مسبی
با دردهاي عضلاني چه کنيم؟

با دردهاي عضلاني چه کنيم؟

ویرایش: 1391/8/15
با دردهاي عضلاني چه کنيم؟

طب سوزني در زمينه فيبروميالژي اعجاز مي‌کند. شما مي‌‌توانيد با اطمينان به اين شخص بگوييد که تولدي دوباره خواهيد داشت.

سندرم فيبروميالژي چيست؟
فيبروميالژي يا سندرم درد عضلاني در واقع اختلال شايعي است که در بين زنان بيشتر ديده مي شود و علائم آن درد منتشره بدن، احساس خستگي زودرس، افسردگي و کاهش انرژي است. شکايات ديگري نظير اضطراب، اختلالات خواب و ضعف حافظه، احساس مور مور و سوزن سوزن شدن دست و پا، قاعدگي‌هاي دردناک، نامنظم بودن اجابت مزاج، سندرم روده تحريک‌پذير (کوليت عصبي) تحريک‌پذيري مثانه و تکرر ادرار، احساس تورم در اندام‌ها و مفاصل نيز از طرف بيماران مي‌شود.

علل بروز سندرم فيبروميالژي چيست؟
چند عامل در بروز اين بيماري شناخته شده است ولي بطور کلي علت خاصي براي اين علائم وجود ندارد. آستانه درد در اين افراد نسبت به سايرين کمتر است؛ بنابراين يک ضربه يا فشار ملايم روي عضلات که در افراد عادي به خوبي تحمل مي شود، منجر به احساس درد شديد و گاه طولاني در اين بيماران مي‌گردد. اغلب اين افراد ابراز مي‌کنند در بين اعضاي خانواده فردي بسيار کم‌تحمل و حساس تلقي مي‌شوند؛ به طوري که حتي با يک نيشگون ساده ابراز درد شديدي مي‌کنند.
اختلالات خواب: 90 درصد بيماران به درجات مختلفي از خواب خود شکايت دارند. خواب سبک و منقطع يا احساس خستگي که با استراحت طولاني نيز برطرف نمي‌شود، از علائم اين بيماري است. کلاً هم اختلال خواب در مرحله عميق باعث ايجاد اين بيماري مي‌شود و هم اين بيماري‌ سبب اختلالات خواب مي‌شود (سيکل معيوب).
افسردگي يا اضطراب:افسردگي، اضطراب و اختلالات روحي، رواني مي‌تواند در بروز اين سندرم نقش مهمي داشته باشد.
زندگي بي‌تحرک: عدم تحرک در کساني که فعاليت بدني و ورزش‌هاي هوازي انجام نمي‌دهند، به مرور سبب تحليل عضلات و ايجاد دردهاي عضلاني مي‌شود.
استعداد ژنتيکي: معمولاً اين بيماري در زنان خانواده ( مادر، خاله و …) بيشتر ديده مي‌شود. گاه گفته مي‌شود بيماري‌هاي عفوني مي‌تواند عامل ايجاد اين بيماري باشد.

تشخيص بيماري
متأسفانه اين بيماري به راحتي تشخيص داده نمي‌شود و بسياري از پزشکان آن را تشخيص نمي‌دهند. اين بيماري با تشخيص‌هايي نظير پوکي استخوان، رماتيسم مفصلي، ديسک گردن و کمر، بيماري‌هاي عضلاني، کم‌خوني، هيستري و آرتروز اشتباه مي‌شود. تشخيص با شرح حال کامل و معاينه امکان‌ پذير است و همانطور که گفته شد، آزمايش‌ها و راديوگرافي اغلب در اين بيماران سالم است. درمان شامل درمان در حد بيماران داروئي است. درمان بر 4 محور استوار است.
1- بهبود وضعيت خواب 2- کاهش تنش‌ها 3- بهبود توان فيزيکي 4- کنترل درد
طب سوزني درمان ايده‌آلي براي هر چهار مورد است.

درمان
درمان دارويي: درمان‌هاي دارويي شامل داروهاي ضدافسردگي سه حلقه‌اي (TCA) با دوز بالاست و اثرات درمان بعد از 2- 4 هفته بروز مي‌کند. متأسفانه اثرات اين درمان‌ها شامل خواب آلودگي و افزايش وزن، … است. از طرف ديگر هيچ بيماري نمي‌تواند تا آخر عمر دارو مصرف کند.
درمان‌هاي غيرداروئي: خوشبختانه درمان‌هاي غيردارويي (طب مکمل) مي‌توانند در درمان اين بيماري نقش بسزايي داشته باشند. درمان‌هاي دارويي مؤثر شامل: طب سوزني، کاپينگ (بادکش درماني)، ماساژ، يوگا تراپي، ماکسي باسشن (روشي است در طب چيني که با استفاده از گياهي مخصوص و روي نقاط طب سوزني کار مي‌شود و اثرات فوق‌العاده‌اي بر جاي مي‌گذارد) هوميوپاتي، ريلکسيشن (تن آرامي)، مديتيشن (مراقبه) و ورزش‌هاي هوازي

