مسبی
نخستين طراح مد ايران(1)

نخستين طراح مد ايران(1)

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: مورینتز
همه چيز از وقتي شروع شد که بانوي ارشد فتحعلي شاه، يک مهماني ترتيب داد و از «اليزابت مک نيل»، همسر «جان مک نيل»، دعوت کرد که در اين مهماني حضور داشته باشد ....
اليزابت همسر فرستاده بريتانيا به ايران بود که در سال 1827 به دربار فتحعلي شاه آمده بود تا فصل جديدي از روابط ايران با اروپا آغاز شود.

اليزابت مک نيل، قصد کرد لباس ساتن سپيد، تزئين شده با چين هاي توري و همچنين رداي قرمز ابريشمي بر تن کند. لباس او در تضاد با لباس ها و جواهرات با شکوه و پر زرق و برق خانم هاي درباري بود. اما همين لباس ساده چشم بانوي اول دربار ايران را گرفت و نقطه شروعي شد بر تغيير لباس زنان دربار قاجار.


بعدها در سال 1850، «ليدي شيل» با «ملک جهان» مادر ناصرالدين شاه ديدار کرد. او شرحي شگرف از لباس هاي دربار نوشت و در يادداشت هايش آورد که چقدر لباس هاي ساده اروپايي اش خانم هاي قجري را همزمان مجذوب و متحير کرده بود.

لباس هاي اروپايي در قاجار

جنيفر اسکارس متصدي پيشين فرهنگ خاورميانه در موزه ملي اسکاتلند، چندي پيش در گفت و گو با «تاريخ ايراني» درباره تاثير مد اروپا بر زنان دربار قاجار صحبت کرده بود. او مي گويد که چهارمين شاه قاجار و دخترش مهم ترين نقش را در دگرگوني لباس خانم هاي درباري داشته اند. ناصرالدين شاه بر شکل و اندازه دامن ها تاثير گذاشته و تاج السلطنه در شب نامزدي و مهماني عروسي اش، همراه با لباسي از ابريشم صورتي با ساتن سفيد، توري به سبک عروس هاي اروپايي به سر داشته است.
گفته اين محقق، برخورد نزديک با مد اروپا به اوايل قرن نوزدهم مي رسد، زماني که شاهان قاجار به دنبال توسعه روابط ديپلماتيک با قدرت هاي اروپايي، درباري رسمي در تهران ايجاد کردند. پيش از دوره قاجار اطلاع از لباس هاي اروپايي در ميان زنان ايراني محدود بود. عمده اروپائيان - ديپلمات ها، سربازان، تاجران- که به اصفهان پايتخت صفويان سر مي زدند مرد بودند.


طبيعتا آن ها جامه اروپايي بر تن داشتند اما زماني که لازم بود لباس ايرانيان را مي پذيرفتند. جامه زنان اروپايي از طريق تصاوير وارداتي از زيبايي هاي مد روز شناخته مي شد. تصاويري که همزمان توسط هنرمندان ايراني که تخصصشان در نقاشي از چهره براي آلبوم مشتري هايشان بود گرته برداري مي شد.

اولين طراح مد ايراني- اروپايي

مد روز در سبک اروپايي اواخر دوره قاجار به ايران آمد. در زمان سلطنت ناصرالدين شاه به واسطه نفوذ دخترش تاج السلطنه که تحصيل کرده بود و از آزادي زنان ايراني پشتيباني مي کرد، اين مساله تسهيل شد. به طوري که مي توان تاج السلطنه را اولين طراح مد لباس هاي ايراني- اروپايي دانست. او در خاطراتش از لباس هايي سخن به ميان آورد که در سبک و رنگ هاي روشن تجلي اروپايي ها بود. همچنين حدود سال 1900 با لباس اروپايي تنگ چسبان پارچه اي و گيسوان پوشانده نشده اش مدل نقاشي شد.
لباس زنان دربار، اوايل ترکيبي از نيم تنه (ژاکت) هاي تنگ با آستين هاي بلند با شلواري که به شکل زنگوله تا زانو ها مي رسيد، همه ساخته شده از پارچه زربفت ابريشمي و مخمل بود. يک شال معمولا صورت را در بر مي گرفت و زير چانه گره زده مي شد. بسته به وضعيت پوشنده لباس مقدار زيادي از جواهرات آويخته مي شد.
تغييرات در لباس هاي سنتي بصورت تدريجي از اواسط قرن نوزدهم شکل گرفت و شامل شلوارهاي کوتاه تر، و دامن هايي در اندازه و ضخامت مختلف بود که روي شلوارهاي تنگ يا جوراب هاي نازک پوشيده مي شد. معرفي جامه اروپايي به زنان دربار تدريجي بود و از اواخر قرن نوزدهم شروع شد که شامل انطباق با سبک سنتي است.
براي نمونه کت ها با دکمه بسته شدند و خط يقه V شکل داشتند. لباس هاي بلند با کمر تنگ و دامن هاي زخيم که زير کت پوشيده مي شد. شنل ها روي کت پوشيده مي شد و برخي مواقع رداهاي طرح اروپايي به جاي چادر در لباس هاي بيرون از خانه استفاده مي شد.منبع: سايت کلوب
امتیاز دهی به مقالهنخستين طراح مد ايران(1)
نخستين طراح مد ايران(1)
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره نخستين طراح مد ايران(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مد ، طراحي مد ، ايران ، مد در ايران ، زيبايي ، فشن ، اولين طراح مد