباً با ميزان چربي موجود در تنه و دور قلب نسبت مستقيم دارد، به ويژه شايد برخي از آقايان اضافه وزن زيادي نداشته باشند، ولي دور کمر آنها بسيار بزرگ باشد. اين هم خطرناک است. در واقع، اندازه دور کمر به طور مستقل از چاقي مي تواند يکي از عوامل خطرزا به شمار رود که استعداد فرد را در ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق، ديابت نوع دوم، چربي بالاي خون و پرفشاري خون افزايش مي دهد.
براي اندازه گيري دور کمر بايد نوار اندازه گيري را کمي بالاتر از ناف و زير دنده هاي قفسه سينه قرار دهيم. اگر دور کمر آقايان بيش از 102سانتيمتر و دور کمر بانوان بيش از 89 سانتيمتر باشد، بايد به آنها توصيه کرد، تغييراتي را در شيوه زندگي خود ايجاد کنند.
* پژوهشگران چه مي گويند؟
پژوهش هاي موجود به طور کاملاً واضح تاکيد مي کنند که اضافه وزن بر احتمال مرگ و مير مي افزايد و احتمال مشکلات ناشي از ساير بيماري ها را هم افزايش مي دهد و در مقابل کاهش وزن مانند سدي، از تاثير عوامل خطرزاي بيماري هاي مهم جلوگيري مي کند.
در بزرگسالان چاقي و بزرگي شکم دو عاملي هستند که جدا از هم خطر آفرين هستند. پژوهش ها نشان مي دهد همين طور که شاخص توده بدن از 25 بيشتر مي شود، احتمال مرگ و مير هم افزايش مي يابد. با فراتر رفتن اين شاخص از مرز 30 ، سير صعودي احتمال مرگ شتاب بيشتري مي گيرد.
همين امر درباره دور کمر بيش از 102 سانتيمتر در آقايان و بيش از 89 سانتيمتر در بانوان صادق است.


منبع: www.bitrin.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اندازه دور کمر مهم است، اضافه وزنتان را محاسبه کنيد با ...، نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اضافه وزن ، چاقي ، دور کمر ، BMI ، توده چربي ، دور شکم ، مفاصل ، زانو ، عادت غذايي ، قفسه سينه ،