طب سوزني و فيبروميالژي
همان‌ طور که گفته شد، درمان فيبروميالژي با طب سوزني بسيار رضايت‌ بخش است. بيمار نياز به حداقل يک کورس درماني دارد. هر کورس شامل 10 – 12 جلسه است. درمان معمولاً در هفته اول سه بار و در هفته‌هاي بعد دو بار در هفته صورت مي‌گيرد. نتايج درمان بعد از جلسات سوم و چهارم شروع مي‌شود. اغلب بادکش درماني و ماساژ درماني هم براي بيمار انجام مي‌گيرد. هر جلسه حدوداً يک ساعت طول مي‌کشد و همکاري بيمار نقش بسيار مهمي در درمان ايفا مي‌کند. بادکش‌ها با مکشي که ايجاد مي‌کنند، سموم و توکسين‌ها را به سطح آورده و از طريق جريان خون از بدن خارج مي‌کنند. يکي از اين توکسين‌ها اسيد الاستيک است که يکي از عوامل مهم در اين درد عضلاني است. همانطور که مي‌دانيد، اسيد لاکتيک همان عاملي است که باعث مي‌شود بعد از ورزش سنگين تمام عضلات مان درد داشته باشد. بعد از بادکش کردن، عضلات نرم و ملايم مي‌شوند، خون به جريان مي‌افتد و سموم بدن دفع مي‌گردند؛ به همين علت از شدت درد کاسته مي‌شود و انرژي خود افزايش مي‌يابد.

بادکش درماني و طب سوزني مي‌توانند هر نوع گرفتگي و انسدادي را که عامل درد و سرد شدن اندام‌هاست، از بين ببرند. همان‌طور که گفته شد، بعد از جلسات سوم و چهارم علائم بيمار شروع به بهبود مي‌‌کند و جالب اينکه حتي اگر روي دستگاه گوارش بيمار کاري انجام نشود، تنها با درمان روي نقاط دردناک علائم نه تنها گوارشي، بلکه علائم روحي، رواني و افسردگي و خواب بيمار و …. همگي بهبود مي‌يابند و فرد زندگي جديدي را آغاز مي‌کند. طب سوزني نه تنها روي نقاط دردناک، بلکه روي نقاط مخصوص کانال‌هاي انرژي نيز کار مي‌‌کند. بيشتر بيماران فيبروميالژي به اشتباه فکر مي‌کنند که بهترين روش براي کنترل درد. استراحت و عدم تحرک جسماني است. اين کار اگر چه در کوتاه مدت باعث کاهش درد مي‌شود، ولي در بلندمدت منجر به تحليل عضلاني شده و عضلات را نسبت به درد حساس‌تر مي‌کند.

بررسي‌هاي متعدد نشان داده‌اند که آن دسته از بيماران که حداقل به طور متوسط روزانه 20 دقيقه يا سه جلسه يکساعته در هفته ورزش مي‌کنند، اعتماد به نفس بيشتر، خستگي و درد کمتري داشته و احساس نرمي و انعطاف بيشتري در عضلات مي‌کنند. ورزش‌هاي هوازي به نوعي از فعاليت‌هاي فيزيکي اطلاق مي‌شود که انجام آنها احتياج به قدرت زياد ندارد، بلکه استقامت عضلات را افزايش مي‌دهند؛ مانند پياده‌روي سريع، دويدن سريع، شنا، دوچرخه‌سواري، تردميل و …
بهتر است قبل از ورزش، دوش آب گرم گرفته شود تا درد حين ورزش کاهش يابد.
بايد از انجام ورزش‌هاي سنگين و طاقت‌فرسا که باعث تشديد درد مي‌شوند، پرهيز کرد.
پيش آگهي بيماران مبتلا به فيبروميالژي
اين سندرم هيچ نوع عوارض جسماني مهم، نظير پوکي استخوان، سرطان و يا تغيير شکل مفاصل را به دنبال ندارد و بيماران نبايد نگران عوارض درازمدت بيماري خود باشند.
در طول زمان برخي از بيماران با کاهش علائم، برخي با افزايش علائم و برخي با دوره‌هاي تشديد يا بهبود نسبي علائم روبه‌رو هستند.
بنابراين، اين بيماري بي‌خطر و قابل درمان است و طب مکمل، به خصوص طب سوزني، نتايج درخشاني در درمان آن دارد.

سپاس از دکتر الهام امير آذر طب سوزني و ليزر‌تراپيمنبع: زيبــا شــو دات کام
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره با دردهاي عضلاني چه کنيم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: طب سوزني ، دردهاي عضلاني ، سندرم فيبروميالژي ، ورزش‌هاي هوازي ، بيماري‌هاي عفوني ، مديتيشن ، قاعدگي‌هاي دردناک ، يوگا تراپي ،