مسبی
محبت به زن‌ها، ارزش يا قرتي‌بازي

محبت به زن‌ها، ارزش يا قرتي‌بازي

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
زماني که مرد به صورت همسر خود نگاه کرده و همسرش نيز به او نگاه کند، خداوند بزرگ به ديده‌ي رحمت به آن دو نگاه کند. (1)
نهج‌الفصاحه، حديث 1990


لباس‌هاي خود را بشوييد و موهاي خود را برگيريد و مسواک بزنيد و آراسته شويد و نظافت کنيد؛ زيرا بني‌اسرائيل اين کار را انجام نمي‌دادند. در نتيجه، زنانشان زنا دادند. (2)
نهج‌الفصاحه، حديث 71


***

1- مرد مي‌داند ازدواج که کرد، بايد خرج زندگي را بدهد. مي‌داند که تلاش براي کسب روزي حلال، جهاد است. مي‌داند که خانواده به او قواميت مي‌يابد. مي‌داند که خوب است مرد مهرباني باشد. سعي هم مي‌کند که مهربان باشد، ولي کسي از او انتظار ندارد برود کلاس همسرداري، کتاب‌هاي روان‌شناسي زنان بخواند و يا دغدغه داشته باشد براي عاشق‌نگه‌داشتن همسرش.

مرد مي‌داند از خانه که بيرون مي‌رود، بايد آراسته باشد. مي‌داند که بايد معطر باشد. مي‌داند که بايد مرتب باشد و مي‌داند که خانه محل آرامش است؛ جايي است که بعد از يک روز کاري سخت، مي‌تواند زماني براي خودش داشته باشد.

براي يک زن نجيب، محيط خانه محلي است براي عيان کردن همه‌ي ويژگي‌‌هاي زنانه براي جلب توجه يک مرد. براي مرد، خانه جاي آراستگي نيست؛ جاي استراحت است؛ محيط راحت‌لباس‌پوشيدن و راحت‌رفتارکردن.

زن نياز دارد به توجه يک مرد، به جذاب بودن براي يک مرد و به اين‌که مردي بخواهد افکارش را، احساساتش را و دغدغه‌هايش را بشنود؛ به اين‌که مطمئن باشد يک مرد در دنيا هست که ساعتي از روزش را به فکر کردن به او مي‌گذراند؛ فکر مي‌کند که برايش چه بخرد، چطور خوشحالش کند و نيازش را چطور رفع کند. مردي هست که در خدمت اوست و از خدايش است که در خدمت او باشد.

مردي هست که مي‌خواهد توجه او را جلب کند. مي‌خواهد توانايي‌هاي مردانه‌اش را به رُخش بکشد. مردي که همه‌ي جذابيتش، همه‌ي شوخ‌طبعي‌اش، همه‌ي هنرهاي جذب جنس مخالفش، همه‌ي خاطرات جالبش، همه‌ي اظهارنظرهاي حکيمانه‌اش، همه و همه را مي‌خواهد براي او خرج کند.

ولي خانه براي مرد، جاي خرج کردن جذابيت‌هايش نيست؛ جاي استفاده از جذابيت‌هاي همسرش است؛ جايي که زن محرمش منتظرش است. بي‌چون‌وچرا منتظرش است و متشکر از همه‌ي زحماتي که اين مرد برايش مي‌کشد.

مرد نمي‌داند که وظيفه دارد زنش را به لحاظ عاطفي و حسي -و نه فقط مالي- بي‌نياز کند از فکر کردن به مردهاي ديگر. همان‌طور که زن بايد مردش را از زن‌هاي ديگر بي‌نياز کند.

2- زن مي‌داند که وقتي ازدواج مي‌کند، بايد زندگي کردن بلد باشد. زني که نتواند زندگي‌‌اش را مديريت کند، نتواند محيط خانه را براي شوهرش جذاب کند، شوهرش مشتاق نباشد براي برگشتن به خانه، مهارت‌هاي زنانه‌اش کم است.

اگر شوهر به اندازه‌ي کافي مهربان نيست، حتما مشکلي وجود دارد. بايد مهارت زن را افزايش داد. دختران مي‌دانند که مديريت فرهنگي خانه با آن‌هاست. مي‌دانند که آن‌ها بايد دل شوهرشان را به‌دست آورند. مي‌دانند که اگر يک زن کامل باشند، مردشان عاشقشان مي‌شود. اگر لازم باشد، تمام کتاب‌هاي روان‌شناسي مردان را زير و رو مي‌کنند، کلاس همسرداري مي‌روند، مشاوره مي‌روند و…

بايد ياد بگيرند که اين مرد را عاشق کنند و برايش کافي باشند. بايد کانون خانه را گرم کنند. جهاد زن اين است.

3- در جامعه‌ي ما محبت ميان زن وشوهر جزو حرف‌هاي مگو است. ما محبت کردن را نمي‌آموزيم.

در فيلم‌ها و سريال‌ها، داستان‌هاي خيانت و مشاجره و طلاق و مجادله و روکَم‌کُني را بيش‌تر مي‌بينيم تا يک زندگي سالم، يک زندگي مشترک، يک زن و شوهر که در کنار يک‌ديگر خيلي معمولي زندگي کرده، مشکلاتشان را حل مي‌کنند.

معدود داستان‌هاي عاشقانه هم، عشق غير واقعي را نشان مي‌دهند. تصورهاي سرکوب‌شده‌ي دوران نوجواني کارگردان؛ آن‌چه پشت درهاي زندگي واقعي نيست. مردي هم که بخواهد به همسرش محبت کند، بخواهد برايش پشت ويترين مغازه‌ها بگردد و هديه بخرد، بخواهد کنارش بنشيند، دلش برايش تنگ شود، از محل کار با همسرش تماس بگيرد، بخواهد با همسرش حرف بزند و اتفاقات روزش را تعريف کند، بخواهد با او مشورت کند، بخواهد به محل‌هاي مورد علاقه‌ي همسرش برود و… آرام‌آرام با بيش‌تر شدن تمسخرهاي اجتماعي، خودش را جمع‌وجور مي‌کند.

محبت به زن در جامعه‌ي ما يک ارزش نيست؛ تا حدي قرتي‌بازي است. مردهاي استخوان‌دار، مردهاي فهميده، مردهاي واقعا مرد، ذهنشان را درگيرِ چطور محبت کردن به همسرشان، چطور اهميت دادن به دغدغه‌هايشان و… نمي‌کنند.

و زناني مي‌مانند که شوهرانشان کفايتشان نمي‌کنند…
منبع:
سايت چارقد
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره محبت به زن‌ها، ارزش يا قرتي‌بازي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: زن ، مرد ، محبت به همسر ، محبت ، علاقه ، عشق ، محبت به زن ، قرتي بازي ، ارزش ، جامعه