مسبی
حليم بادمجان

حليم بادمجان

ویرایش: 1391/8/15
نویسنده: مورینتز
مواد لازم:

گوشت چربي‌دار مي‌خواهيم به مقدار 250گرم. نيم‌کيلو بادمجان. عدس و برنج، از هر کدام يک‌دوم پيمانه. پياز داريم، يک عدد. نعناع‌داغ مي‌خواهيم براي تزبين و قاعدتا روغن سرخ‌کردني و نمک و فلفل و ادويه.
طرز تهيه:

بادمجان‌ها را پوست مي‌کنيم و نمک مي‌زنيم تا تلخي احتمالي‌اش گرفته شود. بعد آن را مي‌شوييم و با قلمو بهش ماست مي‌زنيم و مي‌گذاريم توي يخچال که
يکي دو ساعتي بماند. اين کار يک روش فوق‌العاده براي جلوگيري از جذب روغن در بادمجان است.

عدس و برنج را خيس مي‌کنيم و کنار مي‌گذاريم. پياز را خورد مي‌کنيم و مي‌ريزيم توي ديگ. يک دو چرخي مي‌دهيم و ادويه‌ها را بهش اضافه مي‌کنيم. زردچوبه، فلفل و نمک را مي‌گذاريم براي آخر کار که زمان پخت گوشت را بيش‌تر نکند.

گوشت را اضافه مي‌کنيم و باز دو سه تا چرخ مي‌زنيم. زيرش را کم مي‌کنيم. درش را مي‌گذاريم و اجازه مي‌دهيم گوشت با آب خودش و پياز و ادويه‌ها نيم‌پز شود و مزه‌دار. نيم‌ساعت، سه ربعي طول مي‌کشد تا آبش کشيده شود. حالا دو ليوان آب اضافه مي‌کنيم و مي‌گذاريم بپزد.
در اين بين مي‌توانيد بادمجان‌ها را سرخ کنيد. توي روغن کمي نمک بريزيد و بادمجان‌هايي را که قبلا ماست‌مالي کرده‌ايد، تويش سرخ کنيد. از مقدار روغن کمي که جذب مي‌کند، خودتان شگفت‌زده مي‌شويد! بادمجان‌هاي سرخ‌شده را روي دستمال آشپزخانه مي‌گذاريد تا روغنش کاملا گرفته شود.

برنج و عدس را همراه نمک به گوشت پخته اضافه مي‌کنيم و نيم ساعتي مي‌گذاريم تا اين دو تا هم بپزند. آخر سر بادمجان‌ها را اضافه مي‌کنيم. کشک را با کمي آب رقيق مي‌کنيم و مي‌ريزيم توي ديگ و صبر مي‌کنيم تا آب غذا کشيده شود و جا بيفتد. آخر سر هم با يک گوشت‌کوب مي‌افتيم به جانش و حسابي مي‌کوبيم.

دقت کنيد که نبايد حليم بادمجان را با گوشت‌کوب برقي يا غذاساز کوبيد؛ چون در آن صورت ديگر آن حالت کش‌ساني را ندارد و حليم بادمجان ما اصيل نيست!

روي غذا را هم با نعناع‌داغ و کشک و پيازداغ و در صورت تمايل، با گردوي خردشده تزيين مي‌کنيم.

از آن غذاهايي است که از فرط خوشمزگي به همه توصيه مي‌کنم.


منبع: سايت چارقد
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره حليم بادمجان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: حليم ، بادمجان ، آشپزي ، سرخ کردن ، غذاي اصيل ، طرز تهيه