مسبی
کاهش قيمت تمام شده کالاي ايراني براي خارجي ها

کاهش قيمت تمام شده کالاي ايراني براي خارجي ها

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: مورینتز
يک منبع موثق در کردستان عراق به خبرنگار بولتن نيوز در اين منطقه اعلام کرد که نيچيروان بارزاني نخست وزير اقليم کردستان عراق خواستار سفر هياتي 80 نفره از جمهوري اسلامي ايران به کردستان عراق شده است تا مناسبات جمهوري اسلامي ايران با کردستان عراق در تمامي زمينه ها مورد بحث و گفتگو قرار گيرد.
اين منبع افزود که ترکيب اين هيات متشکل از کارشناسان سياسي، امنيتي ، اقتصادي و فرهنگي خواهد بود .

از سوئي نيچيروان بارزاني نخست وزير اقليم نيز شخصا بزودي به جمهوري اسلامي ايران سفر خواهد کرد .اين سفر براساس پيش بيني هاي اوليه قرار است بين 10 آبان 1391 تا 25 آبانماه انجام گردد.

نيچيروان بارزاني نخست وزير اقليم کردستان عراق طي چند ماه گذشته تلاشهاي جدي براي بهبود روابط کردستان عراق با جمهوري اسلامي ايران و دولت مرکزي بغداد برداشته است .

وي قبل از سفر خود به جمهوري اسلامي ايران هياتي را عازم بغداد کرد تا مشکلات فيمابين که در مقوله هاي نفت و بودجه و نيروهاي پيشمرگه بود حل و فصل گردد.

افزايش ميزان مسافرت کردهاي عراق به جمهوري اسلامي ايران بدليل بالارفتن ارزش دلار در مقابل ريال

بالا رفتن نرخ ارز در کشور سبب شده است که بخش اعظم مردم کردستان عراق براي خريد هاي خود به ايران سفر کنند چرا که با توجه به ارزان بودن کالاهاي ايراني به نسبت کالاهاي خارجي هزينه تمام شده مصرف را براي مردم منطقه کاهش مي دهد.

براساس اطلاعات بدست آمده تنها در يکماه گذشته بيش از 1800 ويزا براي مردم استان اربيل توسط سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در اين شهر صادر شده است که به نسبت ماههاي قبل افزايش 100 درصدي داشته است .

از سوئي افزايش اين سفرها مشکلاتي را براي مامورين مرزي کشورمان ايجاد کرده است به نحوي که صف هاي طولاني براي ثبت مهر ورود و خروج تشکيل شده و عموما کساني که به کردستان عراق سفر مي کنند و باز مي گردند با صف هاي طولاني روبرو مي شوند.

همزمان مسافران عراقي که به کردستان عراق باز مي گردند چمدانهاي پر از وسايل دارند که نشان از خريد کالاهاي ايراني دارد.

همچنين برخي منابع در کردستان عراق اعلام مي کنند که تجار عراقي براي خريد ملک و ساختمان به کردستان ايران آمده و سرگرم خريد هستند .

در همين خصوص صف هاي طولاني کاميون در مرزهاي مريوان و پيرانشهر و پرويز خان که حامل کالاها ي ايراني هستند اين تمايل را در سطح گسترده اقتصادي نشان مي دهد.

به اعتقاد برخي کارشناسان اقتصادي در منطقه دولت مي تواند با توجه به تغيير در نرخ ارز به حجم صادرات خود به کشورهاي منطقه بيافزايد چرا که با حفظ شرايط کنوني شرکتهاي ايراني به لحاظ قيمت و کيفيت امکان رقابت را با شرکتهاي خارجي دارند.ايرانيان زنداني در کردستان عراق در انتظار بازگشت به کشور

براساس توافقات صورت گرفته بين جمهوري اسلامي ايران و دولت عراق در خصوص بازگرداندن افرادي که به دلايلي غير از دخالت در امور داخلي و تهديد امنيت ملي کشور مقابل به کشور متبوع نزديک به 50 زنداني در کردستان عراق اميدوار هستند که اين قانون شامل آنها نيز بشود.

اين توافقنامه در اواسط ماه ميلادي گذشته در پارلمان عراق مورد تصويب قرار گرفت و شکل قانوني به خود گرفت.

لطيف شيخ مصطفي عضو پارلمان عراق در اين خصوص به يک روزنامه کرد عراقي چاپ سليمانيه به نام هاولاتي گفت : حکومت اقليم بايد براساس اين توافقنامه عمل کند چرا که اين يک پروتکل بين المللي است و حکومت اقليم بعنوان بخشي از عراق متعهد به پروتکل هاي بين المللي است .

اين روزنامه همچنين اتهام بيشتر ايرانياني را که در کردستان عراق زنداني هستند حمل مواد مخدر مي داند در حاليکه بيشتر زندانيان اين اتهام را رد مي کنند.

سيد وفا نماينده ايراني هاي زنداني در زندان سليمانيه به اين نشريه اعلام کرده است که خانواده هاي آنها براي ديدار با آنها هزينه هاي زيادي متحمل مي شوند و گاها وجود اين هزينه ها سبب شده است که برخي از زندانيها بعد از گذشت 13 سال هنوز نتوانسته اند اقوام و خويشان خود را ملاقات بکنند.

وي تاکيد مي کند که اميدوار هستند با اعمال اين قانون اين افراد به ايران بازگردند چرا که دستکم از حقوق بيشتر در کشور خود برخوردار هستند.

با قانوني شدن اين توافقنامه مسئولين سياسي کشور در منطقه مي توانند با اعمال فشار سياسي خواستار اجراي اين قانون در کردستان عراق شوند.


منبع: بولتن نيوز
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کاهش قيمت تمام شده کالاي ايراني براي خارجي ها نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کردستان عراق ، قيمت ، ارز ، کاهش قيمت ، کالاي ايراني